KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 Het deel Part C: The maps' (pp. 563- 724) is mijns inziens de belangrijkste vernieuwing van de 'nieuwe Koeman' en wel om de volgende redenen: Koe man heeft de atlaskaarten bij elke eerst versehenen uitgave gedetailleerd be- schreven, hetgeen de gebruiker meer tijd kost om de precieze kaarttitel te vinden. Van der Krogt heeft daarente- gen bij de atlasbeschrijvingen slechts verkorte titels van de kaarten opgeno- men en verwijst met een bepaald ken- getal ('number') naar het regionaal en thematisch gerangschikte deel 'Maps', waarin de gebruiker zeer snel een be- paalde kaartbeschrijving of Staat van een kaart kan vinden. Dit hoofdstuk bevat niet alleen gedetailleerde be- schrijvingen van de circa 1400 kaarten en staten (waarbij telkens alle atlassen, waarin zieh de desbetreffende kaarten bevinden, met hun kengetallen zijn weergegeven), maar 00k kleine afbeel- dingen van tenminste een Staat van elke kaart, wat in totaal meer dan 950 illustraties oplevert. Van der Krogt ver meldt - in tegenstelling tot Koeman - de kaarttitels in 'pseudo faesimile' (zie boven), dus met onderscheid van kapi talen en niet-kapitalen, met regelschei- dingen, met uitgeschreven verkortin- gen, inclusief de originele weergave van u' en V enz. Waar Koeman de schalen van de kaarten berekent (waar bij soms fouten in de duizendtallen waren geslopen), laat Van der Krogt deze bij 'oude' kaarten niet zelden pro blematische waarde onberoerd en geeft in plaats daarvan de lengte in centime- ters weer van een van de schaalstokken op de kaart, hetgeen in kartobibliogra- fisch opzicht zeker meerzeggend is. Van elke kaart wordt steeds de oriente- ring vermeld. Aan de hand van de onderverdeling van het hoofdstuk 'Maps' in regio's en de speciale aanduiding van historische kaarten ('historical maps') is het rela- tief gemakkelijk om enkele statistieken te bieden: meer dan 1200 van de in to taal circa 1400 kaartnummers zijn con- temporaine 'moderne' kaarten; de ove rige nummers betreffen Ptolemaeus- kaarten, navolgingen van de Tabula Peutingeriana, historische kaarten en kaarten voor de Harmonia Macrocos- mica van Cellarius. Ongeveer dertien procent van alle 'moderne' kaarten geeft uitsluitend of (zoals bij de we- reldkaarten) overwegend niet-Europe- se gebieden weer. Onder de ('moderne' en historische) kaarten van Europa en zijn deelgebieden is het toenmalige Duitsland (Imperium Germanicum) het best vertegenwoordigd (bijna 25% van alle Europese kaarten) op de voet gevolgd door Frankrijk (16%), Italie en de Nederlanden (14%), de Britse eilan- den (11%), Noord-Europa (7%), Oost- Europa (4%), Spanje en Portugal (3%), Zuidoost-Europa (3%), Zwitser- land (2%) en tenslotte Europa in zijn geheel en de grotere regio's (2%). Indrukwekkend is de lijst van collec- ties, waarin exemplaren van de beschre- ven atlassen aangetroffen kunnen wor den: deze omvat meer dan 420 locaties in 24 verschillende landen (waaronder 75 in Duitsland, $9 in Groot-Brittan- nie, 52 in Frankrijk, 49 in de Verenigde Staten en 41 in Nederland). De registers in het boek omvatten een Index of atlas titles, een Index of map titles en een Index of personal names. Tot besluit zijn er concordanties opge- nomen van de nummers van de 'oude Koeman' met de 'nieuwe Koeman' en andersom. Naar de mening van de recensent zou het wenselijk zijn, wanneer het volgen de deel van de 'nieuwe Koeman' naast een alfabetische index van kaarttitels 00k een alfabetisch register van de in de kaarttitels genoemde gebieden gaat bevatten. De reden voor deze wens kan aan de hand van twee voorbeelden ge'fllustreerd worden. De kaart van het Utrechts grondgebied, op de eerste plaats, draagt de titel Episcop. Vltraiect- invs, zodat deze in de index van kaart titels natuurlijk onder de letter E ge- rangschikt is. Voor de gebruiker, die de exaete titel van de kaart niet kent, is het handiger wanneer hij deze kaart in een register en onder Ultraiect en onder Utrecht zou kunnen vinden. Op de tweede plaats Staat Karinthie op de kaart van Mercator onder de titel Saltzbvrg archiepiscopatus cum ducatu Carinthia. Voor de nietsvermoedende gebruiker wäre het praktischer ge- weest, als deze kaart in een register on der Carinthia en Karinthie was opge- nomen. Hetzelfde geldt min of meer voor de kaarten Vtriusqua Alsatia supe- rioris ac inferioris nova tabvla, Territo rium Argentoratense, Ducatus Silesia Glogani vera delineatio, Stato dello Repvblica di Lvcca, Accuratissima ditio- nis Sylva-Ducensis tabula, Geldria et Transysvlania, Britannia Normandia, Forum Ivlivm, Karstia, Carniola, His- tria et Windorvm marchia, Walachia, Servia, Bvlgaria, Romania en vele, vele andere. Aangezien geen enkel boek perfect is, staan 00k in de 'nieuwe Koeman' en kele fouten (onder andere bij de weer gave van atlastitels in 'pseudo faesimi le' als 00k bij de verwijzingen naar de diverse atlasnummers), die echter bij de uitgave van het tweede deel van de nieuwe Atlantes Neerlandici middels een errata-appendix ongetwijfeld zul- len worden goedgemaakt. Van der Krogt heeft met dit eerste deel van de 'nieuwe Koeman' een publicatie gerealiseerd, die weliswaar niet goed- koop, doch zijn geld waard is. In elk geval geldt nu een nieuwe standaard als maatstaf voor atlas-bibliografieen. Een ieder, die zieh aan een dergelijke onderneming wil wagen, moet zieh daarom bewust zijn dat zijn werk aan 'Van der Krogt - Koeman' gemeten wordt. Tenslotte wordt de hoop uitge- sproken, dat - zoals aangekondigd - het tweede deel (Folio-atlassen van Blaeu) en het derde deel (Ortelius en andere atlassen uit de i6e en 17c eeuw) voor het einde van 1999 zijn versehe nen en dat het totale, uit tien delen bestaande, werk in het jaar 2006 ter beschikking Staat. J. Dörflinger (Universiteit Wenen) (Deze bespreking is vertaald door Marco van Egmond. Atlas of Mortality in Europe. Subnational patterns 1980/81 and 1990/91 who Regional Publications. European Series no. 75 Kopenhagen: who Regional Office for Europe, 1997 245 pp., formaat A4,150 kaarten en diagrammen in kleur ISBN 92 890 1339 7 Prijs 150 Zw. Francs Deze atlas is geprodueeerd in Neder land: de gegevens zijn verzameld door de Economic Commission for Europe van de vn; ons cbs heeft de gegevens verwerkt en ze gecontroleerd en het rivm zorgde voor analyse en weergave, samenstelling en produetie van de at las. Bij het rivm waren Frank Smeets, Bennie Bloemberg en Gerda Doorn- bos verantwoordelijk voor de analyse en presentatie; m.b.t. dat laatste wer den ze geassisteerd door Andre van der Veen en Zohreh Ghameshlou. Het doel van analyse van sterftecijfers is het monitoren van de gezondheids- toestand, het boven water halen van belangrijke problemen op het gebied van de volksgezondheid, en een evalu- 52

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 54