KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I fecten zouden hebben, op mobilisatie van de creativiteit, idealen en moed van de jeugd van de wereld voor een bete- re toekomst, en op de volledige participatie van vrouwen bij het beheer van het milieu en bij de ontwikkeling. Hoewel 00k andere organisaties deze zorg delen is vooral de ica een belichaming van de geest en van enkele van de sleu- telonderwerpen van Agenda 21, gezien zijn (al vöör de con- ferentie in Rio geformuleerde) doelstellingen. Die omvatten onder andere: bijdrage aan de oplossing van wereldwijde problemen aan de hand van kaarten, verbreiding van milieu-informatie door middel van kaarten, hulp bieden bij de overdracht van nieuwe karteringstech- nologie tussen staten, multinationaal onderzoek naar wetenschappelijke en toe- gepaste problemen, benadrukken van het belang van kartografische opleidin- gen, ondersteuning van het gebruik van standaarden. Het is daarom logisch dat de ica vanaf het allereerste Stadi um in veel aspecten van de Agenda 21 aanbevelingen heeft geloofd en ze heeft ondersteund. Het is zelfs zo dat Agenda 21 een weerspiegeling is van veel dat de ica al sedert haar oprichting in praktijk heeft gebracht en gepropageerd. Dat wil niet zeggen dat we nu tevreden met onszelf moeten zijn, maar dat dit een goed beginpunt vormt voor nieuwe pro- jecten op dit gebied. Relevante onderwerpen binnen de ICA De ica werd bij na 40 jaar geleden opgericht door een groep mensen die zowel van kaarten hielden als geloofden in het wereldomvattende potentieel ervan. Sedert dat begin is er een krachtig netwerk ontstaan van nationale en geaffilieerde ledenorganisaties, wier wetenschappers en technologen dat kartografische potentieel hebben getracht te realiseren en te ontwikkelen. Onder leiding van het iCA-bestuur en onder steund door nationale kartografische verenigingen, ica- commissies en -werkgroepen is hun enthousiasme en exper- tise op een serie onderwerpen gericht, die we als volgt kun- nen groeperen: algemene thema's: opleiding, geschiedenis, theoretische aspecten en definities, kaartgebruik, kaartvervaardiging: kaartproductie, satellietkartering, gegevensstandaarden: kwaliteit van ruimtelijke gegevens, standaarden voor overdracht van ruimtelijke gegevens, kaartgeneralisatie, innovatie: visualisatie; nationale en regionale atlassen, milieuvraagstukken: zeekartografie, ruimtekartografie, mensen: kartografie en kinderen, kartografie en vrouwen, kaarten voor gezichtgestoorden, volkstellingkartografie. Wanneer we de 'terms of reference' en de activiteiten van deze groepen nader bekijken, dan wordt duidelijk dat ze zo wel direct als indirect bijdragen aan de doelstellingen van Agenda 21. Door haar aard heeft de ica (en haar mensen) bijdragen op vele niveaus. Sommige projecten komen binnen commissies tot stand, andere zijn het resultaat van Stimuli en ervaring opgedaan bij lopende iCA-werkzaamheden, die worden toe- gepast buiten de eigenlijke competentie van de ica. We kunnen ze als volgt karakteriseren: 1. door middel van Sterke aandacht trekkende activiteiten van het ICA-bestuur en van de iCA-commissies, 2. door middel van specifieke activiteiten binnen commis sies, 3. door opleiding en training, 4. door vernieuwende ontwikkeling van kartografische Pro cessen als reactie op nieuwe technologieen, 5. door bijdragen aan de ontwikkelingen van gegevenstan- daarden voor nationale en wereldwijde gegevens-infra- structuren, 6. door associatie met projecten waarin leidende iCA-activis- ten betrokken zijn. Sterke aandacht trekkende activiteiten van ICA-bestuur en -commissies iCA-commissie voor vrouwen in de kartografie De in 1987 als presidentiele taakgroep opgerichte iCA-com- missie voor vrouwen in de kartografie (ica Commission for Cartography and Gender) kreeg de Status van werkgroep in 1991 en van volledige commissie in 1995. Men kan onmoge- lijk in dit körte artikel recht doen aan de energie en het suc- ces van deze iCA-groep. Als we ons realiseren dat de deelne- mers in alle geledingen van de ica naast dit vrijwilligers- werk een veeleisende volledige baan hebben, is het opmer- kelijk wat deze groep in de laatste tien jaar heeft gereali- seerd. De huidige 'terms of reference' van deze commissie vragen om het opstellen van een lijst van de beschikbare hulpbronnen, het vergemakkelijken van internationale con- tacten, het benadrukken van de noodzaak voor het ontwik kelen van beroeps- en carrieremogelijkheden voor vrouwen, voor jonge kartografen en voor kartografen uit ontwikke- lingslanden, en het voorstellen van mechanismen die het ontstaan van gelijke kansen verzekeren voor alle samenstel lende groepen binnen de ica. Hun veelomvattende en ener- gieke actieprogramma kenr vele facetten, met name de schepping van een bibliografie over en een namenlijst van vrouwen werkzaam in de kartografie, landmeten en gis, de organisatie van gemeenschappelijke projecten samen met andere iCA-groepen, en het benadrukken van contacten met zustergroepen binnen de igu, de fig enz, het zieh samen met UNESCO richten op ontwikkelingsproblemen die met vrouwen te maken hebben, de organisatie van seminars en Workshops die voor een internationaal gehoor vrouwen (of leden van andere minderheidsgroepen) brengen als presen- tatrices en om fora te verschaffen voor de ontwikkeling van beroepsvaardigheden binnen deze groepen. Het gaat hier niet om een belangenorganisatie voor feministen, maar om een bundeling van krachten van zowel vrouwen als mannen om te komen tot gelijkheid voor allen binnen de weten- schap en het beroepsveld van de kartografie. De Barbara Petchenik kaartenwedstrijd Dit evenement werd ingesteld ter herdenking van een bijzon- dere vrouw die in 1991 vice-president werd van de ica, maar een jaar later stierf. Deze wedstrijd, die haar levenslange be- langstelling voor kaarten en kinderen weerspiegelt, heeft se dert haar begin in 1993 geleid tot duizenden inzendingen, met een weihaast ongelooflijke varieteit in kunststijlen en in van veel verbeelding getuigende thema's, die zieh bijna alle concentreren op zorg voor het milieu zowel locaal als wereld- wijd. Een belangrijke eerste afspraak met de vn leidde tot een overeenstemming met de unicef dat de winnende inzendin gen opgenomen zouden kunnen worden in hun jaarlijkse se- 20

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 22