Bertins'Zien of lezen' in het Nederlands Blj DE BIJLAGE Graphics and Graphic Information Processing I999-XXV-I In 1980 was er in het Centre Georges Pompidou een grote tentoonstelling Cartes et figures de La terre (Kaarten en voorstellingen van de aarde). Bij deze gelegenheid verscheen 00k een bege- renswaardig boekwerk met dezelfde ti- tel waarin het verschijnsel kaart op vele verschillende wijzen werd belicht. Het openingsartikel 'Voir ou lire' is van de nu 80-jarige Jacques Bertin, alom gewaardeerd wegens zijn stan- daardwerk Semiologie graphiqueOver de regels van de (karto) grafische voor- steliing, uit 1967. In 1988 heeft Rene van der Schans voor onderwijsdoeleinden een ver- taling gemaakt van dit artikel. Deze vertaling heeft een wat sluimerend be- staan geleid tot augustus 1998. In Geo- desia verscheen toen een kaart die zwaar zondigde tegen de principes die Bertin in zijn publicaties naar voren brengt. Dus waarom niet wat zen- dingswerk gedaan en de vertaling wat breder gepubliceerd? Ferjan Ormeling ondersteunde dit idee van harte en hielp meteen mee om de vertaling nog wat soepeler te laten lopen. We heb- ben 00k naar Sponsors voor de heruit- gave gezocht en deze gevonden in Ka- data bv, de Meetkundige Dienst en de Vereniging voor Geografische Infor- matie en Vastgoedinformatie vgvi. Stichting Geodesia en de Nederlandse Vereniging voor Kartografie wilden als uitgever optreden. Hartelijk dank daarvoor. Bij de bewerking hebben we zoveel mogelijk geprobeerd Bertins stijl te handhaven, niet alleen in de tekst maar 00k in de lay-out. De laatste komt vrijwel exact overeen met die van het origineel. De Franse teksten in de kaarten hebben we ongewijzigd gela- ten; hun betekenis volgt voldoende uit de doorlopende tekst. Op blz. 7 is sprake van een 'theorie van de perti- nente vragen'. Wij weten niet precies wat Bertin hiermee bedoelt (zijn ande re publicaties waren 00k niet behulp- zaam), maar we vermoeden dat een Jacques Bertin CltAIMIIM 111: si;n 101.0«.11: Iim'<I im-». Kerf 111 Jacques Bertin passage uit Roland Barthes' Inleiding in de semiologie uit 1964 dicht in de buurt zit: het [taalkundige] beginsel van pertinentie: men besluit het materiaal slechts uit een gezichtspunt te beschrijven en zieh bijgevolg alleen met die trekken bezig te houden die op dat gezichtspunt betrekking hebben, met uitsluiting van alle andere den pertinent genoemd)". Bertin heeft thes ongetwijfeld ontmoet en gesproki loopbaan aan de Ecole Pratique des Hautes Etudes van de Parijse Sorbonne. (deze trekken Wör de semioticus Bar- bij hun beider Wj icj deGruyter Voor deze Nederlandse vertaling heeft Jacques Bertin in een brief van 2 September 1998 toestemming gegeven. Hij ver- zocht bij die gelegenheid, de uitgave aan te vullen met een aantal bibliografische gegevens. Daar de ruimte hiervoor bij het artikel zelf ontbreekt hebben we deze gegevens nu in deze toelichting opgenomen: Bertin J. (1967), Semiologie graphique. Les diagrammes, les reseaux, les cartes. Paris: Mouton et Gauthier-Villars, 1967. 341 pp. 2eme edition 1973. Graphische Semiologie - Diagramme, Netze, Karten. Ber- lin-New York: W. de Gruyter, 1974. Semiology of graphics. Diagrams, networks, maps. Madis- on, U.S.A: University of Wisconsin Press, 1983. Bertin J. (1977), La graphique et le traitement graphique de l'informationParis: Flammarion, 1977, 273 pp. La grafica e il tratamento dell'informazione. Torino, Italie: ERI, 1981. Graphics and graphic information-processing. Berlin, New- York: Walter de Gruyter, 1981. Graphische Darstellungen. Berlin, New-York: Walter de Gruyter, 1982. idem (in het Japans), International cartographic center. Tokyo: Tokyo inshokan prindng co., 1982. A neografica e 0 tratamento grafico da informaao. Curitiba: Editora da universidade federal do Parana, 1986. La graficay el tratamiento grafico de la informacio. Madrid: Taurus ediciones, 1987. Bertin J. (1993), La graphique, Encyclopedie des sciences de l'ecrit. Paris: UNESCO, Retz, 1993. Bertin J., avec A. Risson, J.H. Chauchat, P. Rolland (I994)> Logicielamado (Analyse graphique d'une MAtrice de DOnnees). Saint-Mande, France: SICIA, 1994. Bertin J., avec J. Devisse, D. Lavallee, J. Nepote (1997), Atlas historique universel. Geneve: Minerva, 1997, 180 pp. We hopen met deze publicatie te bereiken, dat er bij de kaartvervaardiging steeds diep wordt nagedacht welke vra gen de kaart moet kunnen beantwoorden, pertinente maar wellicht 00k wat minder scherp geformuleerde. R. van der Schans en F. f. Ormeling 40

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 42