KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 voorjaar 1997) aan haar jaarlijkse kar- tografendagen, ditmaal bij Keele Uni- versity (tussen Birmingham en Man chester). Ze had daar tevens gebruik van gemaakt door een zestal Neder- landse sprekers te vragen, zodat er fei- telijk van een Brits-Nederlandse confe- rentie gesproken kon worden. Het of- ficiele Symposium begon pas vrijdag- middag, maar daarvöör (donderdag- middag en vrijdagmorgen) kwamen de kaartbeheerders al bijeen. Hun pro- gramma werd mede verzorgd door Roelof Oddens (van de Universiteit Utrecht) met een presentatie over de ontstaansgeschiedenis, het gebruik en de vooruitzichten van Oddens's Book marks en Jan Smits (van de Koninklij- ke Bibliotheek) die een overzicht gaf van de ontwikkelingen op het gebied van het beheer van ruimtelijke gege- vens. Het gezelschap dat ze toespraken be- stond uit ongeveer 60 kaartbeheerders en kaarthistorici die zeer enthousiast op het overzicht van Oddens's Book marks reageerden. Tony Campbell, be- heerder van de kaartcollectie van de British Library en hoofdorganisator van de internationale conferenties voor de geschiedenis van de kartografie, zorgde zelfs voor een open doekje voor Roelof, en riep de internationale karto- grafische gemeenschap (ica) op het werk van Roelof te steunen. Jan Smits pleitte o.a. voor een rol voor de Atlas van Nederland bij het toegang verkrij- gen tot de ruimtelijke bestanden van ons land, gekoppeld aan een mogelijk- heid voor het zoeken op coördinaten. Bob Parry gaf een overzicht van het DigiMap-project waaronder Britse uni- versiteitsbibliotheken hun klanten toe gang geven tot digitale kartografische bestanden. Vanwege de overgang op di gitale producten zullen bibliotheken in de toekomst 00k buiten de universitei- ten over digitale bestanden beschikken: de nationale bibliotheken in Groot- Brittannie hebben geexperimenteerd met visualisatie van de topografische kaart uit door de Ordnance Survey ge- leverde cd-rom's. Daarvoor wordt nu Mapinfo Software gebruikt. De be treffende bijdragen van de bijeenkomst van Map Curators (kaartbeheerders) staan 00k opgenomen in de procee- dings van het bcs Annual Technical Symposium, dit jaar verzorgd door Da vid Fairbairn (isbn o 904482 22 7, pu- blished by bcs, c/o rgs, i Kensington Gore, London SW7 2Ar). Vrijdagmor gen bezochten de kaartbeheerders het voormalige kolenmijnencomplex in Bretby bij Burton upon Trent om er de kaartencollectie van het British Coal Mining Records Office te bekijken. Vrijdag 14.00 uur opende Ben Hill, de uitgaande president van de bcs, het Annual Technical Symposium, onder verwelkoming van de negen Neder- landse gasten. De rij van sprekers werd geopend door Menno-Jan Kraak, die zijn bijdrage aan de nieuwe exploratie- technieken in de kartografie wijdde. Een vertegenwoordiger van LaserScan gaf de nieuwe mogelijkheden aan van kaartproductie op basis van object-ge- orienteerde geografische databases. Er volgde een zitting gewijd aan de Ne- derlandse verkeerskartograhe, waarin Paul Banjaminse en Willemijn Simon van Leeuwen aandacht besteedden aan respectievel i j k openbaar-vervoerskaar- ten en fietskaarten. Alle deelnemers waren ondergebracht op de campus. Keele University had blijkbaar de catering op een geheel nieuwe leest geschoeid, want wat ons bij de maaltijden werd voorgezet smaakte voortreffelijk en helemaal niet naar mensa-eten (de kosten bedroegen 127 pond voor drie dagen en nachten inclusief maaltijden; van de registratie- kosten van 43 resp 67 pond (inclusief kaartbeheerdersdeel) waren de Neder- landse deelnemers, allen