M. Wood 48 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXTV-4 Cartography: Visualization of Spatial Data M.J. Kraak F.J. Ormeling Addison Wesiey Longman Ltd, 1996 222 pp. met 8 pp. kleurenillustraties, bibliografie en index, 25 x 19 cm isbn o 582 25953 3 Prijs ca. 60,- Alhoewel deze bespreking laat mag lij- ken - meer dan twee jaar na de ver- schijning van het boek - levert dat 00k een voordeel op. Naast enkele stan- daard waarnemingen van de recensent kan het stuk nu 00k opmerkingen be- vatten die gebaseerd zijn op ervaringen die zijn opgedaan met het gebruik als leerstof voor geografie Studenten. Het boek heeft een gedegen achter- grond, het is oorspronkelijk in het Ne- derlands geschreven in 1987 (tweede editie in 1990), en de auteurs zijn toonaangevende Nederlandse academi- sche kartografen. Maar de hier bespro- ken tekst is niet alleen in het Engels vertaald, 00k is de traditionele struc- tuur verlaten om meer aandacht te be- steden aan de overdracht van ruimte- lijke informatie en aan visualisatie, met GiS-gebruikers als voornaamste doelgroep. 'Kartografen', pas op! De balans tussen de diverse onderdelen en de volgorde van de hoofdstukken Staat u misschien niet helemaal aan, maar het lijkt een effectieve en leesbare basis te zijn voor aankomend 'geografen' en anderen die misschien minder studie- tijd te besteden hebben aan kartogra- fie, maar die zeker moeten worden be- schouwd als toekomstige Gis-gebrui- kers! De titels van de hoofdstukken zijn achtereenvolgens: gis en Kaarten; In- winning van Gegevens; Karakterisde- ken van kaarten; Gis-toepassingen; To- pografische en basiskaarten; Kaartont- werp; Statistische kartering; Kartogra- fische gereedschappen; Geavanceerde karteringssystemen; Kartografie toege- past. Alhoewel het is geschreven voor (potentiele) Gis-gebruikers is het the- ma van het boek ondubbelzinnig kar- tograhsch, met zinnen zoals: "karto grafie essentiele ondersteuning voor bijna alle aspecten van geografische in- formatieverwerking zonder kaarten (niet) in Staat relevante ruimtelijke problemen te formuleren "kaarten helpen om te beslis- sen wat er geanalyseerd moet worden en ondersteunen het formuleren van beslissingen over zaken Een basiselement van het boek is het stroomdiagram dat leidt van realiteit naar digitaal landschapsmodel naar di- gitaal kartografisch model naar kaart, en er wordt gesteld dat het boek zieh vooral rieht op kaarten om te commu- niceren in een moderne, digitale mul- timedia-omgeving. Het stroomdia gram biedt de mogelijkheid om stil te staan bij veel gebruikelijke kaartver- vaardigingsprocessen (inclusief ont- werp en statistische kartering), maar de meeste aandacht gaat uit naar digi tale onderwerpen en Gis-toepassingen, inclusief gebruik van het kadaster en ruimtelijke analyse. Twee thema's die de speciale belangstelling hebben van de auteurs (die wereldleiders zijn op deze gebieden) zijn elektronische atlas sen en visualisatie (met name van digi tale terreinmodellen), en deze onder werpen worden helder, zij het nogal beknopt, gepresenteerd. Speciale ver- melding verdient het feit dat er uitge- breid aandacht wordt besteed aan rede voorbeelden, niet alleen van projecten maar 00k enkele speeifieke karakteris- tieken en activiteiten van topografische diensten in de V.S., Nederland, Duits- land en Engeland worden beschreven. Dat is nuttig voor onderwijsdoelein- den en het maakt de tekst gemakkelij- ker en waardevoller voor beginners op dit gebied. Andere belangrijke moder ne thema's die worden beschreven zijn onder meer het World Wide Web, Na tionale Geo-informatie-infrastructu- ren, standaarden en metagegevens. De behandeling van 'kartografische com- municatie' had korter gekund omdat veel van de vroegere theorie inmiddels is achterhaald. Speerpunt is nu meer de kartograaf die representatie- in plaats van communicatieproblemen oplost. MacEachren bevestigt in zijn boek How maps work dat de kaart voor het grootste deel geen communi- catiemiddel is...". Het boek is compact met slechts 214 pagina's tekst en 60 70.000 woorden. In overeenstemming met de titel is het 00k zeer visueel, vijftig procent van de ruimte is gewijd aan eenvoudige, maar stijlvolle en effectieve monochrome diagrammen, met 14 kleurenpagina's in het midden. Veel illustraties zijn nieuw en duidelijk ontwikkeld met de tekst, die ze goed aanvullen. Met 'Cartography als titel kunnen de struetuur en de balans van dit boek sommige 'traditionele' lezers teleurstel- len. Misschien zijn er 00k enkele echte zwakke punten zoals het gewicht van de verschillende onderwerpen, en pro blemen met de Engelse taal kunnen soms leiden tot kleine misverstanden (zo wordt tenminste een keer 'tempor al' gebruikt in plaats van 'temporary') of termen lijken gewoon onhandig ge- kozen (b.v. colour hue' in plaats van 'hue'). Toch geloof ik dat dit boek een belangrijk gat in de markt vult, en ik was dan 00k niet verbaasd om het als een van de heel weinige nieuwe tek- sten over kartografie te zien in toon aangevende boekwinkels in zowel het oosten als het westen van de Verenigde Staten. De traditionele, op papieren produc- ten gerichte kartografie is in veel lan den aan het afnemen, maar het Stadi um waarin nieuwe ontwikkelingen zieh in verschillende regio's bevinden is nog zeer verschillend. Dit boek is een moedige en effectieve poging om de technologiekloof te overbruggen, en in het bijzonder om toekomstige gebrui- kers van Gis/Desktop mapping pakket ten in te leiden in enkele fundamente- le dementen van de kartografie en in geavanceerde kartografische gereed schappen en ideeen. (Deze bespreking is uit het Engels vertaald door Connie Blok.) Vlaams-Brabant en Brüssel, atlas met luchtfoto's en compleet stratenplan Antwerpen: Standaarduitgeverij Brüssel: Eurosense, 1995 174 pp., 30 x 21,5 cm isbn 90 02 204116 Prijs: ca 110,- (afgeprijsd tot 27,- bij Standaard Boekhandel, Leuven) Alle Straten van Brabant en Brüssel Brüssel: De Rouck, 1997 1440 pp., 21 x 15 cm ISBN 90 5208 149 2 Prijs: ca f 110,- Vergelijkende Studie van enkele Vlaamse stratenatlassen De eerstgenoemde publicade van de Standaarduitgeverij, in samenwerking met Eurosense en op de markt ge bracht in 1995, kent een gelijkaardige inhoud als de eerder uitgegeven stratenatlas van Brabant voor wat het volume van de eigenlijke stratenplan- nen betreft. Naast het kartografische deel is per bladzijde de overeenkomsti- ge luchtfoto afgedrukt, eveneens in kleuren en op 1:20.000. Alhoewel deze voorstellingswijze een zekere meerwaar-

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 50