a j Powered by WebMiapper Kaartmateriaal Topoqrafische Dienst Vorige Sic j Adres j® hnp://www lokalienet nl/ AfdrukI INTERACTIEF KartoNET KartoNET 9 Twee jaar KartoNET: over kaartservers en discussielijsten We zijn al weer aangeland bij de 9e af levering van KartoNET. Acht afleverin- gen betekent in principe dat we twee jaar hebben vol gemaakt met nieuws en informatie over Internet en de kar- tografie. Hoewel ik aanvankelijk dacht snel uitverteld te zijn over dit onder- werp blijkt de innovatie op dit gebied toch zo snel te gaan dat er voor vele af- leveringen materiaal ligt. Het Internet heeft zieh de afgelopen twee jaar een Status weten te verwerven die bijna te vergelijken is met de televisiekabel. Honderdduizenden Nederlanders be- schikken reeds over een aansluiting thuis en vele meer over een aansluiting op de werkpiek. Het aantal nuttige toepassingen neemt daarbij hand over hand toe. Niet alleen de professionele toepassingen, maar vooral ook nuttige zaken gericht op de doorsnee burger. Het Internet veroorzaakt een gewen- ning en een vanzelfsprekendheid van een overvloed, misschien zelfs een overdosis aan informatie. Wanneer men via het journaal verneemt dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken een kritisch rapport heeft gepubliceerd over de overheidsinformatievoorzie- ning, kan men dat 10 minuten later op het scherm lezen en zelfs met volledige opmaak uit de printer laten rollen. De NVK-server moet deze ontwikkelingen ook volgen en in de volgende afleve- ring zullen we kennis maken met een geheel vernieuwde NVK-site, voorzien van allerlei handige uitbreidingen die de bruikbaarheid moeten verhogen. In de vorige aflevering heeft u kennis kunnen nemen van een aantal gereed- schappen, waarmee bestanden via da- tabases en geografische informatiesys- temen over het Internet beschikbaar kunnen worden gesteld aan gebrui- kers. Deze keer wil ik u een aantal voorbeelden laten zien van sites waarin dergelijke technieken zijn verwerkt. Daarnaast wil ik u in deze aflevering kort wijzen op een dienst die de nvk nu kan aanbieden, een e-mail-discus- sielijst. Nederland. Andere maken juist kaart materiaal voor beeldschermen, zoals de firma Andes vsp. Beide organisaties maken topografisch georienteerde ge- gevens, met andere woorden gegevens die bedoeld zijn om je in de ruimte mee te orienteren. Het zoeken van de weg en het orienteren in de ruimte is misschien wel de belangrijkste en meest benutte funetie van de kaart. Het ligt dan ook voor de hand dat deze mogelijkheid als eerste benut wordt op het Internet. AI eerder heb ik u gewezen op de site 'lokatienet' die is opgezet door de fir ma Bridgis samen met de Topografi- sche Dienst Nederland en het Kadas- ter. De site biedt de mogelijkheid om via een postcode een kaartje te krijgen van een bepaalde locatie in Nederland, door het afbeelden van een fragment van de topgrafische kaart 1:25.000 (fi- guur 1). De kaartserver van Bridgis heeft de topografische kaart opgeknipt in vele tienduizenden kleine vierkant- jes, die in een matrix van 3 bij 3 op het scherm worden gezet. De mogelijkheid bestaat om een abonnement te nemen bij Bridgis waarbij de mogelijkheid wordt geboden om deze kaartonder- grond in de eigen site op te nemen voor bijvoorbeeld een situatiekaartje van alle filialen van een bedrijf of voor geavaneeerdere toepassingen (figuur 2). In principe kan op basis van een RD-coördinaat of postcode van iedere locatie in Nederland zo'n kaartfrag- ment worden gegenereerd. Het is bij voorbeeld in principe mogelijk om het telefoonboek van ptt Telecom op het Internet op een dergelijke manier te verrijken. Als men een nummer van een abonnee heeft gevonden zou een stukje kaart kunnen worden gegene reerd waarop de locatie van het adres te zien is. Heiaas is dit nu nog niet het geval. Een alternatief voor het kaartmateriaal van de Topografische Dienst vormt het bestand van Andes vsp. Dit bestand heeft een grotere schaal en biedt in principe informatie over alle Straten van Nederland. Ook Andes heeft een site waar de mogelijkheden worden ge- demonstreerd (figuur 3). In feite ge- beurt dit op vrijwel dezelfde manier als op de 'lokatienet' site. Ook Andes vsp biedt samen met de firma geodan de mogelijkheid deze data te integreren in een eigen toepassing. De mooiste toepassing met deze data is misschien wel de site 'Wegwerk- zaamheden Randstad' van de samen werkende provincies Utrecht, Noord- Holland, Zuid-Holland en Flevoland. Eerder bespraken we al het eerste pro- totype van de wegwerkzaamheden-site van de provincie Utrecht. De 'Rand- stad-site' borduurt hier op voort, zij het dat nu interprovinciaal wordt ge werkt en dat men geavaneeerdere tech- 3 Homepage Lokatienet - Microsoft Internet Explorer fioffjiwd Saasata» Sesld fianoer Favorieten Help Stoppen Vernieuwen LOKATIE C Start Zoeken Favoneten Geschied Kanälen Volledigs.. Mail JL SS KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Een paar kaartservers De produetie van kaartmateriaal is in Nederland in handen van een aantal ambtelijke en commerciele marktpar- tijen. Sommigen maken kartografische databases ten behoeve van de kaartpro- duetie, zoals de Topografische Dienst Figuur 1. Webserver van lokatienet (Bridgis) 41

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 43