A KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-2 bied kan worden gezien. Bij draagvlak- analyse is het mogelijk om een her- komst of bestemming van verdere toe- wijzing uit te sluiten als een bepaalde afstand overschreden wordt, of als een bepaalde maximum capaciteit wordt gehaald. Zowel het bereikgetal als de draagvlak- analyse zijn determistisch van aard, de vraag wordt altijd aan het dichtstbij- zijnde aanbod gekoppeld. Dit soort methoden is voor de regionale plan- ning geschikt, bijvoorbeeld wanneer het erom gaat de ruimtelijke spreiding van een voorzieningenapparaat te eva- lueren. Als het echter gaat om de ge- schiktheid van een individuele voorzie- ning, dan ligt het gebruik van meer probabilistische methoden, zoals de bekende zwaartekrachtsmodellen, meer voor de hand De eigenlijke bereikbaarheidsanalyse bestaat uit een aantal stappen, waarin analyses en beslissingen elkaar afwisse- len. De cyclus wordt herhaald tot het eindresultaat aan alle eisen voldoet. In het meest algemene geval bestaat een cyclus uit vijf stappen. Indien nodig is de laatste stap tevens de eerste stap van de volgende cyclus. We zullen nu de afzonderlijke stappen nagaan aan de hand van 'klanten (locaties met een vraag naar een bepaalde voorziening) en 'vestigingen (locaties met aanbod van een bepaalde voorziening). De eerste stap is het toepassen van Location Profile for 15 of (17) - A5 based on POP Index 100 759358 POP units Distance Range from 0 to 300.7966 Distance i M-1 .11 n i- Figuur 2. Locatie- profiel van de meer centraal gelegen plaats Idutywa. Figuur 3. Wild Coast studiegebied. O Towns l mtata O Hotels 0 small service Major rivers river crossings Iqanduli Naüonal/ main roads ElliotdaJe 7 Rural trunk access roads sOzelt 4 Idutywa ProDosecr market access route Hole in the Wall Possible ncw market centres V lllowvale Butterworth the Häven 1?WESA-CWEBE ECO-TOURISM NODE Lurwaviso Qora Mouth Mazeppa Bay entani Qolora Mouth Ker Mouth Gonubie East London Km 15 ill KU draagvlakanalyse in een uitgangssituatie, waarbij eventueel rekening gehouden kan worden met een maximum capaci teit per vestiging, en een grootste acceptabele reisafstand tussen klant en dichtstbijzijnde vestiging. In de tweede stap worden keuzes gemaakt met betrekking tot drempelwaarden en acceptabele reisafstanden, en worden de gevolgen daarvan berekend. Klanten, die niet zijn toege- wezen aan een vestiging, die zijn toegewezen aan een vesti ging die de drempelwaarde niet haalt, of waarvan de afstand tot de toegewezen vestiging te groot is, worden als 'onver- zorgd' beschouwd. In de derde stap worden bereikbaarheidsmaten berekend op basis van de onverzorgde klanten. Met behulp van een gis kunnen deze maten gevisualiseerd worden om een beeld te krijgen van de beslisruimte ('decision space' of Solution Space'). In de vierde stap wordt dit gebruikt als basis voor het kie- zen van locaties voor nieuwe vestigingen. In de vijfde en laatste stap wordt er wederom een draag vlakanalyse op alle klanten uitgevoerd om de consequenties van alle keuzes door te rekenen. Bereikbaarheidsanalyse kan zowel gebruikt worden om gunstige locaties voor nieuwe vestigingen te vinden in geval van onderverzorging, als om vestigingen te vinden die in aanmerking komen voor krimp/sluiting in geval van over- verzorging. Toepassing op het Wild Coast gebied Het studiegebied strekt zieh uit van de Kei-rivier tot aan de Mtate-rivier en van de N2-hoofdweg tot aan de Indische oceaan (zie figuur 3). De belangrijkste activiteit is landbouw ('open ränge' veeteelt) en het gebied kent een bevolking van iets minder dan een half miljoen inwoners, zeer gelijkmatig verspreid over zo'n 900 dorpen. De meeste dorpen hebben minder dan 1000 inwoners, alleen Butterworth met 32.000 en Idutywa met 3200 inwoners steken hier bovenuit. Een duidelijke dienstenhierarchie ontbreekt; zowel de sociale als de commerciele voorzieningen zijn sterk over het gebied verspreid. De ontsluitingsmogelijkheden worden zeer be- perkt door de vele rivieren die het gebied doorsnijden. Uit- gezonderd het autoveer over de Keirivier zijn er in het di- recte kustgebied geen rivierovergangen, de meeste liggen minstens 20 km landinwaarts. Anderzijds dragen al die ri- viermondingen wel bij tot een toeristisch aantrekkelijke, spectaculaire kustlijn. De wandeling van Hole in the Wall 13

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 15