KOEMAN'S Atlantes Neerlandici KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Concluderend kan men zeggen dat beide atlassen in een stevig gebonden aantrekkelijke band zitten, de kaarten zijn alle in heldere kleuren gebracht. Er is een duidelijk kaartleesdeel in het begin, en de geleidelijke opbouw van het kaartbeeld en de selectie van de in- formatie die gebracht wordt kan men alleen maar toejuichen. Bij de karto- grafische uitvoering, met name de weergave van het lijnenbeeld, heeft men echter wat steken laten vallen. F.J. Ormeling Koeman's Atlantes Neerlandici. New edition Volume I: Ehe folio atlases published by Gerard Mercator, Jodocus Hon- dius, Henricus Hondius, Johannes Janssonius and their successors Peter van der Krogt 't Goy-Houten: hes Publishers, 1997 755 pp., bijna 1.000 ill. in z/w., 1 ill. in kleur ISBN 90 6194 268 3 Prijs 795,- Toen meer dan dertig jaar geleden (1967) het eerste deel van de Atlantes Neerlandici van Cornelis Koeman ver- scheen en vier jaar later het vijfde deel van deze kartobibliografie van vöör 1880 in Nederland uitgegeven atlassen gereed kwam (een zesde deel met atlas sen van 1880 tot 1940 volgde in 1985), beschikten de kaarthistorici, de hande- laars en verzamelaars van oude kaarten over een werk dat niet alleen tot de mondiaal belangrijkste, maar 00k tot de meest gebruikte (en geciteerde) kaarthistorische publicaties behoorde. Ofschoon zowel het concept als de ge- detailleerde uitvoering van de 'Koe man', zoals dit monumentale werk zeer snel in de vaktaal werd genoemd, als een voorbeeld gold, duurde het tame- lijk lang voordat in andere landen met soortgelijke projecten begonnen werd. Thans zijn er slechts vergelijkbare bi- bliografieen voor Franse atlassen van de i6e en 17c eeuw (door M. Pastoureau, 1984), voor de Atlantes Colonienses 1570-1610 (door P. H. Meurer, 1988) en voor de Atlantes Austriaci, 1561-1995 (door J. Dörflinger, H. Hühnel en I. Kretschmer, 1995). De reden daarvoor is wellicht (zoals de bespreker uit eigen ervaring weet) dat de samenstelling van zo'n werk niet alleen moeizaam en tijd- rovend is, maar 00k dat het de eigen- handige beschrijving van atlassen in soms ver uit elkaar liggende verzame- I998-XXIV-4 lingen noodzakelijk maakt, hetgeen aanzienlijke hnanciele gevolgen heeft. Omdat enerzijds de 'Koeman'-delen al jaren uitverkocht waren, en anderzijds het omvangrijke onderzoek van twee op Koeman volgende generaties Ne- derlandse kaarthistorici (vooral Günter Schilder en zijn leerlingen) talrijke nieuwe inzichten bracht, werd de her- ziening van de 'Koeman' steeds nood- zakelijker. Peter van der Krogt, die zijn eerste kaarthistorische sporen verdien de als assistent bij Koemans zesde deel van de Atlantes Neerlandici en die thans als onderzoeker op vele terreinen van de Nederlandse kartograhe inter- nationaal in hoog aanzien Staat, heeft deze opgave op zieh genomen. Van der Krogts herziening van de At lantes Neerlandici beperkt zieh niet al leen tot verbetering van fouten en aan- vullingen als gevolg van nieuwe onder- zoeksresultaten of nieuw gevonden at lassen, maar laat 00k een aantal - ge- deeltelijk zeer innovatieve - verande- ringen in Koemans concept zien. Hieronder worden enkele wijzigingen genoemd, waarin de 'nieuwe Koeman' zieh in niet onbelangrijke mate onder- scheidt van de 'oude Koeman' en die ervoor zorgen dat de 'Van der Krogt - Koeman' een aanzienlijk hogere graad aan overzichtelijkheid en gebruiks- vriendelijkheid bereikt dan de (oude) 'Koeman'. Alleen al Van der Krogts opzet is we- zenlijk overzichtelijker, hetgeen bijzon- der duidelijk naar voren komt bij de 'moderne' Mercator-atlas en zijn na- volgingen. De grondig doordachte in- deling in vijf hoofdstukken (1:0 Mer- cator's atlas, 1:1 Mercator-Hondius at- las, 1:2 Appendices and Theatri, 1:3 Mercator-Hondius-Janssonius atlas, New Edition VOLUME I The Folio Atlases Published by Gerard Mercator Jodocus Hondius Henricus Hondius Johannes Janssonius and Their Successors implied by Dr Peter van der Krogi H&S 1:4 Atlas Novus) en hun onderverde- ling in atlashierarchieen en verscheide- ne talen maken de gebruiker relatief snel wegwijs in de complexe materie van diverse atlassen, atlasuitgaven en atlasvarianten. Bijzonder nuttig daarbij is de toepassing van een hierarchische decimale nummering (van 1:001+002 tot 1:452), in afwijking van de doorlo- pende nummering in de 'oude Koe man' (van Me 9 tot Me 185). De gedetailleerde en overzichtelijke verklaringen bij het beschrijvingssche- ma van de atlassen en de atlaskaarten ('The format of description') maken voor de gebruiker een snelle oriente- ring mogelijk. Onder de meer dan 280 door Van der Krogt beschreven atlassen respectieve- lijk atlasvarianten bevinden zieh er 51 (circa achttien procent) die niet in de oude Koeman' voorkomen. De weergave van de atlastitel is in 'pseudo faesimile'. Afwijkend van de oude Koeman' is op die manier onder- scheid gemaakt tussen kapitalen en let ters in onderkast (bijvoorbeeld 'gal- liae tabulae' in plaats van 'Galliae ta- bulae'), zijn u en v in de originele schrijfwijze weergegeven (bijvoorbeeld 'nows' in plaats van 'novus'), zijn liga- turen overgenomen (bijvoorbeeld 'ta bula;' in plaats van 'tabulae') en zijn verkortingen uitgeschreven, waarbij de in het origineel weggelaten letters on- derstreept zijn (bijvoorbeeld 'Juliae' in plaats van 'Julie' ['e' in het origineel met cedille] respectievelijk 'Julie' in de 'oude Koeman'). De rubriek 'Copies' omvat alle exem- plaren van een beschreven atlas, die tot nu toe bekend zijn. Daarbij is elke lo- catie, waar Van der Krogt een atlas persoonlijk heeft bestudeerd, met een sterretje aangeduid. De veel bredere bronnenbasis van de 'nieuwe Koeman' wordt gedemonstreerd aan de hand van twee voorbeelden: voor de uitgave van de Mercator-atlas van 1602 wordt bij Koeman (Me 14) slechts een locatie vermeld, terwijl Van der Krogt (1:012) maar liefst negen collecties aanvoert, waarvan er zes geraadpleegd zijn; voor de eerste Franstalige uitgave van de Mercator-atlas door Hondius (1609) geeft Koeman (Me 19) vier locaties op (waarvan een bezocht), Van der Krogt (1:111) biedt daarentegen 24 collecties met 25 exemplaren (waarvan acht ge raadpleegd). Zeer nuttig is het deel 'Part B: The en- graved title pages', dat afbeeldingen bevat van veertig in het koper gegra- veerde titelbladen van atlassen met aanvullende informatie. 51

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 53