KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I graat van de Nederlandse natuur bestaat uit natuurgebieden en hun verbindende zones, zoals te zien is in figuur 1. Inhoud en technische informatie De huidige EHS-kaart (zoals opgenomen in de Natuurba- lans '98) geeft een landsdekkend ruimtelijk beeld per 1-1- 1998. De indeling is als volgt: Bruto ehs Bestaande natuur tot en met 1990 Nieuwe natuur vanaf 1990. De databronnen zijn: cbs voor bestaande natuur en de Dienst Landelijk Gebied (dlg) voor nieuwe natuur. dlg heeft de coördinerende rol tussen het rijk en de provincies om tot een landsdekkende EHS-kaart te komen. Het basis bestand voor de EHS-kaart is een polygoonbestand in Arc/Info. Vervolgens is dit bestand 'vergrid' naar 500 x 500 meter. Gebruikers dlo (Dienst Landbouwkundig Onderzoek) rivm (Natuur Planbureaufunctie - Natuurbalans/Natuur- verkenning) dlg (Dienst Landelijk gebied van het Ministerie van lnv) provincies grr (Directie Groene Ruimte en Recreatie van lnv) Rijkswaterstaat/RizA (Rijks Instituut voor Integraal Zoet- waterbeheer en Afvalwaterbehandeling) Dehnities en problemen Zoals gezegd heeft de Rijksoverheid de ehs grof geschetst (Bruto ehs) en aan de provincies opdracht gegeven om de gebieden nader te begrenzen. Op hoofdlijnen is er geen ver- schil in interpretatie van EHS-definities tussen de provincies, echter wel qua concrete begrenzing. De ene provincie neemt bijvoorbeeld wel wegen op in de begrensde gebieden, de andere provincie niet. Bovendien zijn er verschillen in de hoeveelheid areaal per provincie dat op dit moment be- grensd is. Volgens afspraak tussen rijk en provincies zou de ehs per 31 december 1998 volledig begrensd moeten zijn. Gemiddeld hebben de provincies 70% van de ehs begrensd (Natuurbalans '98) en is duidelijk dat de doelstelling niet gehaald wordt. Voor zover bekend, is Zeeland de enige pro vincie die haar areaal geheel begrensd heeft. In het proces van EHS-realisatie zijn verschallende EHS-de- finities en zodoende nog meer 'kaart mengvormen' moge- lijk op basis van: Bruto EHS: De groffe EHS-schets van de Rijksoverheid, zoals opgenomen in het Natuur Beieids Plan en het Structuur- schema Groene Ruimte, met de opdracht aan de provincies om het plan uit te voeren. Begrensde EHS: De exacte gebiedsdefiniering van de afzon- derlijke provincies, voor het deel van de ehs dat binnen hun grondgebied ligt. Verworven EHS: Aangekochte gronden die onderdeel gaan uitmaken van de ehs. Bestaande Natuur. Naast de EHS-indeling bestaat er een landsdekkend bestand met de zogenaamde 'Bestaande Natuur'. Dit zijn gebieden die eigendom zijn van natuur- beherende organisaties. Dit bestand kent nog enkele hia- ten zoals kleine particuliere eigenaren. Nieuwe Natuur. 'Nieuwe Natuur' zijn gebieden binnen de ehs die door de provincies zijn begrensd en aan bestaande natuurgebieden zijn toegevoegd. Door deze kluwen van indelingen en variabelen is het niet moeilijk voor te stellen dat een Baby lonische spraakverwarring ontstaat wanneer gesproken wordt over 'de EHS-kaart', zeker wanneer men zieh voorstelc dat de realisatie van de ehs een dynamisch proces is. Geconcludeerd kan worden dat de 'de- finitieve' EHS-kaart nog enige tijd op zieh zal laten wachten! Beschikbaarheid EHS-kaart Het rivm beschikt over de EHS-kaart uit hoofde van de coördinerende na- tuurplanbureaufunctie. Aanvragen die nen echter via dlg en cbs te gaan om- dat deze bronhouder zijn van de deel bestanden 'Bestaande Natuur' respec- tievelijk 'Nieuwe Natuur'. Europees landgebruik Algemeen Landgebruik is een van de belangrijk- ste core data sets voor rapportages over de toestand van het milieu, ruimtelijke planning en duurzame ontwikkeling. Kaarten van landgebruik worden met name gebruikt voor het vaststellen van plaats en omvang van ecosystemen (bossen, 'wetlands'), voor het afleiden van versnippering van natuurlijk ge bied en voor het lokaliseren van emis- siebronnen. Hierbij is het onderscheid tussen landuse en landcover op zieh meestal niet van cruciale betekenis. Inhoud en technische informatie Op Europese schaal was voor bovenge- noemde toepassingen tot voor kort ei- genlijk alleen de 'Pan-European Land use' kaart beschikbaar, zoals gei'nitieerd door rivm (rtvm, 1994, 1995). Deze da- tabase combineert diverse geografische en statistische datasets tot een Arc/Info grid van 10 (bij 10) minuten, met voor elke grideel het aandeel van de 7 onder- scheiden landgebruikklassen. Intussen heeft de Europese Unie binnen het Co- rine-project jarenlang gewerkt aan een 'European Landcover map' op basis van satellietbeelden. Sinds enige tijd is de eerste versie van deze Corine-kaart be schikbaar via het European Topic Cen- tre for Land Cover. Dit etc-lc, een consortium van 16 Europese organisa ties, is een van de huidige acht Topic Centres van de European Environment Agency en wordt geleid door het Envi ronmental Satellite Data Centre (mdc) in Kiruna, Zweden. etc-lc heeft het beheer en de distributie van deze data- set overgenomen van Eu/Eurostat. De huidige kaart onderscheidt 44 klassen, en dekt nog slechts een beperkt deel 36

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 38