KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT rie kerstkaarten. Vooral door het werk van Canadese leden werden veel winnende inzendingen later gebundeld op een cd-rom, My City geheten. Dit is een interactief opvoedkun- dig spei voor Scholen en kinderen, gebaseerd op de conventie van de rechten van het kind. Deze cd-rom werd tentoonge- steld op de Wereldconferentie voor Sociale Ontwikkeling die in 1995 in Kopenhagen werd gehouden, en later datzelfde jaar op de Vrouwen Topconferentie in Beijing. Meer recent is er door unicef Canada een educatieve pos- ter ontwikkeld waarop winnende kaarten staan afgebeeld, die kinderen kan helpen bij het uitdrukking geven aan hun zorg over belangrijke vraagstukken betreffende de ontwik keling van het milieu. Het belang van deze wereldwijde ica- wedstrijd werd in 1995 door de Verenigde Naties erkend vanwege "het belangrijke doel jonge mensen meer op de hoogte te brengen en bewust te maken van de geografie" en ze erkenden het 00k als "een groet aan de Verenigde Naties ter gelegenheid van haar 5oe verjaardag". Er werd in 1995 gesteld dat dit initiatief voor kinderen om kaarten te teke- nen van hun wereld waarschijnlijk de tot dat moment be- langrijkste prestatie van de ica vormt. Duizenden kinderen, wier opleiding in het kaarten maken in veel landen helaas wordt verwaarloosd, hebben hierdoor een speciale moge- lijkheid gekregen om de belangrijkste vraagstukken van de wereld van vandaag - de wereld van Agenda 21 - te leren be- grijpen en analyseren. [Dit artikel is gei'Ilustreerd met kaarten die gemaakt zijn door kinderen voor de Barbara Petchenik kaartenwedstrijd.] De iCA-werkgroep Kartografie en Kinderen De oprichting van de ICA-werkgroep Kartografie en Kinde ren (Working Group on Cartography and Children) werd ongetwijfeld bei'nvloed door het succes van de Barbara Petchenik kaartenwedstrijd en door een al tijdenlang be- staande belangstelling onder kartografen voor alle mogelijke soorten van ontwikkeling van het kunnen lezen van kaarten door het verrijken van het begrip van de relaties die kinde ren hebben met kaarten. Dit is een tweede voorbeeld van de erkenning door de ica van het belang van jonge mensen voor de toekomst van de planeet en de agenda van deze groep zal zeker 00k de relevante vraagstukken uit Agenda 21 omvatten. Reisfonds Hoewel de ica maar een beperk budget heeft, heeft het ica- bestuur in 1996 besloten een reisfonds in te stellen, waar jonge kandidaten (tot 35 jaar) uit ontwikkelingslanden aan- vragen uit kunnen doen. Dit fonds werd opgezet uit erken ning voor het feit dat er belangrijk wetenschappelijk onder- zoek wordt verricht in veel delen van de wereld waar onder- steuning van conferentiebezoek door jonge wetenschappers zelden of nooit beschikbaar is. Zoals 00k het geval was bij kinderen probeert de ica andere jonge mensen aan te moe- digen om bij te dragen aan de oplossing van wereldwijde Problemen op een internationaal niveau. Specifieke activiteiten binnen commissies Hoewel we niet graag af willen doen aan het belangrijke werk van andere iCA-groepen, wil deze paragraaf het werk benadrukken van de commissies die meer specifiek aan as- pecten van Agenda 21 bijdragen. I999-XXV-I De permanente commissie voor Kaartproductie De permanente commissie voor Kaartproductie (Standing Commission on Map Production) is waarschijnlijk degene met de sterkste wortels in de traditionele kartografie. De vroegere publicaties ervan vormen een uitstekende gids voor de pre-digitale methoden, en ze werden zeer op waar- de geschat door groepen uit ontwikkelingslanden en andere landen waar men relatief lang met traditionele methoden bleef werken. De vraag voor advies m.b.t. deze methoden is nog niet geheel verdwenen, maar de huidige activiteiten van de commissie draaien nu vooral om nieuwe digitale onder- werpen. Het hoofddoel van de commissie is nu de verbrei- ding van informatie over nieuwe kaartproductietechnolo- gie, vooral door het organiseren van seminars in samenwer- king met andere iCA-commissies. De commissie voor Mariene kartografie De op een specifiek onderwerp gerichte commissie voor Mariene Kartografie (Commission on Marine Cartography) rieht zijn aandacht op een van de meest gevoelige gebieden voor milieuveranderingen - het kustgebied. Naast specifiek onderzoek naar dit onderwerp hebben leden van de com missie een aantal jaren meegewerkt met de commissie voor Kustsystemen (Commission on Coastal Zones) van de igu (Internationale Geografische Unie): ze organiseerden samen CoastGis-symposia (de eerstvolgende wordt in dit jaar in Zuid-Afrika gehouden). Deze onderzoekinspanning draagt bij tot de bewustwording voor kustgebieden, hun gevoelig- heid voor factoren die tot locale of wereldwijde veranderin- gen leiden, en tot de belangrijke het beheer van deze gebie den in de volgende eeuw betreffende vraagstukken. De commissie voor Satellietkartering De onderzoekactiviteiten van de commissie voor Satelliet kartering (Commission on Mapping from Satelite Imagery) zijn vooral gericht op de rol van satellietbeelden bij de pro- duetie en het gebruik van operationele nationale of regiona le databases. Met de komst van beeldvormende Systemen met een resolutie kleiner dan een meter is het belangrijk voor kartografische wetenschappers om het potentieel van die beeiden als input voor de analyse van milieuproblemen te onderzoeken. De werkgroep voor Volkstellingskartografie De nieuwe werkgroep voor Volkstellingskartografie (Wor king Group for Census Cartography) herkent de snelle toe- name van wereldhandelsbewegingen, die op zijn beurt de vraag naar internationale statistische en kartografische in formatie heeft doen toenemen, voor gebruik bij de analyse van regionale sociale, economische en milieuvraagstukken. Ook in ontwikkelingslanden is men tot het inzicht geko- men dat een solide kartografische basis, die goed is gei'nte- greerd met sociale en economische gegevens die verzameld zijn door nationale karteringen en volkstellingen, essentieel is voor het bevorderen van de sociale en economische ont wikkeling. De snelle technologische verandering heeft ook invloed op de kartografische methoden; zij schept nieuwe mogelijkheden. Het overnemen van deze nieuwe technolo- gie door sommige centrale statistische bureaus heeft hen in Staat gesteld om op significante wijze bij te dragen aan de opbouw van de nationale ruimtelijke-informatie-infrastruc- tuur. In sommige ontwikkelingslanden bevatten volkstel- lingkaarten bij voorbeeld vaak actuele informatie over nieu we wegen en andere objecten die nog niet op de topografi- sche kaarten van de betreffende landen staan. Het werk van 21

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 23