Abraham Ortelius, grondlegger van de moderne kartografie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKELEN M.P.R. van den Broecke geschiedenis van de kartografie, Ortelius, atlas history of cartography, Ortelius, atlas histoire de cartographie, Ortelius, atlas TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES De Antwerpenaar Abraham Ortelius produceerde in 1570 de eerste moderne atlas, het Theatrum Orbis Ter- rarum of Toneel des Aardrykx, een boek met 53 voor dat doel in uniform formaat gegraveerde kaarten met bijbe- horende tekst. Dit boek was niet alleen het duurste werk dat in de zestiende eeuw verscheen, maar boven- dien een bestseller, waarvan ruim 7500 exemplaren werden gedrukt. In een tijdsbestek van 42 jaar versehe nen ruim 40 edities en aanvullingen in niet minder dan zeven talen. Deze atlas vormde het voorbeeld voor de atlassen die in de zeventiende eeuw in de noordelijke Nederlanden versehenen. Uniek is Ortelius' aanpak van bronvermelding, zijn inzet om in elke editie verbeterin- gen en aanvullingen op te nemen, en zijn belangstelling voor de kartografische kennis in de klassieke oudheid, die onder meer tot uiting kwam in de 'klassieke' afde- ling van zijn atlas, het Parergon. Hij is een schoolvoor- beeld van de Renaissance-humanist. Levensschets van Ortelius Ortelius werd in 1527 in Antwerpen geboren en verloor reeds op twaalfjari- ge leeftijd zijn vader Leonard, die han- delde in antiek. Hij ontving een prive- opleiding van zijn 00m Jacob van Meeteren in Latijn, Grieks en wiskun- de. Reeds op negentienjarige leeftijd treffen we zijn naam aan in de registers van het kunstenaarsgilde Sint Lukas, als afsetter' ofwel inkleurder van land- kaarten. Hij schijnt hierin grote vaar- digheid te hebben bereikt, want zijn klanten bleven aandringen op door hemzelf gekleurde kaarten en atlassen, 00k toen hij al uitgever, kartograaf en koopman was geworden. Ortelius pu- bliceerde vanaf 1564 zelf landkaarten, met als belangrijkste een wereldkaart in 8 bladen. Naast het inkleuren van kaarten ontwikkelde Ortelius zieh gaandeweg tot handelaar. Hij bezocht Dr. M.P.R. van den BroeckeSoest- dijkseweg 101, 3721AA Bilthoven, tel. 030-2202396, e-mail: cart. neer@tip. nl. regelmatig de beurs in Frankfurt om boeken, prenten en kaarten te kopen en te verkopen voor zichzelf en anderen. Zo ondersteunde hij zijn moeder en twee zusters, voor wie hij zieh verantwoordelijk voelde. Het was 00k in Frankfurt dat hij in 1554 voor het eerste Gerard Mercator ontmoette, die zijn verdere leven een persoonlijke en professionele vriend bleef. Naast handelaar ontwikkelde Ortelius zieh tot kartografisch wetenschapper en verzamelaar van boeken, kaarten, prenten, Griekse en Romeinse munten en medail- les, en exotische voorwerpen. Zijn huis werd gaandeweg een waarlijk museum. Zijn handel, nieuwsgierigheid en verzameldrift leidde tot veel buitenlandse reizen, vaak in gezelschap van Mercator, Hogenberg, Filip Galle en Jan Sadeleer. Zijn lievelingsneef Jacob Cools, die hij graag Colianus noemde, verzamelde een aantal brieven van en aan Ortelius die ruim honderd jaar ge- leden door Hessels [Hessels, 1887] zijn uitgegeven (zie de bij- drage van Joost Depuydt in dit nummer). Naast zijn atlassen schreef hij een reeks andere boeken over onderwerpen uit de klassieke oudheid. Toen hij stierf in 1598 ontving hij van de stad Antwerpen een plechtige begrafenis en gedenksteen die zijn positie als een van de voornaamste burgers van Antwer pen recht deed. Francis Sweertius schreef kort na zijn overlij- den een biografie die voortaan in de atlas verscheen, en Stei de een bundel treurdichten samen. Ortelius' atlas In 1570 publiceerde Ortelius de eerste wereldatlas [van der Krogt], genaamd Theatrum Orbis Terrarum. Het idee om een uniforme, voor dit doel gegraveerde verzameling kaar ten van de (toen bekende) wereld uit te geven, met bijbeho- rende teksten gebonden als boek, schijnt het resultaat te zijn van Ortelius' contact met de Antwerpse koopman Aegidius Hooftman. Toen deze hem vroeg een aantal kaar ten van Europa te leveren in een handig formaat, verzamel de hij 38 kaarten en bond ze in de vorm van een boek, dat helaas verloren is gegaan. In een brief aan Jacob Cools, uit gegeven door Hessels, vertelt de Antwerpse kaartenhande- laar en humanist Joannes Radermachus welke overwegin- gen Ortelius er toe brachten zijn atlas samen te stellen, waarbij hij zijn eigen rol bepaald niet vergat: 5

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 7