6 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT "Wegens zijn liefde voor geschiedenis, en met name de ge- schiedenis van de geografie, trachtte Ortelius in zijn onder- houd te voorzien door de beste kaarten die hij vinden kon te verkopen, na ze te hebben gekleurd en op linnen te heb- ben gezet... Hij kocht alle geografische kaarten die hij kon verkrijgen, niet alleen om afstanden tussen plaatsen te kun- nen berekenen, daar vrachtkosten voor koopwaar van af te leiden en risico's te onderkennen, maar ook om berichten over oorlogen in Europa beter te kunnen begrijpen. Maar aangezien het uitrollen van grote kaarten onhandig was, raadde ik hem aan zoveel kleinere kaarten als er te krijgen waren samen in boekvorm te binden, zodat ze handelbaar- der werden. Zo kreeg ik de taak, en via mij Ortelius, om uit Italie en Frankrijk zo veel mogelijk kaarten te bemächtigen, gedrukt op een vel papier. Op deze wijze kwam een boek tot stand van ongeveer 30 kaarten, die de erfgenamen van Hooftman nog steeds in hun bezit hebben. Dit bleek zo handig in het gebruik dat het onze vriend Ortelius ertoe bracht ook anderen in het gebruik te laten delen door kaar ten van de beste auteurs in standaard formaat samen te voe- gen tot een boek..." De rol van Mercator in de ontwikkeling van het begrip atlas - een term die Mercator het eerst gebruikte - is ook van be- tekenis. Volgens Mercator's eigentijdse biograaf Walter Gimbel had Mercator al veel eerder dan Ortelius het idee opgevat kaarten van de bekende wereld in handzaam for maat samen te voegen in boekvorm. Gimbel schrijft: "Mercator koesterde al lang de gedachte zo een atlas te ma- ken - en het zou verbazing wekken als hij met zijn methodi sche geest niet op een dergelijk idee was gekomen - maar zag daar bewust van af tot Ortelius voldoende exemplaren van zijn atlas had verkocht." Een andere reden waarom Mercator er volgens Osley [Osley, 1969] waarschijnlijk vanaf zag was dat hij in 1570 nog niet voldoende materiaal voor zijn eigen atlas had. Mercator 1998-XXIV-4 Figuur 1. Portret van Ortelius, ge schilderti door Ru bens met dank aan het Plantijn-More- tus Museum). schreef Ortelius hoe dan ook een zeer prijzende brief naar aanleiding van het verschijnen van diens Theatrum, een brief die in alle volgende edities van de atlas werd afgedrukt. De atlas was on- middellijk een succes, en bracht Orteli us rijkdom. Dit was niet het gevolg van royalties in de hedendaagse zin. Orteli us produceerde de atlas in eigen beheer. Hij liet koperplaten graveren op basis van kaarten die hij tekende of liet teke- nen, altijd met bronvermelding, kocht papier, en leverde teksten die hij zelf schreef. De drukker drukte in zijn op- dracht de teksten en de kaarten (in die volgorde). De drukker, dikwijls Plan- tijn, rekende tussen een en twee gülden voor het bedrukken van een riem 500 vel) papier. Ortelius liet deze Vellen vervolgens (soms) kleuren, tot atlas binden en verkocht deze vervol gens aan drukkers/uitgevers/boekver- kopers als Plantijn, ol rechtstreeks aan afnemers. De eerste atlas van 1570, die 53 kaarten bevat, leverde Ortelius aan Plantijn voor zes en een halve gülden. Deze verkocht ze voor zeven en een halve gülden. De laatste atlas die Orte lius tijdens zijn leven maakte bevatte 119 kaarten. Hij verkocht deze voor 23 gülden aan Plantijn, die ze doorver- kocht voor 30 gülden. De atlas zou na zijn dood nog verder worden uitge- breid, eerst door Vrients, later door Plantijn-Moretus, tot 166 kaarten. Zo- als gezegd, de atlas was een bestseller, en in de periode van 1570 tot en met 1612 zijn er ongeveer 7500 atlassen ge- maakt, samengesteld uit ongeveer 900.000 kaarten. Op basis van archief- onderzoek naar papierinkoop en atlas- verkoop, die van een aantal edities be- kend is en naar andere geextrapoleerd kan worden, heb ik deze cijfers vrij nauwkeurig kunnen vaststellen. Orteli- us-kaarten zijn dus bepaald niet zeld- zaam, hetgeen niet wil zeggen dat ze goedkoop zijn. Van de zojuist genoem- de aantallen atlassen zijn er heden ten dage nog ongeveer 1850 over, zo'n 22%, plus nog eens 200.000 losse kaarten uit gesloopte atlassen, nog eens 22%. Al dus heeft rond 44% van het gedrukte materiaal de 400 tussenliggende jaren overleefd. Pas recent is de situatie on- staan dat een (goede) atlas meer waard is dan de som zijner delen, waarmee de gewoonte van kaartenhandelaren om atlassen te slopen en de kaarten eruit los te verkopen tot een einde is geko men. De betekenis van Ortelius' atlas in de geschiedenis van de kartografie is fun- damenteel. Ortelius rol wordt vaak be- schreven als die van samensteller, imi-

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 8