sprekers, vrij- gesteld). Zaterdag begon historisch: vier bijdra gen over de geschiedenis van de karto grafie, gewoon gei'ntegreerd in de regu liere zittingen. Jammer dat zoiets bij de nvk zo moeilijk te realiseren blijkt. De historici van de kartograße speien hier 00k duidelijk in op nieuwe onder- zoekstechnieken: de eerste bijdrage van Ian Gregory betrof het opzetten van een gis voor alle administratieve gren zen. Voor de periode 1850-1973 zijn alle grenzen nu opgenomen, maar men wil terug tot de Domesday-opname (1086). Dit grenzenbestand vormt een onderdeel van de Great Britain His- torical Database Online, waarbij 00k allemaal historisch statistisch materiaal in het web ter inzage is {http://www. geog.qmw.ac.uk/gbhgis)Er was een tra- ditionele regionale bijdrage over de historische kartografie van Staffordshi- re, het county waarin Keele University lag, en een Spaanse gast (Agustin Her- nando uit Barcelona) sprak over de bijdragen van de Spanjaarden aan de geschiedenis van de kartografie. Het leukste was het verhaal over de ge schiedenis van atlassenproducent George Philip, en met name over de geweidige expansie in de periode 1950- 1990 (900 atlasdrukken voor 60 lan den!), mogelijk gemaakt door com- merciele expertise. Na de lunch zat Menno-Jan Kraak de zitting over Internet-kartografie voor, met vooral wat meer algemene bijdragen over dit nieuwe medium, van de Ordnance Survey, Bartholomew en Intergraph, waarbij 00k copyrightvraagstukken aan de orde kwamen. Alun Collinson, die we nog kenden van zijn meeslepende presentatie in Enschede, zat de volgende zitting voor, over onderzoek op het gebied van kaartontwerp. Corne van Elzakker en Jeroen van der Worm zullen nooit in hun leven weer zö enthousiast worden aangekondigd in den vreemde als nu door Alun gebeurde. Corne had het over de door hem uitgezette Strategie van zijn promotie-onderzoek waarbij hij nagaat waarom en hoe aardweten- schappers kaarten gebruiken en hoe ze daar de gewenste gegevens uit aflezen. Dat wordt nagegaan met een 'hardop- denken'-procede. Jeroen van der Worm had uitgewerkt welke kartogra fische functionaliteit Gis-software zou moeten hebben, en dit omgezet in een checklist voor de beoordeling van ilwis. Wanneer alles wat Jeroen heeft voorgesteld aan kartografische functio naliteit 00k inderdaad in ilwis wordt ge'implementeerd wordt dat voor kar tografische analyse een geweidig pro- gramma. De avond zat vol verrassingen: er was een banket aangekondigd, op 10 mi- nuten lopen van de universiteit. Om- dat het spoelde werd een bus ingezet die erin slaagde de weg kwijt te raken (zie the Times van 16 en 17 September 'Bus met 50 kartografen raakt zoek'!). Uiteindelijk aangekomen werden we opgewacht met citherspel, en werden de Bcs-bestuursleden en onze eigen voorzitter bij binnenkomst en plaats- nemen op het podium met name om- geroepen. Andrew Tatham, in zijn vrije tijd lekeprediker, opende met ge- bed, en bij het toetje mocht Menno- Jan Kraak cadeautjes aan de bcs aan- bieden als dank voor de gastvrijheid. Ferjan Ormeling bood de Britten de proceedings aan van de vorig jaar ge- houden gezamenlijke bijeenkomst in Enschede. Deze waren net op tijd ge- reedgekomen dankzij het Kartlab van de Universiteit Utrecht en nvk publi- katiereeks Supervisor Corne van Elzak ker. Na het eten volgden de jaarlijkse high- lights voor de Britten: de uitreiking van de Bcs-prijzen, waarbij vele door de In dustrie gesponsord bleken; er was zelfs een and prijs! Grote verrassing was dat onze eigen Menno-Jan Kraak de prijs 40

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 42