KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-2 Moseley [1979] heeft het bereikbaarheidsconcept schema tisch weergegeven: Mensen transport activiteiten De uiteindelijke bereikbaarheid hangt af van alle compo- nenten in dit Schema. Het bereikbaarheidsconcept kan bij velerlei ruimtelijke problemen toegepast worden. De Jong Toppen [1991] beschrijven toepassingen op het gebied van vestiging van garages, relocatie van ziekenhuizen en sluiting van Scholen bij teruglopende bevolking. Geertman Bosveld [1990] beschrijven een toepassing voor het zoe- ken van geschikte locaties voor grootschalige nieuwbouw- projecten. Bereikbaarheid kan op verschillende manieren gemeten worden. Omdat waarden over het algemeen worden geag- gregeerd, en er expliciete behoefte is aan afstanden die via een transportnetwerk worden berekend, lenen met name vergelijkende bereikbaarheidsmaten zieh uitstekend voor een koppeling met een gis. Moseley's bereikbaarheidsschema kan eenvoudig in Gis-ter- men vertaald worden: herkomst locaties transport n et werk bestemmingen locaties Met behulp van een gis kan het kortste päd tussen elke combinatie van herkomst- en bestemmingslocatie bepaald worden op basis van de weerstandsvariabelen die aan de wegsegmenten in het transportnetwerk gekoppeld zijn. Om te voorkomen dat deze kortste paden steeds weer opnieuw gevonden moeten worden, kan een afstandenmatrix bere kend worden. In zo'n afstandenmatrix worden de reiskosten tussen alle mogelijke combinaties van herkomst- en bestem- mingslocaties opgeslagen. Met behulp hiervan kan bijvoor- beeld voor iedere bestemmingslocatie worden berekend welke herkomstlocaties binnen een bepaald bereik liggen, en attribuutgegevens die aan deze herkomstlocaties gekop peld zijn kunnen eventueel worden opgeteld, of er kan een andere berekening op worden losgelaten. Bereikbaarheids- analyse bestaat uit een aantal componenten. Voor het uit- voeren van twee daarvan, het berekenen van bereikbaar heidsmaten en draagvlakanalyse, is een afstandenmatrix noodzakelijk. Voordat we op bereikbaarheidsanalyse ingaan Figuur 1. Locatie- profiel van de ex- centrisch in het stu- plaats Komga. Location Profile for 8 of (17) - A21 based on POP Index 100 759358 POP units. Distance Range from 0 to 300 7966 P 50 0 zullen we een aantal componenten er- van bespreken, waarbij we ons beper- ken tot de componenten die voor deze Studie van belang zijn. Voor een meer volledig overzicht wordt verwezen naar Ritsema van Eck de Jong [1997] Bereikbaarheidsmaten op basis van lo- catieprofielen zijn vooral relevant als het er om gaat een antwoord te vinden op vragen als: "Welke potentiele be- stemmingslocaties hebben een markt- omvang van minstens X personen bin nen een afstandsbereik Y?" Een loca- tieprofiel is een curve die voor een in- dividuele bestemmingslocatie laat zien hoe bij toenemende afstand het totaal aantal inwoners binnen die afstand toeneemt. Of anders gezegd, een loca- tieprofiel toont per afstand het moge lijke draagvlak. Eiguur 1 toont de ge- gevens van het excentrisch ten opzich- te van het studiegebied gelegen Kom ga. De linker grafiek toont de afstand van Komga tot de bevolking van het studiegebied en in de rechter grahek (het eigenlijke locatieprohel) wordt de- zelfde informatie cumulatief weergege- geven. Figuur 2 is daarentegen geba- seerd op het veel meer centraal gelegen Idutywa, hetgeen zieh met name uit in het veel sneller oplopen van de locatie- profielcurve. Uit dergelijke curves kunnen twee bereikbaarheidsmaten worden afgelezen. De drempelafstand is de kortste afstand waarbij een ge- wenst potentieel draagvlak gerealiseerd wordt. Het bereikgetal (proximity count', 00k wel bekend als kumulative opportunity index') is het potentiele draagvlak bij een gegeven afstand, het kan gebruikt worden om te bepalen op welke locaties een drempelwaarde ge realiseerd kan worden. Uiteraard is de keuze van het afstandsbereik van cruci- aal belang voor de uitkomst: hoe gro- ter de afstand, hoe minder het bereik getal discrimineert. Bij draagvlakanalyse (catchment area analysis') worden alle herkomstlocaties aan de voor hen dichtstbijzijnde be- stemminglocatie toegewezen. Bij de herkomstlocaties kan de toegewezen bestemmingslocatie worden opgesla gen als attribuut; hetzelfde geldt voor de afstand tussen beide locaties. Bij de bestemmingslocaties kan het aantal toegewezen herkomstlocaties worden opgeslagen, en er kan een attribuut worden gegenereerd dat geaggregeerde waarden van de herkomstlocaties be- vat, bijvoorbeeld de som van het aan tal inwoners, dat als indicatie van de potentiele markt of het verzorgingsge- 12

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 14