Kartografie en Agenda 21 De bijdrage van de internationale kartografie »CA ACI KARTOGRAFISCH TITDSCHRIFT I999-XXV-I M. Wood ica, algemeen, overzicht ica, general, survey ica, divers, etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S Agenda 21 is de slotverklaring van de VN-conferentie over milieu en ontwikkeling gehouden in 1992 in Rio de Janeiro, waarin tot globale samenwerking ten behoe- ve van duurzame ontwikkeling, in harmonie met het natuurlijk milieu, wordt opgeroepen. Als internationale organisatie erkent de Internationale Kartografische Vereniging (ica) de sleutelrol die wereld- omvattende vraagstukken (zoals de noodzaak van een duurzame ontwikkeling) speien, en hun sociale en edu- catieve impact, en de manier waarop zij bijdragen tot ons toekomstig milieu. Dit artikel Staat stil bij de bij dragen van de ica aan de doelstellingen voor Agenda 21. Inleiding Tijdens mijn reizen als president ben ik me steeds meer bewust van de in- vloed van de nieuwe technologie op het hele veld van de karteringsweten- schappen en van het feit dat kaarten zowel als kartografie steeds toegankelij- ker worden en dus meer centraal kö rnen te staan bij de behandeling van ruimtelijke problemen. Kartografie (zowel in zijn digitale als grafische ma- nifestatie) is de meest op de voorgrond tredende component van Geomatics, en wordt dus in het geheel niet opge- slokt of verdrongen door de nieuwe technologie. Hoewel 00k de Interna tionale Kartografische Vereniging (In ternational Cartographic Association, ica) wetenschappelijke wortels heeft, gaan haar doelstellingen verder dan het beperkte kader van specifieke toepas- singen, dat karakteristiek is voor som- mige verwarne organisaties. Als inter nationale organisatie erkent het ook de sleutelrol die wereldomvattende vraag stukken (zoals de noodzaak van een duurzame ontwikkeling) speien, en hun sociale en educatieve impact, en Dr. Michael Wood is president van de ica Centre for Remote Sensing and Map- ping Science, Department of Geography, University of Aherdeen, St Ma ry's, Elphinstone Road, OldAher deen, Aherdeen AB24 yuF, Schotland, UK) de manier waarop zij bijdragen tot ons toekomstig milieu. Dit artikel Staat Stil bij de bijdragen van de ica aan de doel stellingen voor Agenda 211). ICA en Agenda 21 Zowel afzonderlijke individuen als groepen van mensen en organisaties zijn al tientallen jaren, misschien zelfs eeuwen, bezorgd aangaande de toe- komst van onze planeet en van de mensheid. De verwachte problemen werden meer dan 25 jaar geleden tijdens de un Conference on the Human Environment, gehouden in Stockholm in 1972, toegelicht en verduidelijkt. Een toegenomen bewust- zijn van de noodzaak tot wereldwijde coöperatie te komen, gebaseerd op een nieuw niveau van samenwerking tussen staten, genootschappen en mensen, leidde uiteindelijk tot de un Conference on Environment and Development (vn- conferentie over het Milieu en Ontwikkeling) welke in 1992 in Rio de Janeiro werd gehouden. De verldaring van deze conferentie, Agenda 21 (welke een oproep bevat tot wereld wijde samenwerking tussen staten ten behoeve van het mi lieu en de ontwikkeling), bevat een serie van belangrijke proclamaties betreffende de noodzaak om tot een houdbare ontwikkeling van een gezond en productief leven voor het hele menselijke ras te komen - in harmonie met het natuur lijk milieu van de planeet Aarde. Hoewel geografische informatie en de kartering daarvan in veel in Agenda 21 genoemde activiteiten een rol speien, concentreren de kernprincipes zieh vooral op de bescher- ming van het milieu en van het ecosysteem van de Aarde, de behoeften van ontwikkelingslanden en vooral diegene die wat hun milieu betreff kwetsbaar zijn, op een verbeteren van onze wetenschappelijke kennis d.m.v. een uitwisseling van wetenschappelijke en technische kennis, op een bena- drukken van de ontwikkeling, aanpassing, verspreiding en overdracht van nieuwe technologieen, een tijdige toepassing van milieueffectrapportages, de verbreiding van tijdige en relevante informatie aangaande gebeurtenissen en processen enz., die anders schadelijke grensoverschrijdende milieuef- 19

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 21