KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I en de Achterhoek en de toepassingen van de geologische kaart. Een van die toepassingen is de delfstofwinning. In het gebied dat wordt afgedekt door kaartblad x (Twente en de Achter hoek) komen namelijk nogal wat delf- stoffen voor: kalksteen, steenzout (keukenzout), erts, steenkool, aardolie (eerste vondst in Nederland), aardgas, grondwater. Een belangrijk doel van de kartering is het verwerven van nieu- we geologische inzichten en de papie ren kaart vervult daarbij nog altijd de in dit vakgebied traditionele rol van opslagmiddel voor de informatie. On- danks de grote belangen voor de in- dustrie, is het inderdaad opvallend dat de informatie uit Atlas van de Diepe Ondergrond nog altijd alleen maar via het medium papier wordt verspreid. Zoals in verschillende demonstraties werd getoond, is men bij nitg-tno nu echter volop bezig met het onderzoe- ken van manieren om de informatie op digitale en meer dynamische en in- teractieve wijze beschikbaar te stellen, toegesneden op de behoeften van de individuele gebruiker. Men is al bezig met het opzetten van een databank met integrale geologische kennis Over de Nederlandse ondergrond (dino). Voor het inzichtelijk maken van deze kennis lijken moderne visualisatietech- nieken met behulp van de Computer bij uitstek geschikt, vooral met het 00g op de nadrukkelijk aanwezige derde dimensie in de geologische informatie. Het is daarom maar zeer de vraag, of de resterende negen kaartbladen van de Atlas allemaal alleen nog maar op papier zullen verschijnen. Kaartblad x kost overigens f 39,- en is verkrijgbaar bij nitg-tno, Postbus 157, 2000 ad Haarlem (tel: 023-5351614 e-mail: nitg@nitg.tno.nl Internet: http://www. nitg. tno. nl) C.P.J.M. van Elzakker De geologie van Zuid-Holland De versterking van de kustverdediging, de voortschrijdende bodemdaling en de vele infrastructurele werken hebben een sterke impuls gegeven aan het geo logisch onderzoek in Zuid-Holland. Dankzij deze prioriteit is Zuid-Hol land een van de eerste provincies waar- van de ondergrond binnenkort volle- dig in kaart is gebracht. De eerste fase van de 'Zuid-Holland producten' (kaartbladen, cd-rom, spe ciale geologische kaart van Den Haag) is inmiddels gereedgekomen. Deze producten zijn op 3 december 1998 door dr. H. Speelman, directeur nitg- tno aangeboden aan de Commissaris van de Koningin van de provincie Zuid-Holland, mw. ir. J.M. Leemhuis. W. Broeder Nicoline Emmer bij het ITC Vlak voor haar formele afstuderen aan de Universiteit Utrecht (sociale geogra- he, specialisatie kartografie) begon Ni coline Emmer al met haar eerste baan als projectmedewerkster bij de Afde- ling Geoinformatica, Kartografie en Visualisatie van het itc in Enschede. In de periode van 15 november 1998 tot 15 mei 1999 zal zij zieh onder meer bezig houden met het opzetten van geografische databestanden van Over- ijssel en Twente ten behoeve van on- derwijs en onderzoek en met het ma ken van voorbeelden van de toepassing van kartografie in een Internet-omge- ving. Deze voorbeelden zullen toegan- kelijk worden gemaakt via een Website die is gekoppeld aan een nieuw boek over webkartografie, dat wordt samen- gesteld door de staf van de iTC-afde- ling Geoinformatica, Kartografie en Visualisatie en dat zal worden gepubli- ceerd door Taylor Francis. C.P.J.M. van Elzakker Introductie Autodesk's Land Development Desktop in com- binatie met Intrasoft's civiel- technische applicaties Tijdens een perslunch op 4 november 1998 introdueeerde Autodesk in sa- menwerking met haar civieltechnische partner Intrasoft de AutoCAD 'Land Development Desktop', een nieuw platform voor het gebied van civiele techniek, landmeten en kartografie. De Land Development Desktop is ge- baseerd op AutoCad release 14 en ont- wikkeld met de nieuwe Object arx- programmeeromgeving. Het produet bevat tevens een breed scala aan ont- werp- en tekenfuneties voor de civiele techniek. Intrasoft maakt civieltechni sche ontwerpapplicaties, tot voor kort bekend onder de naam moss. In Ne derland is deze Software standaard bij Rijkswaterstaat, ingenieursbureaus en aannemers voor o.a. het ontwerpen van autosnelwegen, de HSL-projecten, de Betuwelijn en het Zand-Maas pro- ject. Als Autodesk's 'Preferred Solu tions Integrator for Transportation' zal Intrasoft haar nieuwe generatie MX-ap- plicaties beschikbaar maken als uit- breiding op deze civieltechnische desk- top. Gebruikers krijgen daardoor een volledig gei'ntegreerde ontwerp- en te- kenomgeving voor wegen, spoorwegen en projectontwikkelingen. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Intrasoft, tel. 076 - 5318585. W. Broeder Friese namen Per 1 januari 1999 gelden in vier ge- meenten in Fryslän de Friese plaatsna- men als de officiele. Het gaat om de gemeenten Tytsjerksteradiel, Boarn- sterhim, Littenseradiel en (nieuw) Fer- werderadiel. In de eerste twee zijn de bewegwijzeringsborden al aangepast, in Ferwerderadiel was men van zins dat rond de jaarwisseling in een keer te doen. In Littenseradiel is thans sprake van een hybride situatie: sommige bor- den zijn vervangen, vele andere nog niet. De juiste schrijfwijze van alle plaatsna- men, zowel de Nederlandse als de Frie se versies, officieel en officieus, zijn te vinden op Internet, op het webhonk van de Fryske Akademy onder: www.fa.knaw.nl en doorklikken naar 'Taalbureau'-'Plaatsnamen'. Een lijst met plaatsnamen is tegen kostprijs digitaal te bestellen bij de au- teur. Op het gebied van de invoering van de namen in het maatschappelijk verkeer zijn het afgelopen jaar grote vorderin- gen gemaakt. Zo is de ingang in tele- foonboek 23 (noordelijke helft Fryslän) die via de officiele namen (met door- verwijzingen vanaf de oude namen). Het Centraal Justitieel Incassobureau heeft als eerste overheidsdienst de toe- zegging/verplichting de officiele na men te gebruiken 00k waargemaakt. De belastingdienst heeft aangekondigd dat op körte termijn 00k te zullen doen. De busmaatschappij veonn, de Postbank, Gouden Gids en Zorgverze- keraar De Friesland (om een aantal grote te noemen) gingen hen voor. De ns heeft aangekondigd met ingang van de nieuwe dienstregeling 00k de offi ciele namen te hanteren: voor de ns zijn dat de stations Grou-Jirnsum (i.p.v. Grouw-Irnsum) en Hurdegaryp (i.p.v. Hardegarijp); Mantgum blijft zo. Veel kaarten zijn intussen aange past, sommige, o.a. een aantal straten- boeken en routeplanners, nog niet. Op het gebied van waternamen zit de 45

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 47