In het spoor van de Vrede KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 voor het beste artikel in het Cartograph- ic Journal kreeg. Barbara Bond, van de Britse hydrografische dienst, ontving de eremedaille van de bcs, eerder uitge- reikt aan Prof. Ormeling sr. en Arthur Robinson. Daarna, was het, evenzeer tot onze verrassing, drinken en volks- dansen geblazen. De terugreis volgde zonder verdere rampen. Zondagmorgen waren er twee Work shops (Internetkartografie) en een be- zoek aan de wereldberoemde fotocol- lectie van Keele University. Ze bewa- ren daar 5 miljoen luchtfoto's van West-Europa uit de Tweede Wereld- oorlog, die onder andere geweidig nut tig zijn bij het terugvinden van niet ontplofte bommen uit die tijd. Boven- dien vormen ze een belangrijke en haarscherpe bron voor historische in- formatie. De collectie wordt onvol- doende financieel gesteund, zodat ze nu in feite een beetje aan het wegrot ten is; over 15 jaar zal er niets meer over zijn, tenzij aanvullende financiele steun wordt gevonden. Seppe Cassetari - een van de vele jonge Gis-experts in Engeland - leidde de zit- ting waarin Barend Köbben verslag uit- bracht over de manier waarop het ITC Maleisie had geholpen met de produc- tie van RS-kaarten. Daarna zou er nog een verhaal over Copyright komen waar door velen reikhalzend naar uit werd gezien, maar dat viel in het water. De Nederlandse delegatie was daarvoor al afgereisd, om het vliegtuig van 16.00 uur uit Birmingham te halen en om 18.35 °P Schiphol te zijn, vanwaar ze voldaan huiswaarts keerden. Sedertdien zijn alweer ettelijke berich ten over de Noordzee gestuurd met opmerkingen over de wenselijkheid zo'n gemeenschappelijk Symposium op gezette tijden te herhalen. Dat lijkt een logische uitwerking van de vele be- staande vormen van samenwerking, zowel op het gebied van de kartografie als van haar geschiedenis, op het ge bied van kaartbeheer en van de ica, waarbij we telkens op een lijn zitten. Wat dat betreft worden 00k initiatie- ven om tot nauwere samenwerking op Europees niveau te komen gezamenlijk gedragen. F.J. Ormeling netwerk In het kader van de herdenking van de Vrede van Münster (1648) werd er in mei 1998 een kartograßsche expositie gehouden in het gemeentehuis van Ambt Delden. De expositie, die was ingericht door de heer L. Andriessen en de historische vereniging Schout Ambt Delden, liet een aantal oude kaarten zien, die inzicht verschaffen in het verloop van de routes die de Ne derlandse onderhandelaars 350 jaar ge- leden moesten afleggen tussen Twente en Münster. Het probleem was dat er indertijd nauwelijks gedetailleerde rou- tekaarten beschikbaar waren, eenvou- digweg omdat er geen of nauwelijks redelijke en doorgaande wegen waren in het dunbevolkte gebied. Een uit- zondering was de kaart, met voor het eerst grensoverschrijdende wegen, van het Graafschap Bentheim en Steinfurt uit 1635 van de Duitser Westenberg. Zijn kaart werd zeker gebruikt om voor de Nederlandse onderhandelaars een route uit te stippelen en bleef tot een eeuw nadien ongeevenaard. In het spoor van de Vrede gingen er meer (post)koetsen rijden, kwamen er meer en betere wegen en dus 00k kaarten. Op de tentoonstelling waren daarom postroutekaarten te zien uit de periode van 1734 tot 1858. C.PJ.M. van Elzakker Benoeming professor Kraak aan Universiteit Utrecht In het kader van de samenwerking tus sen het ITC en de Universiteit Utrecht is Menno-Jan Kraak per 1 juli 1998 00k in Utrecht benoemd tot (onbezoldigd) hoogleraar bij de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, en wel op het vakge- bied van de 'nieuwe visualisatietechnie- ken in de cartografie'. Het betreft een zogenaamde nul-benoeming', hetgeen betekent dat prof. Kraak gewoon full- time als hoogleraar verbünden blijft aan het itc in Enschede. Met de be noeming in Utrecht heeft hij nu onder meer wel het wetenschappelijk promo- tierecht verworven. Bovendien verge- makkelijkt de benoeming het uitwer- ken van de plannen voor een genieen- schappelijke academische (M.Sc.-)- opleiding in de kartografie. C.P.J.M. van Elzakker ICA-Nieuws ICA-Nieuws 29 en 30 Hoewel er plannen zijn om het ica- Nieuws nu 00k op het World Wide Web te zetten, Staat de papieren versie voorlopig nog niet ter discussie. En zo lang er nog alleen maar een ica- Nieuws op papier is, blijf ik u op de hoogte houden van de inhoud voor zover mij die voor u als NVK-lid nog enigszins interessant lijkt. Indien u dat wilt, kunt u bij ondergetekende, of bij de secretaris van de nvk, 00k kopieen van de volledige nummers van het ICA News aanvragen. Bij wijze van over gang van het ICA-Nieuws naar het Web, kunt u bij dit bericht weer een lijstje aantreffen van de meest interes sante Websites die in de laatste twee nummers werden genoemd en die niet al werden vermeld in kt 1998.XXIV.1 (pp. 36-37)- Het ICA News is helaas een belangrijke bron van informatie over het ove rlij- den van belangrijke coryfeeen op het gebied van de internationale kartogra fie. In de laatste twee nummers werd melding gemaakt van het overlijden van John C. Sherman (op 21 oktober 1996), Bogodar Winid (14 december 1996), George F. Jenks (29 december 1996), John P. Snyder (28 april 1997), Rolf Böhme (13 mei 1997) en Gylfi Mar Gudbergsson (1 juni 1998). ICA News 29 Staat voor een groot deel nog in het teken van een terugblik (met teksten van toespraken en versla gen) op het internationale kartograß sche congres icc'97, dat in Stockholm werd gehouden. ICA News 30 bevat al weer de aankondigingen voor het vol- gende iCA-congres, dat van 14 t/m 21 augustus 1999 wordt gehouden in Ot tawa, Canada. In nummer 29 stond al een oproep tot deelname aan, en alle richtlijnen voor, de Barbara Petchenik wedstrijd voor kaarten getekend door kinderen, die weer ter gelegenheid van dat congres wordt gehouden. Het is te hopen dat ons land bij deze wedstrijd in Ottawa nu 00k eens een keer pre- sent is. Voorts Staat in nummer 29 nog een aankondiging van het grote con gres van de Internationale Geogra- fische Unie (igu), dat in het jaar 2000 wordt gehouden in Seoul. En in num mer 30 wordt CoastGis'99 aangekon- digd, dat van 9 tot 11 September 1999 wordt gehouden in Brest, Frankrijk. De krenten uit de pap van de berich ten van de iCA-commissies in beide nummers zijn: het verschijnen van een boek naar aanleiding van het werk van de com- missie Standards for the Transfer of Spatial Data: Moellering, H. R. Hogan (eds.) (1997), Spatial Data- base Transfer Standards 2: Characteris- tics for assessing Standards andJuli descriptions ofthe national and inter national Standards in the world. Per- gamon, isbn 0-08-042433-3. 41

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 43