KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 Internet adressen (voor zover nog niet genoemd in Kartografisch Tijdschrift 1998.XXIV.1, PP- 36-37) De officiele Website van de ica http://www. abdn. ac. uklical De nog niet bijster interessante Website van de iCA-commissie Map Use http://www. cas. ilstu. edu/lCAMUC/introduction. html De site van de iCA-werkgroep Cartography and Children, met onder meer in- formatie over de Barbara Petchenik prijs voor kaarten van kinderen http:/lartsci-ccwin. concordia. ca/geog/ica-ccwg. html Site met alle informatie over het eerstvolgende iCA-congres, dat van 14 t/m 21 augustus 1999 wordt gehouden in Ottawa, Canada http://www. ccrs. nrcan.gc. ca/icaiyyfi Website van de uitgeverij Elsevier waarop onder meer toegang wordt verleend tot het online' tijdschrift Computers Geosciences. Een van de online' num- mers van dit tijdschrift is het speciale nummer over geografische visualisatie, dat werd geredigeerd door de voorzitters van de ICA-commissie Visualization en waarvan reeds melding werd gemaakt in KT 1998.XXIV.1 (p.36) http://www. elsevier. nl/ Een in ICA News 30 aangehaalde site waarmee duidelijk wordt gemaakt dat het medium Internet uitermate geschikt is voor het kartografisch weergeven van dynamische verschijnselen (in dit geval de omzwervingen van een olifant, die in Maleisie is losgelaten) http://www.si. edu/elephant/ De officiele Website van een van de zusterorganisaties van de ica, de Interna tional Society of Photogrammetry and Remote Sensing (isprs) http://www.geod. ethz. ch/isprs De officiele Website van een andere zusterorganisatie, de fig (International Fe- deration of Surveyors) http://www. ddl. org/figtree/ De officiele Website van de derde zusterorganisatie van de ica, de iag (Interna tional Association of Geodesy) http://www.gfy. ku. dk!- iag! de publicatie van de Proceedings van de seminars over elektronische atlas sen die in 1996 in Praag en Den Haag werden gehouden onder auspi- cien van de commissie National and Regional Atlases. De 15 bijdragen zijn verdeeld over 80 paginas en in 4 rubrieken: stand van zaken; produc- tie van elektronische (nationale) atlassen; atlasproductie op het Inter net; rapporten over nationale atlas sen in verschillende landen. De re- dactie van deze Proceedings werd gevoerd door Barend Köbben, Ferjan Ormeling en Timothy Trainor en ze kunnen voor $10 worden besteld bij Ferjan Ormeling (tel. 030-2531373 e-mail: f.ormeling@geog.uu.nl). Van de gebruikelijke rapportage van kartografische bijeenkomsten noem ik dit keer het verslag, in nummer 29, van de Workshop die de ICA-commissie Visualization voorafgaand aan icc'97 hield in Gävle, Zweden. De interes sante hoofdthema's waren daar: anima- tietheorie en de toepassing ervan op de analyse van ruimte en tijd, de visuali satie van onzekerheid, geografische vir- tuele werkelijkheid op het bureaublad en multimedia en visualisatie. En in nummer 30 staan verslagen van: de Workshop over het maken van kaarten voor blinden, die in februari 1998 werd gehouden in Dar es Sa- laam, Tanzania. De organisatie van deze Workshop, die 40 deelnemers trok uit Tanzania en Uganda, was in handen van de ICA-commissie Maps and Graphics for Blind and Visually Impaired People, de Cartographic Association of Tanzania en enkele blindenverenigingen. een gezamenlijk seminar van de ica- commissies Gender in Cartography en Maps and Graphics for Blind and Visually Impaired People en de ica- werkgroep Cartography and Child ren in Wroclaw, Polen. Het onder- werp van dit seminar, dat werd ge houden in juni 1998, was Kaarten voor speciale gebruikers. een Workshop van de werkgroep 'hoge-bergen-kartografie' van de Duitse Kartografische Vereniging, die in februari 1998 werd gehouden op de pas Bieler Höhe in Oostenrijk. De resultaten van deze Workshop worden gepubliceerd in de reeks Wiener Schriften zur Geographie und Kartographie. Er worden overigens voorbereidingen getroffen om van de Duitse werkgroep een echte ica- werkgroep te maken. het Symposium dat in december 1997 in Parijs werd georganiseerd ter gele- genheid van het feit dat het 30 jaar geleden was dat het boek Semiologie graphique van Bertin verscheen. De Proceedings van het Symposium, waarop Bertin nog zijn meest recente atlas presenteerde, versehenen als nummer 156 (juni 1998) van het Bul- letin du Comite Frangais de Carto- graphie. In beide nummers staan weer versla gen van de reizen die President Michael Wood voor of namens de ica heeft gemaakt. Sedert zijn verkiezing in 1995 in Barcelona heeft hij maar liefst 236.000 km voor de ica afgelegd (peildatum juni 1998)! Een andere be- kende Brit, prof. David Rhind, heeft zijn funetie als directeur van de Ordnance Survey neergelegd en is rec- tor magnificus geworden van de City University in London. Zijn plaats bij de Ordnance Survey is overgenomen door Geoffrey Robinson, een voorma- lig topman van IBM in het Verenigd Koninkrijk. In nummer 30 Staat een stukje over de kartografische toepassin- gen van de corine grondgebruik data- base in de Slowaakse Republiek. In datzelfde nummer is tenslotte nog een lijst opgenomen met de e-mail-adres- sen van de bestuursleden van de ica en van de voorzitters van de iCA-commis- sies en -werkgroepen. Na het congres in Ottawa stopt Chris Board als eindredacteur van het ICA- News. Tot die tijd kunt u uw eventuele bijdragen nog naar hem opsturen: Department of Geography and En vironment, London School of Eco- nomics, Houghton Street, London 42

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 44