47 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXJV-4 tigd op kenmerken als ouderdom, be- volkingsdichtheid, type en relief van het landschap, dierenwereld, cultuur en geschiedenis. Een indexkaart op de inhoudpagina geeft duidelijk de nummering van de bladen aan. In de atlas zijn alle landen op dezelfde schaal afgebeeld, om de gebruiker geen verkeerde voorstelling van de grootte van een land te geven. De wereldkaart heeft de schaal 1:44.500.000. Alle kaar- ten van de werelddelen hebben een schaal van 1:5.000.000. Heeft de kaart een afwijkende schaal dan is dir achter de naam in de inhoud vermeld. In de atlas Staat op elk kaartblad de schaal zowel in meters als in inches. Bij de kaartbladen staan geen projecties ver meld. Na een staatkundig overzicht van de aarde, schaal 1:90.000.000 (de schaal per continent is 1:26.000.000) volgt een reliefoverzicht, waarbij de schaal op de evenaar steeds 1:44.500.000 is gehouden. De kleuren in combinatie met de schaduwarceringen waarmee het relief is aangegeven voldoen goed; alleen in de donkere partijen maakt het de naamgeving soms wat onduide- lijk. Vanzelfsprekend is de zuiverheid op deze schaal niet van belang. Het gaat om de algehele indruk. Ook de poolgebieden komen er goed uit en de beschrifting laat niets te wensen over. Met de eigen kleurkeuze voor begroei- ing en klimaat neemt men afstand van het vroegere kleurverloop waarmee men het hoogteverschil uitbeeldde. Vreemd is dat voor deze kaarten in de algemene legenda geen Symbolen zijn opgenomen en hier moet worden aan- genomen dat rode vierkantjes grote Steden en zwarte stippen kleine Steden zijn. Dit geldt tevens voor de over- zichtskaarten waar het verschi 1 tussen de rode en witte vierkanten niet wordt verklaard. De classificatie van Steden laat even- eens wel eens te wensen over maar dat is in de tijd van snelle groei en ver- plaatsing niet altijd bij te houden. Wat bijvoorbeeld te doen met Steden, voor- steden en deelsteden die tegenwoordig worden samengevoegd? Gelukkig zal de gebruiker hiervan niet wakker lig- gen' De zeediepten, hier in het zwart en op de gewone kaartbladen in blauw, wor den, evenals de hoogtecijfers, geheel niet verklaard. Met een körte legenda bij de reliefkaarten had men dit, even als de grootte van de Steden, kunnen opvangen. De algemene legenda is simpel gehou den en de nadruk is op het toerisme gelegd. Jammer dat de algemene legen da naast het voorwoord is geplaatst, vöör de vele pagina's met beschrijvin- gen, zodat men bij het kaartgebruik steeds een stuk terug moet slaan. De rondjessymbolen voor Steden 100.000 - 500.000 inwoners en 50.000 - 100.000 inwoners komen teveel over- een en zijn in de legenda nauwelijks uit elkaar te houden, op de kaartbla den is dit nog moeilijker. De aansluiting van de kaarten gaat met behulp van een driehoekje waarin het cijfer van het aansluitende kaar- blad Staat. In de meeste gevallen klopt dit, maar zoekt men bijvoorbeeld op p. 207 naar de aansluiting in Brazilie dan wordt de lezer naar p. 270 verwe- zen, waardoor hij in het register uit- komt. De aansluiting met de omlig- gende kaartbladen is evenals de over- lappen goed. Op de staatkundige kaart van Azie zijn de namen van Kazachstan, Irak, Iran, Libie en de Oekrai'ne die in de eerste druk ontbraken weer aanwezig en ook Vietnam en Japan zijn er weer bij. De misdruk bij het Kongobekken is ver- dwenen. Mount Zeil in Australie is he- laas gebleven, dit moet Mount Ziel zijn. De hoogtecijfers, toppen en heu- vels, wijken nog al eens af van de gege- vens van andere atlassen en kaarten. Zeeen hebben zoveel mogelijk een Ne- derlandse benaming gekregen, dit is al leen maar toe te juichen en men is van de terminologie Grote (of Stille) Oce- aan afgestapt. Op pagina 204 werd de Grote Oceaan waarschijnlijk door de golfslag Grote Ocaean. Op pagina 80 krijgt de Karazee een extra e. De afkortingen van kaartgegevens dient men eigenlijk eerst door te ne- men voor men de atlas hanteert, de toegevoegde informatie is bedocld voor de leesbaarheid. Het is wat lastig om op de kaart Ulk tegen te komen hetgeen Groot betekent of Y. te zien staan en pas later er achter te komen dat dit in het Japans heel eenvoudig Yama of Berg betekent. Het steeks- proefgewijs nalopen van het register en landenkentekens geeft geen aanleiding tot klagen. De landenkentekens zijn duidelijk, evenals de pictogrammen, al is de combinatie tussen de gezochte naam en de pagina vakaanduiding soms wat complex en een leek zal enige er- varing moeten krijgen om deze combi natie vlug te kunnen lezen. Voorbeeld: men zoekt Huaxi in China, die vindt men op pagina's 116-117 E3, lees af: be- zienswaardigheid, schaal 1:5.000.000, op de kaart: de naam met groen sterre- tje, betekenis: natuurlijke bezienswaar- digheid. De pictogrammen zijn zo gekozen dat ze weinig verwarring kunnen geven, hoewel enkele namen, vooral rivierna- men, moeten worden teruggezocht in het naastliggende vak, b.v. Lagh Bogal, rivier op pag. 160-161 Kl, daarvan Staat de naam in vak Ji. Pluspunten voor de anwb Wereldatlas zijn: Er zijn overwegend Nederlandse benamingen gebruikt. De atlas is lees- baar gedrukt met een goede kleurstel- ling. De informatieve, geillustreerde pagina's bieden zeker een extra. De we- gennummers staan (indien bekend) op alle kaartbladen. De verbindingen over zee, veerdiensten en ponten, meestal met vermelding van vaartijden, staan duidelijk op alle kaarten aangegeven. De bladen hebben een goede overlap en zijn niet moeilijk aan te passen. De legenda is wat summier en de picto grammen vragen wat oefening. Kortom het is de anwb gelukt zoveel mogelijk kaartinformatie, goed tot re- delijk leesbaar in een atlas samen te brengen ook al is deze informatie soms in drukbevolkte gebieden wat over- compleet' te noemen waardoor de to- pografie verloren gaat. AI met al een wereldatlas die de toets der kritiek kan doorstaan en zeker het aanschaffen waard zal zijn. Chr.J. Snabilie

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 49