KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I deze commissie moet in belangrijke mate bijdragen aan de kernstudies voor Agenda 21. Opleiding en vorming De permanente commissie voor Opleiding en Vorming (Standing Commission on Education and Training) heeft bewezen een van de internationaal gezien meest actieve en productieve commissies te zijn. Naast de fraaie lijst van educatieve uitgaven die het op zijn conto heeft staan is deze commissie vooral dienstbaar geweest bij de organisatie van gemeenschappelijke bijeenkomsten met andere iCA-com- missies en -werkgroepen. Deze bijeenkomsten hadden vaak de vorm van Workshops in combinatie met technische Se minars en werden op plaatsen die zover uiteen liggen als Zuid-Amerika en Indonesie gehouden. Het recente werk van de commissie voor Kaarten en Grafische Voorstellingen voor Blinden en Slechtzienden (Commission for Maps and Graphics for Blind and Visually-impaired People) bevat 00k onderdelen die met opleiding en training te maken hebben. In 1998 organiseerde zij een Workshop over dit onderwerp in Tanzania. De ica is er trots op dat ze zo consistent en ef- fectief bezig is op het gebied van de opleiding. Dat vormt een zeer belangrijk onderdeel van de manieren om de doel- einden van Agenda 21 te realiseren (zie 'Means of Imple mentation', hoofstuk 36, van Agenda 21). Vernieuwende ontwikkeling van kartografische Processen als reactie op nieuw technologieen Functioneel kaartontwerp is de laatste tientallen jaren sterk verbeterd. Door zowel voort te bouwen op de ervaring ver- worven met eerdere producten, implementatie van de meer bekende resultaten van vormgevingsonderzoek en combina tie met instinctieve vaardigheden op het gebied van kaart ontwerp, ontstaan zulke producten als de Nationale Atlas van Zwitserland. Aan de hiermee gezette standaard voor kaartontwerp zal men bij papieren productie altijd de voor- keur geven; bij kundige toepassing van nieuwe grafische softwareproducten zoals FreeHand, Illustrator en Corel Draw kan deze standaard 00k veel makkelijker en sneller worden bereikt. Maar, de statische papieren kaart vormt nu nog slechts een van de mogelijke moderne kartografische producten. Door toepassing van de nu in ontwikkeling ver- kerende computer-verwante technologie ondervindt de kar- tografie een nieuwe snelle toename van productievermogen en effectiviteit. Door het werk van bijvoorbeeld de commissie voor Kaart- gebruik (Commision on Map Use) en het doorlopend on- derzoek van enkele creatieve geografen/kartografen heeft de kartografie nieuwe dimensies verworven (met inbegrip van multimedia en animaties). Op dit moment kan men de kar tografie beschrijven als een volledig functionerend gereed- schap voor het visualiseren van geografische gegevens, dat nieuwe manieren voor het exploreren, analyseren en presen- teren van gegevens en informatie bevat. Deze ontwikkeling heeft men onderkend door het insteilen van de dynamische nieuwe commissie voor Kartografische Visualisatie (Commission on Cartographic Visualisation), wiens werk zieh snel heeft uitgebreid sedert haar instelling in 1995. Dat werk begon met het onderzoek naar de zieh uitbreidende rol van kaarten op het gebied van wetenschap, besluitvorming, het formuleren van strategieen, en in de Enkele winnende inzendingen van 'De Barbara Petchenik kaarten- wedstrijd' maatschappij in het algemeen, dankzij de komst van intelligente dynamische kaarten die zijn ontworpen als gereed- schap voor besluitvorming op basis van beeiden. Andere vraagstukken die aandacht krijgen zijn: Onderzoek naar de implicaties van de verandering van de kartografie die op de productie van een enkele kaart gericht is naar een benadering vanuit meerdere perspectieven (sommigen beweren nu dat het niet ethisch zou zijn om van een situatie slechts een enkele kaart te vervaardigen). De ontwikkeling van conceptuele modules of gereedschappen voor de visualisatie van in ruimte en tijd ver- anderende processen en van informa tie die de kwaliteit of betrouwbaar- heid van gegevens beschrijft. Exploratie van de impact van op kaarten gebaseerde ruimtelijke be sluitvorming ondersteunende gereed schappen op besluitvormingstrate- gieen en op het resultaat van de be sluitvorming. Onderzoek naar het potentieel van driedimensionale weergave-gereed- 22

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 24