15 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I De atlas als synoptische structuur Een goed ontworpen kaart kan het ul- tieme visualisatiegereedschap zijn voor elke aardrijkskundeles dankzij wat wel wordt genoemd zijn synoptische eigen - schap: hij maakt het mogelijk alle rele vante kenmerken van de belichte regio in een keer te visualiseren. Zijn bijzon- dere communicatieve potentieel ont- leent de kaart aan de combinatie van deze synoptische eigenschap met het aan de kaart eigen vermögen om ruim- telijke informatie in een oogopslag te presenteren - met andere woorden, de essentie van de boodschap die in de kaart besloten ligt komt al over (wordt 'ontvangen') wanneer er slechts vluch- tig naar wordt gekeken. Uiteraard steh een dergelijke communicatieve kwali- teit specifieke eisen aan het kartogra- fisch ontwerp, en vooronderstelt deze tevens de aanwezigheid van het in het voorgaande genoemde geografische re- ferentiekader (de basiskaart) aan de kant van de beoogde ontvanger van de boodschap: de kaartgebruiker (hier: de aardrijkskundeleerling) Als er op een enkele kaart al sprake is van Synopsis, dan kan deze eigenschap in het kartografische product atlas nog eens versterkt worden. In de atlas is het immers mogelijk meer thematische in formatie te visualiseren, door verschil- lende kaarten in een vergelijkbaar kar- tografisch formaat bij elkaar te voegen of door andersoortige grafische repre- sentaties toe te voegen aan een enkele of dubbele kaartpagina. Om dit hogere ni- veau van Synopsis optimaal te bewerk stelligen dient de atlas, zowel in regio nale als in thematische zin, van een ge- degen structuur te worden voorzien. AUSTRALIE 1 60 000 000 ©WN Atlas Productions Figuur 1. Basis- kaarten met mini- maal benodigde in formatie als onder- grond voor thema tische kaarten. Voor Australie (links, schaal 1:60.000.000) volstaat de kustlijn, voor Nederland (rechts, schaal 1:4.000.000) zijn 00k de Landsgren zen onontbeerlijk, terwijl voor interne referentie de grote rivieren kunnen volstaan. Wat dit laatste betreft kun nen in beide geval- len 00k de provin- ciegrenzen worden weergegeven. Wat betreft de regionale structuur, houdt de kaartsectie van de atlas idealiter dezelfde volgorde aan als het aardrijkskun- de curriculum - mits dit niet van elke geografische logica is gespeend. Zo ligt het bijvoorbeeld voor de hand de atlas te doen beginnen met relatief grootschalige kaarten van het ei gen land (sectie 1), gevolgd door kaarten van de buurlanden op een kleinere schaal (sectie 2) en van andere delen van het eigen werelddeel op nog kleinere schaal (sectie 3), om te be- sluiten met een serie kaarten van de gehele aarde op de kleinste schaal (sectie 4). De regionale structuur moet aan de gebruiker - leraar zowel als leerling - worden duidelijk gemaakt door middel van een kaartindex, bij voorkeur in het begin van het boek nabij de inhoudsopgave, bijvoorbeeld op de schutbladen. Er kan gebruik worden gemaakt van kleurstrips of -markeringen längs de randen van de pagina's om de indexfunctie te on- dersteunen. In dit geval kunnen dezelfde kleuren 00k wor den toegepast om de verschillende secties van elkaar te on- derscheiden in de inhoudsopgave. Om de gebruiker snel vertrouwd te kunnen maken met de inwendige structuur van de atlas, dient de volgorde van kaartstijlen binnen de regionale secties 00k een vast patroon te volgen, bijvoorbeeld staatkundige (chorografische) over- zichtskaart - natuurkundige (hypsometrische) overzichts- kaart - thematische kaarten. Als de kaartvolgorde voorspel- baar is, zal 00k een onervaren gebruiker al snel in Staat zijn intui'tief binnen de atlas te zoeken, en zal daarmee de drem- >WN Atlas Productions Noord West Noord West 1960-1969 NEDERLAND - MIGRATIE Noord Noord West West Figuur 2. Temporele kaartsequentie van het binnenlands migratiesaldo in Nederland (1 mm pijlbreedte 20.000 personen). Zo gauw het geografische referentiekader gevormd is - de grafische vormen van de basiskaart worden herkend en geassocieerd met ruimtelijke lo- caties - krijgt thematische inhoud geografische betekenis. Een solide referentiekader Staat het de kartograaf toe zijn creativiteit te botvie- ren en de grenzen van de wiskundige projectie te overschrijden, teneinde tot een betere overdracht van geografische informatie te komen.

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 17