KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I Indonesische provincies 41 p heel Indonesie 13p -m~i ASEAN 7p Azie 5p andere continenten Wereld 7p SP Figuur 1. Verdeling van de aandacht van kaarten uit een door- snee Indonesische schoolatlas over verschillende gebieden. druk het afgebeelde gebied krijgt. Omdat Indonesische schoolatlassen (net als sommige Nederlandse atlassen) nog steeds het systeem volgen waarbij elke provincie apart beeldvullend wordt afgebeeld, ontstaat er een geweidige va- riatie in de gebruikte schalen. De hoofdstad Jakarta wordt meestal op de grootste schaal, en de provincie Irian Jaya op de kleinste schaal weergegeven. Provincies als Bali of Oost- Timor zijn klein, maar omdat ze een aparte bladzij inne- men worden ze relatief groot afgebeeld. Is dat in overeen- stemming met hun belangrijkheid? Volgens de schalen zou bijvoorbeeld Oost-Timor van meer belang zijn dan de Wes- telijke Kleine Soenda-eilanden. Maar of dat inderdaad zo is valt te betwijfelen kader 1). Het andere aspect van de atlasstructuur was de volgorde waarin de kaarten voorkomen. In de doorsnee Indonesische staatsgrens provinciegrens ,(i( 1 Aceh 2 Sumatra Utara 3 Sumatra Barat 4 Riau 5 Jambi 6 Bengkulu 7 Sumatra Selatan 8 lampung 9 Jawa Barat 10 Jakarta 11 Jawa Tengah HYogyakarta 13 JawaTimur 14 Bali 15 Nusatenggara Barat 16 Nusatenggara Timur l7TimorTimur 18 Kalimantan Barat 19 Kalimantan Tengah 20 Kalimantan Timur 21 Kalimantan Selatan 22 Sulawesi Selatan 23 Sulawesi Tengah 24 Sulawesi Utara 25 Sulawesi Tenggara 26 Maluku 27 Irian Jaya Figuur 2. Volgorde van de presentatie van de provinciekaarten in twee Indonesische schoolatlassen. Boven de volgorde in de Atlas /PS Indonesia Wawasan Nusantara dan Dunia, Uitg. Karya Pembina Swajaya, ippi; onder de volgorde in de Atlas Indonesia dan Dunia untuk Pendidikan Dasar, Uitg. Balai Pustaka, ip88. Kader 1. De weergave van de Indonesische provincies in Indonesische schoolatlassen op volgorde van de schaal (Jakarta is het grootst, Irian Jaya het kleinst afgebeeld). Grootste schaal 1. dki Jakarta 2. Yogyakarta 3. Bali 4. overige Javaanse provincies 5. Oost-Timor 6. Westelijke Kleine Soenda-eilanden 7. Oostelijke Kleine Soenda-eilanden 8. Zuid-Borneo 9. Jambi 10. Minahasa 11. Bengkulu 12. Lampung 13. Zuid- en Zuidoost-Celebes 14. overige Sumatraanseprovincies 15. overige Borneose provincies 16. overige provincies opCelebes 17. Molukken 18. Irian Jaya (West.Nw-Guinea) Kleinste schaal schoolatlas begint men met de provin cie Aceh en eindigt men met Irian Jaya, daarbij de oude volgorde 'van Sabang tot Merauke' aanhoudend. Men laat hierbij de provincies van Sumatra en Java van west naar oost op elkaar vol gen, vervolgens Borneo en Celebes van noordwest naar zuidoost, dan de Klei ne Soenda-eilanden, de Molukken en Nieuw-Guinea. Door de meer recente incorporatie van Oost-Timor is deze logische volgorde echter verstoord. De atlassen eindigen nu bijvoorbeeld met Bali - Oost-Timor - Westelijke Kleine Soenda-eilanden - Oostelijke Kleine Soenda-eilanden, Molukken en Irian Jaya figuur 2). Een dergelijke volgor de is verre van logisch. Schoolkinderen gaan vanzelf denken dat, wanneer ze Bali en Oost-Timor op tegenoverlig- gende bladzijden in de atlas tegenko- men, ze 00k in werkelijkheid aan el kaar grenzen. Bovendien zullen ze den ken dat de kaarten op tegenoverliggen- de paginas dezelfde schaal hebben. Wanneer men de kinderen zou vragen welke provincie het grootste is, zullen ze niet naar de schaal kijken maar al- leen op hun omvang op de atlaspagi- na's afgaan. En ze zouden dus verkeerde conclusies trekken. Zoals boven aangegeven kan men een gebied 00k benadrukken door er meer Bladzijden aan te wijden. Meestal heb ben alle provincies in Indonesische schoolatlassen hetzelfde aantal bladzij den. Maar, om elke provincie te karak-

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 8