KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-2 naar Coffee Bay geniet internationale faam. Maar omdat de wegen over het algemeen in siechte Staat verkeren en rivier- overgangen ontbreken, komen de meeste toeristen niet ver- der dan een of hooguit twee kustplaatsen per bezoek. Dit is een van de gebieden in Zuid-Afrika waarvoor een aantal jaren geleden een 'Spatial Development Initiative' (sdi) is opgezet om de ontwikkeling te bevorderen. In sa- menwerking met de Transportek afdeling van de dependan- ce van de Council for Scientific and Industrial Research in Stellenbosch (Zuid-Afrika) hebben wij een onderzoek ge- daan naar de effecten van concentratie van diensten in een aantal marktcentra en het effect van een voor het toerisme aantrekkelijke kustweg op de bereikbaarheid van die markt centra [Naude de Jong, 1998]Voordat we op de visuali- satie-aspecten van deze Studie ingaan, eerst iets over de ge- bruikte Software voor de bereikbaarheidsanalyse. Gebruikte Software (Flowmap) Vrij snel na aanschaf van de eerste Gis-pakketten door de fa- culteit in 1984 bleek dat een voor sociaal geografen en pianologen belangrijke functionaliteit ontbrak: Een gis is uitermate geschikt voor het omgaan met informatie die aan een punt in de ruimte gekoppeld is, maar heeft geen of nauwelijks faciliteiten voor gegevens die aan twee verschil- lende locaties gekoppeld zijn, zoals bijvoorbeeld strömen ('flows') van mensen of goederen. Dit soort gegevens is van eminent belang bij bijvoorbeeld studies naar de afbakening van stadsgewesten op basis van bekende forensenstromen of bij de voorspelling van aantal en herkomst van de gebrui- kers van een nieuw dienstencentrum. Vandaar de ontwikke ling door de faculteit van een eigen softwarepakket voor ty pisch geografische analyses, waarbij er in eerste instantie voor gekozen werd om zo min mogelijk met bestaande da- tabase-, (kaart)teken- en Gis-pakketten te overlappen, dus nadruk op de analytische capaciteiten en een minimalisatie van onder meer de visualisatiemogelijkheden. Deze strikte uitgangspunten hebben we in de loop der tijd moeten versoepelen. Aanleiding daartoe is een aantal facto- ren. Zo hebben commerciele pakketten in de praktijk een beperkte levensduur. Toen we begonnen waren Gis-pakket- analyse. Figuur 4. Huidige marktomvang vol- Preview Flowmap 6.2 Population allocated to current market locations| File: roadnet.bna Curves File: wildpopl dbf All origins File: wildsdi.OOx Shades: All polygons Flowmap 6 2 Legend File: FOWNS001 DBF ALL0C4CUR: 100000 ten voor de pc als AtlasGraphics (later Atlas-Gis) en Pc-Arclnfo 'state of the art'. Momenteel zijn dat Are-View en Mapinfo. Voor een ontwikkelaar is het ongunstig, zeker waar de standaarden oncontroleerbaar veranderen, om be- paalde componenten steeds uit een an dere bron te moeten betrekken en dus een andere procedure te moeten ge- bruiken. Een andere moderne ontwik keling die siecht uitpakt voor Flow- map-achtige toepassingen is het losla- ten van de topologische struetuur in het opslaan van ruimtelijke bestanden. Om snel te kunnen selecteren en arce- ren is men bijvoorbeeld in de Are View 'Shape File' weer teruggevallen op de 'Whole Polygon' struetuur. Voor het uitvoeren van afstandsberekeningen over een netwerk en het ruimtelijk ag gregeren van gebieden in Flowmap blijft topologie noodzakelijk. Tenslotte blijkt er bij de doorsneegebruiker een weerstand te bestaan tegen een losse koppeling van verschillende pakketten, de voorkeur gaat uit naar een pakket dat alle benodigde mogelijkheden be- vat. Daarom is ervoor gekozen om alle componenten die noodzakelijk zijn voor het uitvoeren van de diverse ana lyses, zoals het doorrekenen van 'what if'-achtige bereikbaarheidsscenario's, in Flowmap zelf op te nemen. Voorbe- werking van gegevens laten we echter waar mogelijk nog steeds aan een gis- /databasepakket over, en voor het visu- aliseren van het definitieve resultaat wordt een beroep gedaan op een gis- /(kaart)tekenpakhet. Maar alle stappen tussen voor- en na-bewerking zijn in Flowmap zelf opgenomen, en in de volgende paragraaf zullen we ingaan op de mogelijkheden voor de visualisa- tie van bereikbaarheidsanalyses zoals die met Flowmap mogelijk zijn. Visualisatie-aspecten van bereikbaarheidsanalyse Aan de hand van een daadwerkelijke bereikbaarheidsanalyse zullen we hier een aantal van de visualisatiemogelijk heden van Flowmap laten zien. De Studie behelst het evalueren van de in- vloed op de bereikbaar van het inrich- ten van nieuwe marktcentra enerzijds, en het aanleggen van een kustweg an- derzijds. Om zo'n kustweg te verwe- zenlijken wordt in eerste instantie ge- mikt op het verbinden van bestaande wegen door middel van nieuwe rivier- overgangen, voornamelijk veerponten om de kosten te drukken. 14

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 16