KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I ten van dezelfde gegevens met elkaar te vergelijken krijgen we een veel beter inzicht in de gegevens dan op basis van een enkele kaart. En we moeten 00k aan schoolkinderen le ren dat er verschillende manieren zijn om dezelfde realiteit uit te beeiden. De atlas als een exploratiemiddel Een atlas is uitstekend geschikt om de aarde te verkennen, zelfs wanneer je ermee thuis blijft. Velen van ons hebben in onze atlassen verafgelegen delen van de wereld opgezocht, zieh afvragend hoe die gebieden eruit zouden zien. We pro- beren het wereldnieuws te volgen door de genoemde landen of plaatsen in de atlas op te zoeken en, door de kaarten van de betrokken gebieden te vergelijken met die van ons woongebied, proberen we de aard van die gebieden uit te vinden. Dat was al mogelijk met de papieren atlas. Maar op het ogenblik hebben we de beschikking over elektronische at lassen, en die zijn nog beter geschikt voor exploratie-doel- einden. Want bij deze atlassen kunnen we op de betrokken gebieden inzoomen en de uit de media opgevangen infor- matie aan de kaarten toevoegen. Hiermee kunnen we elk willekeurig gebied op ons monitorscherm oproepen en uit- printen. De kaarten die we verkennen kunnen duidelijker zijn omdat siechts de informatielagen die we oproepen zichtbaar zijn. We hebben geen namen nodig op de kaart, want als we ze nodig hebben kunnen we het relevante ob- ject op de kaart aanklikken, en dan komt zijn naam wel in beeld. Wanneer we nog eens klikken zien we de legenda, we kunnen klikken om de geografische coördinaten op te roe- pen of de hoogte boven zeeniveau of de plaatselijke tijd. Bovendien bevat de digitale atlas veel kartometrische func- ties. Wanneer we een gebied op de kaart omgrenzen wordt het oppervlak ervan bepaald. Afstanden en richtingen wor den op dezelfde manier bepaald wanneer we ernaar vragen. De mogelijkheden voor exploratie zijn dus exponentieel toegenomen. Een voorbeeld van een elektronische atlas met een aantal van deze funeties is de Encarta Atlas. De atlas als interface met de onderliggende database Een deel van de waarde van atlassen voor exploratie hangt Sa men met het feit dat ze als interface voor databases fungeren. Dat gold al voor papieren atlassen. Elke kaart in een atlas is gebaseerd op het informatiesysteem van de atlasredacteuren. Dat informatiesysteem bestaat uit een bibliotheek van refe- rentiewerken, die bevolkingscijfers, productiecijfers enzo- voort bevatten. In een analoge atlas kunnen deze gegevens niet apart worden opgenomen, al publiceren sommige uitge- vers ze in een apart boek. In een digitale atlas zou er genoeg opslagruimte zijn om de gegevens op te nemen. Idealiter zou elk object in alle atlas- kaarten aan te klikken moeten zijn, en zo aanvullende in- formatie moeten kunnen geven. Wanneer iemand een stadssymbool aanklikt op de kaart zou de naam ervan zicht baar moeten worden en het inwonertal, hetzij direct naast het symbool hetzij in een apart venster. Het klikken op een rivier zou informatie moeten opleveren over zowel de naam als het debiet of het feit of de rivier bevaarbaar is. Door op een spoorlijn te klikken zou zelfs de dienstregeling in beeld moeten komen. De opvatting van een atlas als interface voor een informatiesysteem is niet slechts een Sterke meta- foor. Het is 00k de realiteit, en is een van de belangrijkste funeties van atlaskaarten. De relatie tussen traditionele atlassen en atlas- informatiesystemen Papieren atlassen kunnen niet meer dan een begeleide ont- dekkingstocht mogelijk maken. Zelfs wanneer de gebrui- kers zelfstandig de atlaskaarten exploreren doen ze dat nog op basis van gegevens die zijn geselecteerd en gevisualiseerd door de atlasredacteur. Zoals hierboven al is aangegeven is er in papieren atlassen een chronisch plaatsgebrek; men zal elk verschijnsel, elke combinatie van thema en gebied, slechts eenmaal afbeelden - er worden geen 'second opi- nions' geboden. Dat is een van de redenen voor het belang van elektronische atlassen: door hun grotere opslagcapaci- teit bieden ze de mogelijkheid om dezelfde gegevens op ver schillende manieren uit te beeiden - bijvoorbeeld op basis van verschillende definities, classificaties of indelingen, een verschil in symbolisatie, of door het toepassen van verschil lende kleurstellingen. Hiervoor hebben we de volgende mogelijkheden voor kaartvergelijking in papieren atlassen opgesomd: geogra fische vergelijking, thematische vergelijking, vergelijking in de tijd en met de werkelijkheid. De voorwaarden voor de meeste van deze soorten vergelijkingen zijn in een elektro nische omgeving veel beter, met name omdat er daar 00k veel Gis-functionaliteit beschikbaar is die 00k bij het kwan- tificeren kan assisteren. Onder de (communicatie)doelstellingen van papieren atlas sen zijn er geen die niet 00k door elektronische atlassen kunnen worden geeffectueerd. Er bestaan op dit moment al voorbeelden van atlasinformatiesystemen met educatieve, navigatie-, ruimtelijke ordenings-, referentie- en beheers- doelstellingen. Op basis van deze doelstellingen zijn een aantal verschillen de soorten atlasinformatiesystemen ontstaan die de door papieren atlassen gespeelde rol hetzij voortzetten dan wel uitbreiden. We kunnen daarvan de indeling maken zoals weergegeven in kader 6. Natuurlijk moeten de databases of de informatiesystemen achter al deze verschillende atlasinformatiesystemen op een dusdanige manier worden gestruetureerd dat ze de bij die verschillende soorten behorende vragen kunnen beantwoor- Kader 6. Soorten atlasinformatiesystemen, gebaseerd op het type- vergelijking waartoe ze in Staat stellen. 1. nationale atlasinformatiesystemen (thematische vergelijking) 2. historische atlasinformatiesystemen (vergelijking in de tijd) 3. referentie (wereld)atlasinformatiesystemen (geografische vergelijking) 4. economische (wereld)atlasinformatiesystemen (geografische vergelijking) 5. fysisch-geografische (wereld)atlasinformatiesystemen (geografische vergelijking) 6. ruimtelijke ordeningsatlasinformatiesystemen (vergelijking in de tijd en/of tussen themas) 7. schoolatlasinformatiesystemen (vergelijking tussen gebieden en in de tijd) 8. navigatie-atlasinformatiesytemen (vergelijking met de realiteit) 9. beheersatlasinformatiesystemen (vergelijking met de realiteit) 11

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 13