Atlasterminologie en atlasconcepten ARTIKELEN Inleiding KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT F.J. Ormeling gebruik van geografische informatie, atlaskartografie use of geographical information, atlas cartography utilisation de l'information geographique, cartographie d'atlas TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Door een aantal essentiele atlasconcepten te beschrijven wordt de rol die verschillende typen atlassen kunnen vervullen met betrekking tot de geografische informa- tievoorziening in onderstaand artikel belicht. De reeds eeuwenlang bestaande papieren atlas heeft gezelschap gekregen van de elektronische atlas, en dat biedt nieu- we mogelijkheden. Deze worden belicht, en aan de hand daarvan zal het de lezer duidelijk worden dat het concept atlas ook in het digitale djdperk nog uitermate bruikbaar is. Waarom geven we geografische infor matie in atlasvorm weer? Omdat het het enige format is dat in Staat is om de informatie te bevatten wanneer die zowel zichtbaar als toegankelijk moet zijn en tevens inzicht moet verschaf fen. Atlassen vormen daarom een su- perieur opslaggereedschap. Maar er is meer: atlaskaarten worden op een con- sistente manier geproduceerd, met ge- standaardiseerde Symbolen, standaard schaalseries, en een bij elkaar passende mate van generalisatie. Dat is de reden voor het consistent afbeelden van de werkelijkheid door atlassen. En dat steh ons vervolgens in Staat om de ver schillende kaarten in een atlas onder- ling te vergelijken, zoals van verschil lende gebieden, of van hetzelfde ge- bied met verschillende themas. Derge- lijke vergelijkingen zijn alleen maar mogelijk wanneer er in een aantal toe- gangsmechanismen is voorzien. Voor- beelden daarvan zijn: een index van geografische namen, indexbladen van de voorkomende kaarten en een alge- mene legenda. Wanneer we schoolkin- deren leren atlassen te gebruiken leren we ze met name deze toegangsmecha- Prof.dr. Ferjan Ormeling is hoog- leraar Kartografie aan de Universiteit Utrecht, Postbus 80.11$, 3508 TC Utrecht, e-mail: f.ormeling@geog. uu. nl. nismen te hanteren, en hoe ze specifieke kaarten met elkaar kunnen vergelijken. In dit artikel zal eerst de relevante terminologie worden uit- gelegd, en zullen we ingaan op de verschillende concepten die atlassen betreffen: door deze concepten te bestuderen krijgen we een beter inzicht in de eisen en doelstellingen van atlassen, om het even of deze in papieren of digitale vorm zijn geproduceerd. Na behandeling van de definities gaan we in op de ontwikkeling van het atlasconcept door de tijd heen. Definities Atlassen zijn systematische en coherente verzamelingen van geografische gegevens in analoge of digitale vorm, welke een specifiek gebied dan wel een of meer geografische thema's weergeven, uitgaande van een bepaalde doelstelling of ver- haal, in combinatie met gereedschappen voor navigatie, het terugvinden van gegevens, analyse en weergave. Atlassen hebben een specifieke structuur vanwege de na- druk op een bepaald gebied (uitgedrukt in het aantal pagi- nas dat aan dat gebied is gewijd) en vanwege de volgorde waarin deze kaarten voorkomen. Als voorbeeld kijken we naar de structuur van een schoolatlas van Indonesie. In de doorsnee schoolatlas daar betreff 70% van de kaarten Indo nesie, 9% is van de naburige landen, 6% van andere Asiati sche staten (dus in totaal betreft 85% van de kaarten delen van Azie), 9% geeft andere werelddelen weer en 6% bestaat uit wereldkaarten. Er ligt hier dus een Sterke nadruk op In donesie (figuur 1). Ongetwijfeld weerspiegelt deze doorsnee schoolatlas de nadruk op het eigen land in het aardrijks- kunde-leerplan. Maar we moeten niet vergeten dat je ook je eigen land kunt behandelen door het met andere landen te vergelijken - en van een dergelijke vergelijking zou je wel eens meer kunnen leren! Behalve door het aantal kaarten dat in een atlas aan een be paald gebied wordt gewijd (de zogenaamde 'gebiedsna- druk') kan men ook de aandacht vestigen op een gebied door de schaal waarop het wordt weergegeven te vergroten ('schaalnadruk'). Hoe groter de schaal wordt, hoe meer na- 5

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 7