KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT schappen en naar de daarmee corres- ponderende implicaties van zowel driedimensionale displays als de daar mee verbonden algemene trend naar een groter realisme (in plaats van ab- stractie) bij wetenschappelijke weer- gave. Vroeg onderzoek naar de ban den tussen wetenschappelijke visuali- satie en kartografische visualisade om de uitwisseling van ideeen tussen kar- tografen en anderen die op dit gebied werken te identificeren en te verge- makkelijken laat opwindende resulta- ten zien. Er is een driejarige samen- werking afgesproken met de Associa tion of Computing Machinery Spe cial Interest Group on Graphics (acm siggraph) om manieren te onderzoe- ken waarop standpunten en technie- ken uit de hoek van de Computer graphics en vanuit de kartografische gemeenschap effectief kunnen wor den gei'ntegreerd in de context van kartografische/ruimtelijke datasets. Het Nationale-Atlasconcept, dat dit jaar een eeuw oud zal zijn, heefit een zeer belangrijke rol gespeeld bij het be- nadrukken van de kenmerken en ka- rakteristieken van de regionale karto- I999-XXV-I grafie. Meer recent is het een van de meest effectieve kweek- bedden geweest voor de toepassing van nieuwe technolo- gieen, zoals multimedia. In zijn eerste verschijningsvorm, op floppy disk, kende dit nog beperkingen. Maar sedert- dien zijn ze op de cd-rom overgegaan (er zijn nu honderden voorbeelden van) en inmiddels 00k op het Internet. Ter er- kenning van de steeds belangrijker rol van de elektronische atlas werkt de commissie voor Nationale en Regionale At lassen (Commission on National and Regional Atlases) nu aan een 'kookboek' voor atlasproductie voor doe-het-zel- vers. Dit is weer een andere manier voor het uitbreiden en populariseren van het toepassingsterrein van de nieuwe kar- tografie, en levert bovendien nieuwe bronnen voor beleids- ondersteuning. Gegevensstandaarden voor nationale en wereld- wijde gegevens-infrastructuren (NSDI/GSDI) Ruimtelijke gegevensinfrastructuren werden voor het eerst in 1993 door het us Mapping Sciences Committee, van de Board on Earth Science and Resources van de National Re search Council in de Verenigde Staten beschreven als: "de mogelijkheid om geografische informatie te verzamelen welke de locatie en de attributen van objecten en verschijn- selen op aarde beschrijft. Deze infrastructuur omvat tevens het materiaal, de technologie en de menskracht, nodig om dergelijke informatie te verwerven, te bewerken, op te slaan en te distribueren, ten einde aan een veelheid van behoeften te kunnen voldoen". De besluitvorming aangaande de toe- komst van gemeenschappen op nationaal dan wel wereld- wijd niveau zal afhangen van veranderingen van de techno logie, de behoeften' van deze gemeenschappen en de struc- turen van hun instellingen. Deze structuren, die uiteinde- lijk via netwerken wereldwijd toegankelijk zullen zijn, zul- len in de volgende eeuw veel belangrijker worden, en zullen essentieel zijn voor de besluitvorming die aan Agenda 21 ge- relateerd is. Hoewel de iCA-commissie voor de Kwaliteit van Ruimtelij ke Gegevens (Commission on Spatial Data Quality) en de commissie voor Standaarden voor Overdracht van Ruimte lijke Gegevens (Commision on Standards for the Transfer of Spatial Data) niet direct betrokken zijn bij deze NSDi/GSDi-activiteiten, hebben ze toch unieke en belangrij ke bijdragen aan deze doelstellingen geleverd. Het is met name de standaardencommissie die tracht een serie univer- sele metadata-karakteristieken te ontwikkelen voor gebruik t.b.v. de evaluatie van alle bestaande nationale en interna tionale metadata-standaarden ter wereld. Beide groepen zijn actief betrokken bij, en worden erkend door het iso Techni cal Commitee 211 on Geomatics. Associatie met projecten waarin leidende ICA-activisten betrokken zijn Het lidmaatschap van de ica verschilt sterk van het werkne- merschap van een commerciele organisatie. Dat laatste is duidelijk omschreven en brengt verplichtingen met zieh mee. Het eerste is niet duidelijk omschreven, het is geheel vrijwillig, maar desondanks kan het zeer effectief zijn. Toch kunnen mensen die actief zijn in iCA-groepen daarnaast be trokken zijn bij verwante kartografische projecten. De ica kan haar belangstelling voor dergelijke ondernemingen kenbaar maken, vertegenwoordigd zijn in relevante com- &ouraUe ne^tre. of frte 23

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 25