KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 Detail opname Sint Sebastiaansbrug 1962- uv. E 5003 uit Oud Delft vanuit de Iucht. Foto: AeroCamera. van de Grote Markt, haar verwoesting in won en de opbouw daarna aangege- ven, voordat men verder uit het cen- trum gaat kijken. Bij Zeist heeft men vast iemand van de plaatselijke stich- ting voor lokale geschiedenis, de Van de Pollstichting, ingehuurd voor de commentaren. Bij Delft is het zelfs ge- lukt om van bijna dezelfde plaats twee oblique foto's te vinden die de situatie in de Hof van Delft in 1923 en in 1948 aangeven. De beeiden van de buiten- wijken zijn in het algemeen van wat la- ter datum dan die van de stadscentra, maar dat is dan 00k het enige systeem dat erin valt af te lezen. Waarschijnlijk is de samenstelling in belangrijke mate bepaald door het voorhanden zijnde materiaal: het maken van obliques is natuurlijk nooit zo systematisch ge- beurd als dat van verticale luchtfoto's. Om toch een meer gelijkmatige be- dekking van het fotomateriaal te krij- gen is een enkele maal, zoals bij Delft, uitgeweken naar fotomateriaal van an dere bedrijven dan klm Aerocarto, in casu AeroCamera Michel Hofmeester. Wat opvalt is Over het algemeen het rüstige straatbeeld. Er zijn veel vracht- schepen en maar weinig auto's te zien, en de verstopping van ons straatbeeld is kennelijk iets van na 1970. Op het omslag van de uitgave voor Delft Staat de Markt in volle glorie, op een zo- merse dag, met twee geparkeerde tou- ringcars en twee terrasjes, en verder een zee van ruimte. We realiseren ons pas wat we aan ruimte verloren heb- ben deze laatste 50 jaar wanneer we deze foto's zien! De foto's geven 00k een goed beeld van het straatmeubi- lair: de kiosken en stallet) es en de lan- taarnpalen zijn goed te identißceren. In de huidige uitvoering zijn de foto's "leuk om door te bladeren en punten te vinden die herinneringen oproe- pen", zoals de uitgever in het reclame- materiaal zegt. Met iets meer moeite was er toch meer uit te halen geweest, maar daarvoor was extra informatie nodig: niet alleen het jaartal van de opname aangeven maar 00k de datum, en liefst een plattegrondje met projec- tie van het standpunt en de fotorich- ting (bij het deel Delft zijn in elk geval in elke titel de betreffende wijknamen aangegeven). En, omdat ik ervan uitga dat velen gei'nteresseerd zullen zijn in nabestellen van de foto's en prijzen daarvan bij het klm Aerocarto archief, was informatie hierover 00k welkom geweest. We hebben in Nederland een bijzonder goede infrastructuur voor historisch onderzoek door de uitgave van provinciale topografische atlassen (Wolters-Noordhoff en Robas, beide in samenwerking met de Topografische Dienst) en (verticale) luchtfoto-collec- ties (Robas), en het zou de relevantie van de hier gebrachte foto's sterk ver- groot hebben door daarbij aan te slui- ten. Maar 00k zonder een dergelijke aan- vulling gaat het hier om aardig materi aal. Delen van deze serie zijn tot nu toe uitgebracht van: Alkmaar, Amers- foort, Amsterdam, Amsterdam Ooste- lijk Havengebied, Apeldoorn, Arn- hem, Bergen op Zoom, Breda, Delft, Den Haag, Dordrecht, Emmen, En- schede, Gouda, Groningen, Den Bosch, Haarlem, Heerlen, Hengelo, Hilversum, IJmuiden, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nij- megen, Roermond, Rotterdam, Ter- neuzen, Tilburg, Utrecht, Viaardingen, Vlissingen, Zaandam, Zeist en Zwolle. Om een idee te krijgen van het materi aal hierbij een - doordat het aan de rand van een foto lag wat minder scherpe - weergave van het oude ixc- gebouw in Delft, aan de Kanaalweg. Als u goed kijkt kunt u de Krul nog zien, die thans zo verweesd voor een leeg gebouw in Enschede Staat! F.J. Ormeling 54

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 56