KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT en een speciale nadruk op bepaalde gebieden of thema's) verschaft het raamwerk dat de verschillende samengevoegde kaarten met elkaar verbindt. In een digitale atlas moet men speciale zorg aan het hand- haven van het idee van deze bewuste combinatie van kaar ten besteden. Vaak zullen er, in plaats van kaarten, bestan den in de atlas aan wezig zijn waaruit verschillende kaarten kunnen worden afgeleid. Om niet te vergeten dat de gege- vens voor deze kaarten speciaal zijn verzameld of bewerkt om in overeenstemming te zijn met de doelstelling van de atlas, zou het verstandig zijn om tenminste een 'default'serie atlaskaarten te definieren die de gebruiker zieh de doelstel ling van de atlas laat realiseren. Want het gaat niet om wil- lekeurige gegevens die in een digitale atlas verzameld zijn (zoals in een willekeurig gis) maar om de gegevens die aan de speeifieke doelstellingen beantwoorden omdat ze bepaal de trends moeten benadrukken. De atlas als een isolatiemechanisme ledere kaart biedt een speeifieke kijk op de wereld. ledere kaart isoleert een bepaald gebied van de rest van de wereld door er een kader omheen te zetten en het ingekaderd aan de lezer te presenteren. ledere atlaskaart is een selectie van een speeifiek gebied, op een bepaalde manier geprojecteerd, met gegevens die voor een bepaalde periode geldig zijn; zelfs de soort gegevens is speciaal geselecteerd. Want de kaart biedt bijvoorbeeld alleen politieke grenzen, of de talen die worden gesproken of de vegetatie, of wat dan ook. Elke atlaskaart isoleert een gebied dus zowel in de ruimte als in de tijd. Sommige gebieden liggen op elke papieren atlas kaart aan de kaartrand en kunnen daardoor nooit in hun juiste geografische context worden waargenomen. Sommige gebieden zijn altijd siecht zichtbaar op de kaart omdat de vouw van de band er doorheen loopt. Op papieren over- zichtskaarten van Indonesie in atlassen valt de middenvouw altijd over de eilanden Tarakan en Sumbawa. Men zou die eilanden daarom de stiefkinderen van dit speeifieke kaartka- der kunnen noemen, slachtoffers van de analoge kartografi- sche weergave (figuur 4). In een digitale omgeving zitten we niet langer met deze spe eifieke kaartkaders. Want we kunnen elk kader kiezen dat we willen! In theorie zouden we een kaart kunnen kiezen van de situatie in elke willekeurige periode. We kunnen elke willekeurige combinatie van kaartlagen kiezen. Vanwe- ge de mogelijkheid te 'scrollen' en in- of uit- te zoomen zijn we niet langer afhankelijk van de vaste kaartkaders, en kun nen we onze kaders centreren op elke locatie die we wen- sen. Maar het formaat van de monitor zal nog steeds het in Figuur 4. De mid denvouw van een Indonesische school- atlas beinvloedt de leesbaarheid van de eilanden Tarakan en Sumbawa. Tarakan staatsgrens provinciegrens )OOW Sumbawa 1999-XXV-I beeld gebrachte gebied isoleren van de rest van de wereld. De atlas als een collectie van wäre kaarten Elke gedrukte kaart heeft een aura van onfeilbaarheid. Dat geldt al voor het gedrukte woord (we zeggen dat iets zo is omdat het in de krant Staat), en ge drukte kaarten lijken nog een stuk be- trouwbaarder dan gedrukte tekst. En dat geldt natuurlijk ook voor atlassen. Men beschouwt de situatie zoals weer- gegeven in een atlas als de wäre. Dat is tenminste onze reactie. Natuurlijk kan een atlas op een gegeven moment niet meer up-to-date zijn, maar dan gold de situatie zoals weergegeven ten min- ste op het moment van publicatie. Het spijt me, maar dit is een verkeer- de opvatting. Geen kaart is de enige wäre kaart. Geen atlas is een combina tie van wäre kaarten. Elke kaart is een willekeurige weergave van onze ab- stractie van de werkelijkheid. Het is een willekeurige weergave omdat het een selectie betreft van de vele aspec- ten van de werkelijkheid die weerge geven hadden kunnen worden. Het is een willekeurige weergave omdat de geselecteerde onderwerpen of aspecten met andere Symbolen gekarteerd had den kunnen worden, en met die ande re Symbolen had het kaartheeld er vol- ledig anders uitgezien. Andere object- categorieen zouden meer zijn opgeval- len omdat ze bijvoorbeeld een beter contrast zouden hebben gehad ten op- zichte van de achtergrondkleuren. Tot nu toe is er slechts sprake van een en- kele kaart van een speeifiek gebied op een bepaalde schaal, van een bepaald thema uit een bepaalde periode, sim pel omdat er niet meer ruimte is om andere visies op dezelfde abstractie van de realiteit toe te laten. Ondanks het waarheidsgehalte dat door het me dium van gedrukte atlassen wordt overgedragen, is het concept dat kaar ten waar zijn niet juist. Geen enkele kaart is de enige wäre kaart. Van de zelfde gegevens kan men verschillende kaarten vervaardigen. Informatie op een beeldscherm wordt als nog betrouwbaarder gei'nterpre- teerd dan gedrukte informatie. Maar in deze digitale omgeving hebben we tenminste de mogelijkheid de eventu- ele verkeerde indruk die de 'enige wäre' kaart oproept, te verbeteren. In een digitale omgeving, als we de toe- gang hebben tot een gegevensbestand waarop de kaart gebaseerd is, kunnen we makkelijk andere kaarten vervaar digen, en door de verschillende kaar- 10

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 12