Visualisatie van bereikbaarheidsanalyses: een onderzoek in het Wild Coast gebied in Zuid-Afrika KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT T. de Jong en B. de Haas I999-XXV-2 gebruik van geografische informatie, visualisatie, praktijk use of geographical Information, visualisation, applications utilisation de l'information geographigue, visualisation, applications TREFWOORDEN KEYWORDS mots-cl£s Aan de hand van een concreet voorbeeld wordt in on- derstaand artikel beschreven hoe thematische kaarten een rol speien bij de diverse stadia van een bereikbaar- heidsanalyse. De beperkingen van bestaande gis- en kartografische of tekenpakketten voor dit soort analyses in combinatie met de visualisatie ervan hebben geleid tot het ontwikkelen van specifieke Software. Deze Soft ware is vooral bedoeld voor de analyse, maar een 'pre- view' van de (deel)resultaten is daarbij onontbeerlijk. [gcen foto beschikbaar] T. de Jong is uni versitär docent, GIS en M&T Faculteit Ruimte- lijke Wetenschap- pen, Universiteit Utrecht, Postbus 80.115, 3So8 TC Utrecht, e-mail: t. dejong@geog. uu. nl Inleiding B. de Haas, Urban Planner, CSIR/Transportek, Stellenbosch, Zuid-Afrika, e-mail: bdehaas@csir. co.za Naarmate computertoepassingen voor allerlei doeleinden een breder publiek bestrijken, wordt visualisatie van gege- vens steeds belangrijker. Waar locatio- nele aspecten een rol speien, zijn kaar ten onontbeerlijk. Aan de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht wordt al geruime tijd gewerkt aan de ontwikkeling van een eigen softwarepakket: Flowmap. Oorspronkelijk was het de bedoeling om zoveel mogelijk gebruik te maken van be staande gis-, database- en kaartvervaardigingspakketten, en uitsluitend functies voor de analyse van ruimtelijke interac- tie ('flows') in Flowmap op te nemen. In de praktijk bleek echter dat bestaande mogelijkheden enerzijds onvoldoende zijn, en dat anderzijds diverse koppelingsmethoden tussen pakketten te omslachtig zijn. Daarom is er een 'preview' mogelijkheid opgenomen in Flowmap, waardoor de uit- komsten van de analyses zichtbaar gemaakt kunnen wor den. In dit artikel willen we de diverse visualisatiemogelijk- heden bespreken aan de hand van een reele Studie naar de effecten van nieuwe marktcentra en de aanleg van een kust- weg in het WildCoast gebied van de Eastern Cape provin- cie in Zuid-Afrika. De opzet van het artikel is als volgt: eerst worden de principes van bereikbaarheidsanalyse uitge- legd en wordt er kort stilgestaan bij de uitgangspunten van het 'Spatial Development Initiave' in het studiegebied. Daarna wordt ingegaan op de ontwikkeling en toepassings- mogelijkheden van Flowmap, en tenslotte komen de diverse visualisatiemogelijkheden aan de orde. Methodiek bereikbaarheidsanalyse met GIS Om verwarring te vermijden moet eerst worden ingegaan op wat wij onder bereikbaarheid en bereikbaarheidsanalyse verstaan, en hoe de analyse in de planningspraktijk gebruikt kan worden. In principe noemen we een locatie bereikbaar als de moeite die het kost om er te komen acceptabel is voor de doelgroep. Het bereikbaarheidsconcept omvat dan 00k niet alleen de transportverbinding tussen herkomst en bestemming en de verplaatsingmogelijkheden van de doel groep, maar 00k eigenschappen van de bestemming en het doel van de reis. Wat bereikbaar is met de eigen auto kan onbereikbaar zijn met het openbaar vervoer. Wat binnen een acceptabele loopafstand is voor jongeren kan effectief buiten bereik zijn voor ouderen. Wat acceptabele reiskosten zijn om antieke meubelen aan te schaffen, kan volstrekt on- aanvaardbaar zijn als het gaat om de dagelijkse boodschap- pen. 11

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 13