KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 de geeft aan het gesymboliseerde karto- grafische document, toch is deze com- binatie (luchtfoto naast plan) beperkt gebleven tot dit ene atlasdeel in de hele reeks van stratenatlassen van dezelfde uitgever. De andere provinciale strate natlassen zijn deze nieuwe trend inder- daad niet gevolgd. Voor geografen of kartografen kan het supplementaire foto-gedeelte zeer betekenisvol zijn. Of dit 00k zo is voor de modale gebruiker is zeer de vraag. Buiten het 'gadget'-as- pect zie ik er als kaartlezer geen echte noodzaak voor in. De Standaardatlas werd al eerder in dit tijdschrift gewaardeerd om zijn dege- lijkheid en zijn helderheid. Er werd toen echter wel op gewezen dat de uit gever er ten onrechte prat op gaat dat bij elke nieuwe uitgave de vorige totaal wordt bijgewerkt, wat in de praktijk niet altijd zo is. Met de hier besproken atlas is dit evenzeer waar, maar met dit verschil dat de recentste infrastruc- tuurveranderingen nu wel zichtbaar zijn op de naastliggende luchtfoto. Het betreff meestal nieuwe wijkinplantin- gen en industrievestigingen of -uitbrei- dingen. Omwille van de vroegere recensie leek het ons interessant deze stratenatlas te vergelijken met een gelijkaardige uitga ve van 1997 van een andere uitgever. Het betreff hier de tweede vermelding in de titel bovenaan. Het is een publi- catie van de gekende De Rouck-uitge- verij uit Brüssel, die op de markt kwam met een meer compact volume, dat nu het hele Vlaamse land beslaat, Brüssel inbegrepen. De vroeger besproken uitgave van de Standaarduitgeverij (zie KT 1998.3) was eveneens een compacte' voorstelling, weliswaar beperkt gebleven tot de pro- vincies Vlaams-Brabant en Waals-Bra- bant. De beide uitgaven naast elkaar bieden de mogelijkheid om de onder- scheiden voorstellingswijzen van de zelfde gebieden direct te confronteren. Gemeenschappelijk aan beide uitgaven is het feit dat verschillende kaartscha- len worden gebruikt, na elkaar of dooreen - zonder expliciete vermelding ervan. Bij de Standaard, bijvoorbeeld, wordt weliswaar vooraan opgegeven dat het twintigtal geselecteerde stads- kernen achteraan op 1:10.000 zijn (dus dubbel zo groot als de voorafgaande combinatie van kaart-foto-pagina's), maar bij nader toezien zijn er zelfs schalen bij op ongeveer 1:5800, 1:10.600 en 1:13.000. Gelukkig worden de detailkaarten 00k gesitueerd op de overzichtskaarten, wat bij de eerder be sproken compacte Standaarduitgave niet het geval was. Bij De Rouck loopt de wisseling van kaartschalen (van 1:32.000 naar 1:16.000 en omgekeerd) voortdurend dooreen; bijvoorbeeld de overgang van p. 509 naar 510 of van p. 553 naar 554. Alleen het piepkleine overzichtskaartje (5 cm!) bovenaan elke bladzijde verraadt deze schaalverande- ring. Waarom twee reeksen pagineringen gebruikt worden is een raadsel: ener- zijds is er een doorlopende paginering bovenaan, anderzijds is er de pagine ring per provincie onderaan. Gelukkig wordt de stratenindex per provincie opgedeeld. Mits enige routine in het gebruik went dit systeem wel, alhoewel de afwezigheid van een ruimtelijke overzichtskaart, waarop de pagina-uit- sneden worden aangegeven, störend is voor weggebruikers met enig ruimte- lijk inzicht. Het overzichtskaartje met de gemeentegrenzen, in het begin van elk provinciegedeelte, mist deze inde- ling 00k wat bijzonder jammer is. Bij het opzoeken van een bepaalde ge- meente moet je vooreerst al weten in welke provincie die ligt. De locatie er van moet je dan niet gaan zoeken op het overzichtskaartje vooraan elk pro- vinciekatern, want daarmee