KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I roepen beperken. Vooral de toepassing van multimedia-faciliteiten (Videos', verklärende geluidsfragmenten) kan daar dienstbaar in zijn. In de elektronische atlas kunnen kaar- ten worden geanimeerd, om processen te tonen die in de papieren atlas alleen kunnen worden weergegeven door middel van temporele kaartsequenties - het verschil tussen de tekenfilm en het stripverhaal. De synoptische kwaliteit die zo be- langrijk is voor het aardrijkskunde-on- derwijs - als grafische uitdrukking van het multi-thematische ruimtelijke ge- zichtspunt waaraan de geografie zijn bestaansrecht als wetenschap ontleent - lijkt vooralsnog voorbehouden aan het gedrukte kartografische product. Dit vloeit voort uit de bovengenoemde beperkingen van de elektronische toe- passingen, met name de aanzienlijk kleinere oppervlakte beschikbaar voor de grafische weergave, en de onmoge- lijkheid om complexe combinaties van informatie weer te geven binnen een scherm. De schoolatlas buiten de aard- rijkskundeles De thema's die worden verklaard in de aardrijkskunde zijn in wezen nooit volledig statisch in de tijd, maar verte- genwoordigen altijd een Stadium in een temporeel proces. Met andere woorden: hoewel de tegenwoordige x,y-coördinaten dienst doen als geo- grafisch referentiekader, kan geen en- kele verklaring waarom iets waar op- treedt ooit worden gevonden zonder (te beginnen op de huidige x,y-locatie) in de geschiedenis te graven. In de historische wetenschap probeert men de temporele samenhang te ver klaren tussen de verschijnselen en ge- beurtenissen die tezamen de levensweg van de mens en de mensheid bepalen. Het overkoepelende referentiekader wordt hier gevormd door de 'verticale' tijdsschaal (z), maar de dimensies van de bestudeerde onrwikkelingen wor den ontleend aan hun ruimtelijke con- text (x,y). Aardrijkskunde en geschiedenis - de geografische of 'ruimtelijke' en histori sche wetenschappen - delen dus het- zelfde materiele object: de holistische realiteit in plaats van een bundeling van specifieke aspecten van de realiteit (als die welke het onderwerp vormen van taalwetenschappen, wiskunde, economie en dergelijke). Ze vullen elkaar aan als het grond- vlak en de hoogte van een kubus. Ze verschillen, met ande re woorden, alleen in gezichtspunt en methodiek: hun refe rentiekader en de richting waarin verklaringen worden ge- zocht staan loodrecht op elkaar. In weerwil van hun onderlinge verbondenheid, worden aardrijkskunde en geschiedenis in de praktijk te vaak onder- wezen als op zieh zelf staande, niet verwante schoolvakken. De kartografie kan duidelijk maken - en doet dit, voor wie het wil zien, 00k regelmatig - dat a-historische aardrijks kunde en a-geografische geschiedenis de werkelijkheid ge- weld aandoen. Ondanks het feit dat er in veel landen ge- schiedenisatlassen voor schoolgebruik worden uitgegeven, schijnt het gebruik van deze atlassen binnen het geschiede- nisonderwijs nog marginaal te zijn in vergelijking met het schoolatlas-gebruik in de aardrijkskundeles. Misschien gaat er van de nieuwe mogelijkheden tot kaart- animatie die worden aangeboord door de huidige ontwik- keling van elektronische atlassen een nieuwe impuls uit om de toepassing van kartografie als educatief visualisatiemedi- um door de muren van het aardrijkskundelokaal heen te la- ten breken. Noot Dir artikel is een vertaling van het transcript van de presentatie Visu- alisation for education: school atlas cartographygehouden tijdens het ica seminar/workshop Digital Cartography for the Information Highway in maart 1997 te Bandung. Het verslag is opgenomen in de proeeedings van het seminar, die in 1998 door de ica werden gepubli- ceerd. Summary T.R. Tichelaar - Visualisation for education: school atlas carto graphy Keywords: visualisation, atlas cartography, background One of the more rewarding applications of cartography un- doubtedly is the produetion of Materials to support elementary and secondary school education. Starting from childrens' first acquaintance with 'the geographic viewpoint', well prepared school atlas maps aim to extend their spatial frame of reference well beyond the immediately visible limits of their physical en- vironment. The 'mental base map' thus created will in a later stage of their education allow them to 'place', and thereby me- morize, a diversity of thematic geographic knowledge. Once the framework of base maps is created, the school atlas continues its task in thematically guiding both students and teachers through the geography curriculum. To do so properly, füll use has to be made of the synoptic potential of the single map and the double map sheet. The narrative contained by the curriculum and the natural order ofthings to be taught should be reflected by a sound regional and thematic strueturing of the atlas as a whole. The principles followed when preparing the atlas in its traditional (paper) form, should be reconsidered when exploiting the new possibilities offered by electronic pro- duets. Having their own strengths and weaknesses, these may Supplement rather then compete with the paper school atlas. Finally, the possibilities to apply school atlases beyond the dis- ciplinary limits ofthe geography class are still underexploited. 17

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 19