DE KAART OP STRAAT KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I (Wolters-NoordhofF), Rik van Schagen (nrc Handelsblad), Rob Taconis (anp). Dit is vooral een leuk deel omdat hier, in tegenstelling tot de voorgaande twee hoofdstukken, het diagram vanuit ver- schillende invalshoeken wordt belicht. Hier wordt wel een mening gegeven over wat er wel en niet goed is bij het weergeven van informatie. Subjecdvi- teit, ervaring en toepassingsgebied spe ien daarbij duidelijk een rol. Zo is het bij het cbs niet denkbaar een plaatje in de grafiek te plaatsen, hooguit ernaast, terwijl integratie van vorm en inhoud bij nob Design juist de kern van het werk raakt. AI met al is Van taarten en balken een mooi uitgevoerde uitgave, plezierig om door te bladeren en tegelijkertijd 00k zeer informatief. Er is veel aandacht voor actuele ontwikkelingen, waarbij verschillende invalshoeken worden be licht. Noemenswaardig is tenslotte de uitgebreide literatuuropgave, illustra- tieverantwoording en zeer uitgebreid colofon met o.a. de vele drukkers die meewerkten. Zelfs de wijze waarop het materiaal werd aangeleverd is hier ver meld! W. Broeder Welvaart en welzijn in de wereld, armoedebestrijding geefit mensen meer kansen Kartografie en redactie: prof. Frans Depuydt (ku Leuven) Brüssel, Kapellen: een co-editie van Act en Uitgeverij Pelckmans, 1997 Poster met zeven kaarten, tweezijdig bedrukt in kleur op Ai-formaat, gevouwen formaat A4 ISBN 90 289 2510 4 De poster geeft de belangrijkste doel- stellingen van Act weer. Act is een Vlaamse niet-gouvermentele organisa- tie voor ontwikkelingssamenwerking, actief in een beperkt aantal gebieden en streken in Afrika, Latijns-Amerika en op de Filipijnen. Door middel van een wereldkaartje is aangegeven in wel ke gebieden Act actief is. De centrale doelstelling van Act is ver- betering van de bestaanszekerheid door middel van zelfontwikkeling. In vijf choropleten van de gehele wereld worden de verschillende facetten die de levenskwaliteit in beeld brengen weergegeven. De zeven kaarten heb- ben alle een opvallende projectie: de kwintupelprojectie. Hierdoor zijn alle landen in dezelfde verhouding afge- beeld. Een schaalaanduiding ontbreekt echter. De eerste kaart heeft als thema ondervoeding. Op de kaart is in vier categorieen de wereldwijde beschik- baarheid van voedsel aangegeven, met daaroverheen getekend cirkeldiagram- men voor de absolute weergave van het aantal ondervoeden per land om aan te geven om hoeveel mensen het eigenlijk gaat. Kaart twee behandelt de voedselzekerheid in eveneens vier cate gorieen. In cirkeldiagrammen is het aandeel van de bevolking per wereld- blok dat niet rechtstreeks over drink- water beschikt aangegeven. De derde kaart heeft het thema tewerkstelling in de landbouw. Het aandeel van de ac- tieve bevolking dat tewerkgesteld is in de landbouw is in vier categorieen aan gegeven. In cirkeldiagrammen is per wereldblok het aandeel van de totale actieve bevolking afgezet tegen de in de landbouw actieve bevolking. De vierde kaart geeft de alfabetiserings- graad aan door het aandeel van de be volking ouder dan 15 jaar dat kan lezen en schrijven in drie categorieen. In cir keldiagrammen is het aandeel analfa- beten in de totale bevolking per we reldblok te zien. Kaart vijf tenslotte heeft de gezondheid als thema. In vier categorieen is het aandeel van de kin- deren, jonger dan 5 jaar, met onderge- wicht aangegeven. Eroverheen, 00k als (transparante) choropleet is in drie ca tegorieen het aandeel van de over- heidsuitgaven dat gaat naar sociale voorzieningen weergegeven. Deze vijf kaarten vormen samen de bouwstenen van de synthesekaart. Op deze grote kaart op Ai-formaat is de wereldwijde ontwikkelingsgraad in vier categorieen en het aantal inwoners in miljoenen aangegeven. De gegevens voor de kaarten zijn afge- leid van het Human Development Re port ippy van de Verenigde Naties. W. Broeder Europa-bus Deze autobus trof ik eind april 1998 aan aan de voet van de Acropolis in Athene. Vooral de uitstekende moge- lijkheid voor een rechtstreekse en körte veerverbinding tussen Thracie in Noordoost-Griekenland en Cyprus is hier opvallend, evenals de wat iosse' behandeling van Scandinavie. Het ge- heel geeft wel een duidelijk beeld van de Griekse 'mental map' van Europa en het Middellandse-Zeegebied. P. Boerkoel 50

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 52