weet je nog niet op welke pagina het straten- plan Staat. Kijk je in het provinciaal gemeenteregister, dan vindt men wel het stratenplan, maar de ruimtelijke context is dan wel helemaal zoek of met andere woorden, waar in de pro vincie die bladzijde te situeren is vraagt weer heel wat bijkomend zoekwerk. Het lijkt De Rouck ontgaan te zijn dat Brüssel nog steeds een tweetalige stad is. Nochtans is het een tweetalige uit gave, of wordt dit althans gesuggereerd in de tweetalige inleiding en tweetalige legenda. Dit stoort des te meer wan- neer de straatnaam naar een Vlaamse stad verwijst zoals rue de Malines (Me- chelsestraat!). De correctheid van het taalgebruik speelt wel in het voordeel van de Standaarduitgave. De leesbaarheid van het kaartschrift speelt dan weer in het voordeel van De Rouck. Niettegenstaande het feit dat de kaarten kleinschaliger zijn en de corpsgrootte van het schrift iets klei ner, worden de straatnamen vlotter ge- lezen dan bij de Standaard. De een- voud van de straattekening zal er wel iets mee te maken hebben. Inderdaad, de roodlijnige straatafboording in de Standaarduitgave en het vettere schrift werken störender (dat was priori al zo voor de compacte uitgave uit de vo rige bespreking voor het kt) dan het magerder schrift in een egaal getinte straat bij De Rouck. In het nadeel van De Rouck speelt dan weer de afwezig heid van de aanduiding van de be- bouwde stads- en dorpskom. Bij de Standaard is dit dan weer donkerder getint, maar of dit overeenkomt met de morfologische agglomeratie is dik- wijls zeer de vraagü Een zeer nuttig gegeven is het eenrich- tingsverkeer. Waar de Standaard het wel aangeeft blijft De Rouck zeer sterk in gebreke. Om dan nog niet te spre- ken van het lussensysteem, binnen Leuven bijvoorbeeld, waardoor het stadscentrum vrij blijft van doorgaand verkeer. De winkelwandelstraten, met afwezigheid van autoverkeer, worden 00k niet bij De Rouck aangegeven en zijn eerder zeer summier en zelfs on- duidelijk aangebracht op de Stan- daard-kaartjes. Wat de prijsvorming van al deze stratenatlassen aangaat is het geen een- voudige zaak om een goed overzicht te krijgen. Dit komt door het feit dat er 'normale' en compacte' uitgaven zijn bij elk van de besproken uitgeverijen. Daarbij komt dat er compacte uitga ven zijn van de afzonderlijke provin- cies, die niet allemaal evenveel kosten, maar dat er 00k een compacte uitgave is van alle provincies samen. En om het helemaal moeilijk te maken bevat de hier besproken compacte uitgave onder de titel Alle Straten van Viaande ren en Brüssel van De Rouck (1985,- bef, formaat 22 x 17 cm) niet dezelfde inhoud als de overeenkomstige Stratenatlas Viaanderen van de Stan daard, die niet alleen het Vlaamse ge- west maar evenzeer Brüssel en Waals- Brabant ingebonden heeff. Qua in houd bevat dit volume het grondge- bied Waals-Brabant supplementair voor slechts 10,- bef meer! Deze laatst- vermelde uitgave werd hier dus niet besproken. Het onderdeel Vlaams-Bra bant en Brüssel werd in het vorig KT-nummer gerecenseerd. De hier wel besproken uitgave is inhoudelijk 00k een onderdeel van de Stratenatlas Viaanderen maar bevat ditmaal alleen maar Vlaams-Brabant en Brüssel en re- sorteert onder de 'normale' uitgaven en is bijgevolg van een groter formaat (30 x 22 cm). De prijs is nochtans offi- cieel dezelfde, namelijk 1995,- bef, maar de Standaardboekhandel (Naam- sestraat 57, 3000 Leuven) lanceert deze atlas met kaarten en luchtfoto's voor verwonderlijk slechts 495,- bef of niet eens 30,- gülden! F. Depuydt 49

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 51