7 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-I teriseren zou men kaarten kunnen toe- voegen van de bijzondere aspecten die het belangrijkste zijn voor de econo mic van elke provincie: men zou de provincie Aceh kunnen karakteriseren met een kaart van de olieproductie, Oost-Sumatra met de oliepalm- en rubberproductie, West-Sumatra met zijn kolenmijnen, Zuid-Sumatra weer met de olieproductie, de provincie Lampung met een kaart van zijn spe- cerijenproductie, West-Java met thee en opleidingen, Midden-Java met zijn rijstproductie, Yogyakarta met tabak en opleidingen Oost-Java met suiker- rietproductie enzovoort.. Het verhaal is de term die we gebrui- ken voor de doelstellingen van de at- las. Omdat in een atlas de ene kaart na de andere wordt gelezen kan men, door ze in een bepaalde volgorde te plaatsen, een verhaal verteilen. Het kan de doelstelling van de atlas zijn om de bedreigingen van het milieu te tonen (de hoofdvraag is dan: beheer- sen we het milieu?), of de situatie van de bevolking in een bepaald gebied vergelijken met de situatie eiders (heb- ben wij het beter dan onze buren of niet?), of: Hebben alle inwoners van ons land in gelijke wijze toegang tot de hulpbronnen van het land? Zoals boven aangegeven dragen zowel de volgorde als de nadruk van de kaar ten bij tot het verhaal van een atlas. Ca- nadese schoolatlassen werken met te- genover elkaar liggende atlaspaginas, de zogenaamde 'atlas spreads'. Alle kaarten die op twee tegenover elkaar liggende bladzijden voorkomen verteilen samen een verhaal. Een atlas spread van de tar- Kader 2. Volgorde van kaartthema 's in een Turkse schoolatlas. Turkije in de wereld Turkse talen in de wereld Turkse Rijk in 1680 Turkije en omgeving Klimaat Veeteelt Relief Landbouwgewassen Bevolkingsdichtheid Geologie Mijnbouw Industrie Verkeer Vervoer Gemiddeld inkomen Opleiding Bestuurlijke indeling weproductie in Canada is bijvoorbeeld als volgt gestructu- reerd: eerst een bodemkaart, dan een neerslagkaart en een kaart van de lengte van het groeiseizoen. Samen verklaren ze het voorkomen van tarweverbouw in bepaalde delen van Ca nada, en geven ze bovendien het deel van het land aan waar men de tarweverbouw nog zou kunnen uitbreiden. Deze drie kaarten worden aangevuld door een kaart van de tarwever- werkings- en opslagfaciliteiten, en een cirkeldiagram dat laat zien naar welke landen Canada zijn graan uitvoert. Een ander voorbeeld is de volgende Serie van kaartthema's uit een Turkse schoolatlas (kader 2). Elke voorgaande kaart verklaart hier de patronen in de volgende, zodat er een lo gisch verband bestaat tussen de verschillende kaarten in de atlas. Hoe is deze thematische volgorde in Indonesische schoolat lassen? Een typisch voorbeeld uit een veelgebruikte atlas laat het volgende beeld zien (kader 3) In een aantal gevallen, zoals bij de serie 'mijnbouw - elektri sche centrales - industrie' zijn de relaties logisch. Eiders is dat niet het geval en kunnen de verbanden door een her- schikking van de volgorde verbeterd worden. Ontwikkeling van het atlasconcept in de loop van de tijd Voordat de naam Atlas gebruikt werd voor het huidige con- cept van de kartografische atlas, kreeg dit geleidelijk vorm in een aantal in de tijd ver van elkaar verwijderde stappen. De eerste bijdrage aan het concept werd geleverd door de Griekse Egyptenaar Ptolemeus die in Alexandrie woonde in de tweede eeuw na Chr. Hij beschreef hoe men de kaart van de toen bekende wereld in een aantal delen kon opdelen. Hij begon met het noordwestelijk deel van Europa (de Brit- se eilanden) en eindigde met het zuidoostelijk deel van Azie (het huidige Indonesie). Amerika en Australie waren in zijn dagen nog niet bekend, dus was het maken van zijn inde ling betrekkelijk eenvoudig. Het is niet duidelijk of Ptole meus zelf ooit kaarten heeft vervaardigd volgens zijn inde ling; het lijkt waarschijnlijk maar er hebben geen kaarten de tand des tijds weerstaan. De beschrijving van Ptolemeus hoe deze kaarten te vervaardigen was een van de eerste boe- ken die in Europa gedrukt werden, in circa 1470. Aan deze Kader y Thematische volgorde uit een typische Indonesische schoolatlas. Bevolkingsdichtheid Flora Fauna Windrichtingen droge moesson Windrichtingen natte moesson Temperatuur en neerslag natte moesson Temperatuur en neerslag droge moesson Toerisme Productie landbouw en visserij Mijnbouw Elektriciteitscentrales Industrie Vliegverbindingen Scheepvaartverbindingen Volgstations satellieten

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 9