«j mßß- 1 M«IPb' M' r*W KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I Kader 4. Op basis van hun communica- tiedoelstellingen onderscheiden atlastypen. schoolatlassen navigatie-atlassen planningsatlassen referentie-atlassen management/monitoringatlassen neer een digitale historische atlas in Staat zou zijn onmiddellijk een kaart van Europa te tonen met de politieke situatie op een willekeurig moment (bijvoorbeeld in het jaar 1804), dan zouden we dit een tijdsmachine kun- nen noemen. Volgens hetzelfde princi pe zouden we een atlas dus een verge- lijkingsmachine kunnen noemen, om- dat het ons in Staat steh vergelijkingen te maken. We onderscheiden tussen vergelijkingen in de tijd (vergelijken van hetzelfde gebied en thema voor verschillende momenten of perioden) en tussen geografische vergelijkingen (vergelijking van eenzelfde thema en schaal voor verschillende gebieden) en thematische vergelijkingen (vergelij king van hetzelfde gebied en schaal voor verschillende thema's). Tenslotte, wanneer we kaarten voor navigatie ge- bruiken, vergelijken we de kaart met de werkelijkheid. Een voorbeeld van een geografische vergelijking komt van het eiland Bali: omdat, in principe, atlaskaarten dezelf- de Symbolen en schalen hebben en op een homogene wijze zijn gegenerali- seerd, kunnen we informatie aan ze ontlenen door gebieden op de kaart of zelfs verschillende kaarten met elkaar te vergelijken. Wanneer we bijvoor beeld naar de kaart van het eiland Bali kijken, zien we meer dorpen en Steden op de oostelijke helft van het eiland dan op de westelijke. Daar leiden we uit af dat de oostelijke helft dichter be- volkt is, bijvoorbeeld omdat het vruchtbaarder bodems heeft. Op basis van dit soort vergelijkingen Kader 3. Typen atlassen gebaseerd op de soort vergelijking die ze mogelijk maken. geografische atlassen (vergelijking tussen gebieden) geschiedenisatlassen (vergelijking tussen perioden) nationale/regionale atlassen (vergelijking tussen thema's) topografische atlassen (vergelijking met de werkelijkheid) thematische atlassen (vergelijking tussen gebieden) DISTRIBUTION OF EDUCATIONAL INSTITUTIONS By l'rovincc, By Level Ottering, 1972-1973 M3-00) KINDERGARTEN SECONDARY VOCATIONAL üai f -■■■§£ Figuur 3. Inventa- riskaart van de aantallen en soorten onderwijsinstellin- gen op de Filipijnen (uit: The Philippi ne Atlas, Manila 1975)- dat ze mogelijk maken kan men 00k verschillende typen at lassen onderscheiden. We maken nu verschil tussen de vol- gende typen (kader 5). De atlas als een bewuste combinatie van kaarten Omdat elke atlas gebaseerd is op een verhaal, of op een rode draad of op een doelstelling, waar alle kaarten in de at las aan moeten beantwoorden, is een atlas een bewuste combinatie van kaarten. Alle speeifiek geselecteerde kaarten bij elkaar moeten samen de gebruiker een verhaal verteilen, dat ze tevens begrijpen wanneer ze de kaarten in een speci- fieke volgorde lezen. Ze begrijpen het verhaal omdat ze elke kaart met de volgende vergelijken, en omdat de uitgekozen kaarten elkaars patronen verklaren. De atlas begint meestal met een gebied dat de gebruiker al kent, dat wil zeggen zijn woongebied of geboorteland. Van- uit dat gebied wordt de rest van de wereld geleidelijk voor de gebruikers ontvouwd, zodat ze het geleidelijk kunnen in passen in hun cognitieve kaart ('mental map'), dat wil zeg gen in de ideeen en opvattingen over de aarde die ze met zieh meedragen. De atlasstruetuur (die dus bestaat uit het in een speciale volgorde aanbieden van de afgebeelde gebieden of thema's, 9

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 11