KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I missies, of kan eenvoudigweg profiteren door ermee geasso- cieerd te zijn. Twee belangrijke voorbeelden hiervan zijn het elada 21 project en het 'Global Mapping' project. Het con- cept van de 'Global Map' is in 1992 ontstaan in Japan, en wordt nu actief ondersteund door hoofden van nationale karteringsorganisaties binnen internationale beleidscom- missies voor wereldwijde kartering (International Steering Committee for Global Mapping iscgm). De huidige speci- ficaties van deze operatie omvatten een resolutie van 1 km (vergelijkbaar met die van de kaart 1:1 miljoen) en, als in- houd, gegevens over de hoogte, vegetatie, grondgebruik, ri- vieren en meren, wegen en spoorwegen en administratieve grenzen. De activiteiten van de iscgm hebben ertoe geleid dat de vn dit 'Global Map' project als een belangrijke, zelfs noodzakelijke bijdrage tot de implementatie van Agenda 21 hebben erkend. Men hoopt, door participatie van zowel sta- ten als verwarne internationale organisaties, deze 'Global Map' in het jaar 2000 te voltooien. elada 21 (Elektronische Atlas van Agenda 21) is een heel ander project. Gericht op het promoten van Agenda 21 door via de Computer de informatie in het Agenda 21 docu- ment toegankelijk te maken. De hieruit resulterende cd- rom elektronische atlas van het 'Biodiversity Volume' van Agenda 21 wordt beschouwd als een uiterst relevant ant- woord op de toezeggingen van Canada ten tijde van de 'Earth Summit' conferentie. Vele vormen van samenwer- king tussen staten en met bedrijven waren opgezet om deze ontwikkeling te realiseren, en een van de belangrijkste ban den van de ica met dit project verloopt via de zeer actieve inbreng van een aantal personen, met name dr. Marek Ba- ranowski uit Polen. Het ligt in de bedoeling om hulp aan te bieden bij het monitoren, rapporteren en bij de besluitvor- ming rond processen in de projecten van Agenda 21, en 00k om als een forum te dienen voor de uitwisseling van erva- ringen en casestudies via elektronische netwerken. Dit is een ander voorbeeld van het gebruik van nieuwe kartografi- sche producten om belangrijke internationale vraagstukken te ondersteunen. Dit deel illustreert de voordelen voor de ica van het hebben van banden met andere kartografische projecten, maar het gevolg is dat dergelijke externe projecten 00k zelf profiteren van de inbreng van iCA-mensen. iCA-mensen, die gei'nfor- meerd en ge'inspireerd worden door hun samenwerking met andere experts op specifieke projecten binnen de ica, kun- nen worden aangemoedigd om actiever te worden bij rele vante externe projecten, waaraan ze belangrijke bijdragen kunnen leveren. Conclusie De verschillende takken van de karteringswetenschappen dragen allemaal bij aan de steeds meer gei'ntegreerde bena- dering van de oplossing van de huidige wereldwijde Proble men. De digitale technologie helpt deze convergentie te versnellen en moderne softwaregereedschappen voor de ma- nipulatie van ruimtelijke gegevens (zoals dip en gis) bevat- ten nu essentiele modules voor de weergave en uitbeelding. Gezien het ogenschijnlijke statusverlies van de op traditio- nele wijze geproduceerde statische papieren kaart, beschou- wen veel nieuwe, kartografisch na'feve gebruikers wat zij als 'kartografie' kennen als achterhaald, of tenminste als een vakgebied dat niet langer het domein van enkelen is, maar voor iedereen beschikbaar. We moeten toegeven dat de op timale, statische papieren kaart die aan veel doelstellingen tegelijk moest voldoen een zaak is van het verleden - maar moderne 'traditionele' computerkartografen zijn daar prima van op de hoogte. Ze hebben zieh aangepast aan de veran- deringen en nemen in toenemende mate de dynamische ge- reedschappen in gebruik die nu voor meer algemene ge bruikers beschikbaar zijn. Nog belangrijker is de toenemen de relevantie van de kartografie voor een breed spectrum van activiteiten. Of het nu gaat om een digitale versie, zoals voor de ondersteuning van autonavigatie display (waarbij het gaat om het bieden van een grafisch overzicht over de situatie) of om een exploratie/analysegereedschap, de nieu we kartografie verschaft enkele van de krachtigste hulpmid- delen voor de besluitvorming die essentieel zal blijken voor de implementatie van Agenda 21. Noten 1. Agenda 21 is de slotverklaring van de VN-conferentie over milieu en ontwikkeling gehouden in 1992 in Rio de Janeiro, waarin tot glo bale samenwerking ten behoeve van duurzame ontwikkeling, in harmonie met het natuurlijk milieu, wordt opgeroepen. Dit artikel is uit het Engels vertaald door Ferjan Ormeling. Summary M. Wood - Cartography and Agenda 21 - the contribution of international cartography Keywords: ica, general, survey This paper reflects on how important aspects ofthe ica 's work have contributed and continue to contribute to the aims of Agenda 21, the declaration of the UN Conference on Environ ment and Development, held in Rio de Janeiro in 1992. Agen da 21 envisages a global partnership between nations for envi- ronment and development. It comprises a series of important proclamations centring on the need for sustainable develop ment in harmony with the natural environment. The terms of reference of the ica commissions and working groups reveal how they are contributing both directly and indirectly to Agen da 21. These contributions of the individual commissions and working groups are highlighted. Resume M. Wood - Cartographie et Agenda 21'. Contribution de la cartographie internationale Mots-cles: aci, divers, etude Les travaux de I'aci ont contribue et contribuent encore, d'une fagon importante, aux objectifs de Agenda 21', la declaration de la Conference des Nations Unies sur l'Environnement et le Developpement, tenue Rio de Janeiro en 1992. Agenda 21' propose un partenariat global entre les nations pour l'environ- nement et le developpement et comprend une serie de declara- tions importantes axees sur la necessite d'un developpement durable qui est en harmonie avec l'environnement. Les termes de reference des commissions et des groupes de travail de I'aci indiquent en detail combien leurs travaux contribuent, directe- ment ou indirectement, aus objectifi de Agenda 21'. 24

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 26