KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT boel op dit moment vast. Door het ontbreken van regelgeving op dat ge- bied, heeft het ambtelijk apparaat geen aanknopingspunten om tot een duide- lijke koerswijziging te komen. Ten overvloede zij nog vermeld dat de provincienaam sinds 1-1-1997 Fryslän luidt. A. Versloot verslag Griekse kartografendagen in Thessaloniki Van 25-27 november 1998 werden in Thessaloniki de 5e Griekse kartogra fendagen gehouden, gecombineerd met een aantal verwante kartografische evenementen. Op 25 november was er een bijeenkomst van in het onderwijs werkzame kartografen uit de Balkan landen (Joegoslavie, Roemenie, Turkije en Griekeniand), bijeengeroepen door de Aristoteles-universiteit van Thessa loniki en de ica, en op deze bijeen komst werden plannen voor samen- werking besproken - heel bijzonder in dit gebied dat toch vooral met minder vreedzame aspecten wordt geasso- cieerd. iCA-president Michael Wood las een boodschap voor van de Raad van Europa die deze gebeurtenis on- dersteunde. Genoemde bijeenkomst contrasteerde aardig met de volgende: 's avonds op de 25e november werden de Kartogra fendagen geopend met het verlenen van eerbewijzen aan de Griekse Land macht en de Griekse Marine voor hun karteringswerkzaamheden en aan Mi chael Wood voor zijn steun aan de Griekse kartografische vereniging. Te- vens werd de tentoonstelling geopend van 20e eeuwse zeekaarten van Griekse havens. De volgende dag kende twee zittingen van de iCA-commissie voor de Theorie van de Kartografie, onder leiding van dr.T. Kanakubo. De zitting toonde be- langrijke bijdragen over het meten van oogbewegingen bij het kijken naar kaarten (T. Morita) en over het ge- bruik van geospatiale modellen in vir- tuele omgevingen (M. Kavouras). Parallel hiermee verliep het program- ma van de kartografendagen, in het Grieks. Thema van de dagen was dit- maal de grootschalige stadskartografie. Themas waren de grootschalige (kada- strale) karteringen onder de Türken, begin 20e eeuw, de productie van grootschalige databases voor Steden (voor stadsbeheer resp. ruimtelijke or- dening en archeologische werkzaamhe- den), het gebruik van satellietbeelden voor stadsonderzoek, integratie van stedelijke databases, de subjectieve waarneming van stedelijke ruimte, en kaarten voor stedelijk openbaar ver- voer. Verder kwamen aan de orde de kartering van grondprijzen, de stedelij ke derde dimensie en stadskaarten voor blinden. In totaal waren er 28 le- zingen waarvan een in het Engels en twee in het Italiaans. De lezingen wer den door circa 100 Griekse kartografen bijgewoond. Tenslotte werd op vrijdagmiddag nog een bijeenkomst gehouden met een consortium van Griekse, Finse, Itali- aanse en Nederlandse kartografen om een EU-project voor het vervaardigen van een cd-rom van de Europese bij dragen aan de ontwikkeling van de kartografie te bespreken. AI met al een zeer compact tijdge- bruik, in een stad die vorig jaar nog de culturele hoofdstad van Europa was, wat nog steeds te merken is aan de hoge horecaprijzen en de vele fraai ge- restaureerde monumenten. Door de storm op de maandag voorafgaand aan de conferentie oogde het wat trooste- loos: de helft van de bomen in de stad was omgewaaid! F.J. Ormeling aankondigingen Abraham Ortelius (1527 - 1598) Abraham Ortelius (iy2y - i$p8), Aarts vader van onze atlas. Catalogus bij de gelijknamige tentoonstelling (12 juni tot 21 augustus 1998) in de Universi- teitsbibliotheek Amsterdam, ter her- denking van het 400ste sterfjaar van Abraham Ortelius, J. Werner. De catalogus kon mede tot stand ko men dankzij een bijdrage van Naviga tion Technologies. Amsterdam: Univer- siteitsbibliotheek Amsterdam, 1998. 104 pp., 25 x 20 cm, Kartografie in de Uni- versiteitsbibliotheek van Amsterdam 6. isbn 90 6469 739 6. Prijs: 32,50. Alhoewel niet alom bekend, beschikt de Universiteitsbibliotheek van Am sterdam (ub) over een uitgebreide ver- zameling kaarten en atlassen van Orte lius. Het werk van Ortelius is het vroegste op het gebied van de atlaskar- tografie. Ter nagedachtenis aan Orteli us' 400e sterfjaar werd een overzichts- tentoonstelling gehouden, met name over zijn Theatrum Orbis Terrarum. Een groot deel van de losse kaarten komt uit de KNAG-collectie, die is on- dergebracht in de ub. 1999-xxv-i Mi.in.lwii lüxßt Ortrüus mortaEC-orbtt Orbt Js.xtanifumCjaßtu3 OrtrSum. Hetportret van Ortelius zoals dat vanaf iyyp werd opgenomen in het Theatrum. De rijk gei'llustreerde catalogus bij de tentoonstelling dient in de eerste plaats als leidraad door de tentoonstelling. An- derzijds is het - wat de atlassen betreft - een actualisering van de 'Ortelius-sectie' van de catalogus Geographie en Reizen 75 jaar geleden opgezet door UB-biblio- thecaris C.P. Burger jr. De inleiding van de catalogus begint met een beschrijving van het leven van Ortelius waarna be- schrijvingen volgen van het Theatrum Orbis Terrarum, het Parergon en het Theatrum op zakformaat. Ook wordt aandacht besteed aan twee tijdgenoten van Ortelius en hun atlassen: Gerard de Jode en Gerard Mercator. Tot slot volgt nog een stukje over de Amsterdamse voortzetting van de wereldatlas. De be- schrijvingen van de kaarten van de ten toonstelling in het catalogusdeel volgen in grote lijnen de onderwerpen uit de in leiding. Als laatste worden er overzichten gegeven van Ortelius-atlassen, de overige Ortelius-uitgaven in de ub Amsterdam en van Ptolemaeus-uitgaven in de ub Amsterdam. Ook bevat de catalogus een Engelse samenvatting. W Broeder Nieuw versehenen kaarten en atlassen De Grote Provincie Atlas Noord-Bra- bant 1:25.000, 2e editie. Deel Noord-Brabant Oost, 120 kaart- pagina's, 27 pp. register, formaat 31 x 22 cm, isbn 90 01 96238 6, prijs 90,-. Deel Noord-Brabant West, 100 kaart- 46

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 48