V R.O. Koop 44 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I Wij nodigen u allen van harte uit om de lijst te gaan gebruiken. Gebruik hem wel verstandig en zet er alleen se rieuze boodschappen en vragen op. Op deze manier kunnen we elkaar hel- pen problemen van alle dag op karto- grafisch gebied op te lossen. Als blijkt dat er meerdere discussielijsten over meer gespecialiseerde onderwerpen moeten komen, dan kan dat vrij een- voudig opgezet worden. Kartonet-server: http://nvkserver.geog. uu. nl/ KartoNET-beheer: Olev Koop, tel. 030-2531379, e-mail: o.koop@geog.uu.nl Koop is als medewerker verbünden aan de disciplinegroep Kartografie, van de faculteit Ruimtelijke Weten- schappen (frw) van de Universiteit Utrecht. berichten ARCADIS implementeert geautomatiseerd kadaster- register Libanon ilis (International Land Information Services), een volledige dochter van arcadis Heidemij Advies heeft een opdracht verworven van het Ministerie van Financien van Libanon om de tweede fase uit te voeren van een pro- ject gericht op het automatiseren en moderniseren van het Libanese kadas- ter (comap, Cadastre Operations Mo- dernization and Automation Project). Dit turnkey project betreff de intro- ductie en implementatie van een geau tomatiseerd kadastraal- en landkaar- tensysteem in alle 8 kadasterkantoren van Libanon. Het omvat de conversie van ongeveer 7000 kadastrale kaarten - wat neerkomt op 50% van het Liba- nees grondgebied - naar digitale be standen, de installatie van hardware alsmede de ontwikkeling en invoering van speciale applicaties voor geogra- fische informatiesystemen en training van personeel. Het project dat gedeeltelijk gefinan- cierd wordt door de Wereldbank, ver- tegenwoordigt een waarde van US$ 9,1 miljoen en moet in november 2002 af- gerond zijn. Deze fase van het comap- project heeft als doel het verbeteren en versnellen van het werken met kadas trale gegevens. Het moet Libanese overheidsinstellingen in Staat stellen het publiek beter en efficienter van dienst te zijn. Daarnaast zal het bijdra- gen aan een betrouwbaardere en snel- lere manier van belastingheffing. Het project wordt uitgevoerd in een joint- venture met dhv Consultants. arcadis, met het hoofdkantoor in Arn- hem, is een adviserend en uitvoerend ingenieursbureau op het gebied van mi- lieu, infrastructuur, bouw en vastgoed- informatie. Het werkgebied van de on- derneming heeft altijd en overal ter we- reld te maken met de verbetering van de woon- en werkomgeving. Voor informatie: F. Knuppe, arcadis, tel.: 026-3778608 (Internet: www. arcadis.nl). netwerk Kaartblad X van de Geologische Atlas van de Diepe Ondergrond van Nederland Het Nederlands Instituut voor Toege- paste Geowetenschappen tno (nitg- tno) is in 1997 ontstaan door het samengaan van de Rijks Geologi sche Dienst en een van de insti- tuten van tno: tno Grondwater en Geo-Energie. Daarmee kwam een enkel loket tot stand voor informatie over de Ne- derlandse ondergrond. Een van de activiteiten van nitg-tno is het vervaardigen - in opdracht van het Ministerie1 van Economische Za- ken- van de Atlas van de Diepe Onder grond. Het woord 'diep' moet in dit verband niet altijd even letterlijk wor den genomen: de aanduiding 'diepe ondergrond' is vooral gerelateerd aan de ouderdom van de gesteenten (20 tot 350 miljoen jaar). En op sommige plekken in Nederland (Limburg, Twente en de Achterhoek) ligt deze diepe ondergrond aan, of vlak bij, de oppervlakte. De Geologische Atlas van de Diepe On dergrond van Nederland bestaat uit 15 bladen, waarvan er inmiddels zes zijn versehenen. Het eerste blad verscheen in 1991. Eigenlijk mag er niet worden gesproken van bladen, want elk 'kaart blad' bestaat in feite uit een verzame- ling profielen en een twintigtal losse kaarten op schaal 1:250.000 met voor- komen, diepteligging en dikte van de geologische eenheden, alsmede een schriftelijke toelichting. De benodigde gegevens voor de kartering van de die pe ondergrond worden vooral verkre- gen met behulp van seismiek en resul- taten van vroegere boringen door de industrie (olie, gas en zout). De atlas is met name van belang voor die indus trie, maar wordt 00k gebruikt door de overheid, waterschappen en waterlei- dingbedrijven, adviesbureaus, de we- tenschap en het publiek. versehenen in bewerking Op 8 oktober 1998 werd in het ge- meentehuis van Losser het laatst ge- reed gekomen kaartblad x (Almelo- Winterswijk) officieel gepresenteerd. Voor de locatie Losser was gekozen, omdat midden vorige eeuw in deze plaats bij Enschede de geologische kar tering van Nederland feitelijk is be gonnen. Het eerste initiatief werd ge nomen door de toenmalige burge- meester Eekhout van Losser, die mer- gel en zandsteen wilde gaan winnen. Daarop begon Winand Staring met een geologische kartering op schaal 1:200.000. Het voorkomen van steen- kool en de gas- en zoutwinning in het gebied hebben later nog een Sterke im- puls gegeven aan het geologisch onder- zoek. Losser is nu een bedevaartplaats voor geologen geworden, nadat er een borstbeeld voor Staring werd onthuld. Ook kan er nog een bezoek worden gebracht aan de Staringgroeve. De presentatie van het nieuwe kaart blad werd omlijst door een aantal le- zingen over, onder meer, de geologie van de diepe ondergrond van Twente

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 46