De nationale atlas van de Verenigde Staten KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT B.E. Wright atlaskartografie, multi-media, overheidskartografie, onderzoek trefwoorden adas cartography, mulu-media, official cartography, research keywords cartographie d'adas, multi-media, cartographie officielle, recherche MOTS-CLks De regering van de Verenigde Staten (v.s.) is bezig met het actualiseren van de nationale atlas van de v.s. In de volgende jaren zullen de U.S.Geological Survey (usgs) en zijn partners (zowel in de overheidssfeer als onder commerciele bedrijven) een nieuwe nationale atlas van de v.s. produceren die zowel een World Wide Web (www) toepassing zal hebben, gedrukte kaarten zal be- vatten als een cd-rom toepassing zal krijgen. Alle ruim- telijke gegevens die zullen worden gebruikt om de kaar ten te produceren voor de atlas, zullen tevens voor het publiek beschikbaar zijn. Een eerste toepassing Staat, sa- men met de bijbehorende data layers, al ter beschikking van het publiek op de site http:/Iwww-atlas. usgs.gov/. Achtergrond In 1970 werd door de usgs de National Atlas of the United States uitgegeven. Het betraf hier een boek met 417 blad- zijden dat meer dan 700 kaarten bevat- te, een uitgebreide gazetteer, talrijke diagrammen alsmede begeleidende tekst. De productie van die nationale atlas uit 1970 had bijna 20 jaar ge- duurd; het begon in 1952 met een pro- totype van 400 bladzijden dat door de American Geographical Society ver- vaardigd was. De Amerikaanse Acade- mie van Wetenschappen (National Academy of Sciences) Steide in 1954 een commissie voor de nationale atlas in, welke de samenwerking tussen de verschillende deelnemende instellingen moest coördineren. Vanaf dat jaar be gonnen individuele federale instellin gen met de productie van losbladige at- lasbladen. Om dat werk te consolide- ren begon de usgs in 1962 met de ei- genlijke productie van de nationale at las, onder leiding van dr Arch Gerlach. In 1996 Steide de usgs voor om een nieuwe versie van de atlas uit te bren- Bruce Wright is medewerker van de afdeling van de USGS (Amerikaan se topografische dienst) dje verant- woordelijk is voor de productie van de nieuwe editie van de nationale atlas. Adres: 521 National Center, Res ton, VA 20192, e-mail: bwright@usgs.gov gen, in samenwerking met partners uit de prive-sector. Er werd een aanloopbudget ter beschikking gesteld en de usgs begon met de planning van de atlasproductie. Sedert 1970 hebben er natuurlijk veel veranderingen plaatsgevonden in de productiewijze, de weergavenmethoden en de analyse- mogelijkheden om aan kaartinformatie te komen. Door de komst van digitale kartografische technieken zijn de pro- ductiemethoden onherkenbaar veranderd; de statische weergave van kaarten kan nu worden aangevuld met video, audio, animaties en via verbindingen met het www. Veel van de ruimtelijke informatie die nodig is voor een na tionale atlas is in digitale vorm beschikbaar. Wel is het zo dat die digitale gegevens vaak nog moeten worden getrans- formeerd van het bestaande format en projectie naar een gemeenschappelijk format en projectiesysteem. Vergelijkba- re grenzen op verschillende kaarten vallen vaak niet geheel samen, en vaak is het 00k zo dat attribuutcodes niet be- schrijvend zijn. De nieuwe atlas zal gegevens bevatten die alle in hetzelfde format en op dezelfde projectie gebaseerd zijn, waarbij de gegevens op de verschillende voorkomende layers goed op elkaar passen. De gebruikers zullen de be schikking hebben over een aantal gereedschappen voor kaartweergave en kaartanalyse, ten einde in Staat te zijn op het hele land betrekking hebbende gegevens weer te geven en te analyseren. Geweidige hoeveelheden gegevens kan men via de atlas inzien door bestaande gegevens op het www via permanente Universal Resource Locators (url's) op te zoeken. De nationale atlas van de Verenigde Staten zal de nieuwe technologie voor het vervaardigen van zowel cd- rom producten, gedrukte producten als producten op het www integreren. Digitale kaartproducten In maart 1996 begon een team van stafleden van de usgs met het ontwerp en de implementatie van een werkend prototype van de atlas. Het doel was een prototype te ont- wikkelen dat veel van de kenmerken die in de toekomstige atlas gei'ncorporeerd zouden worden, kon demonstreren. Men gebruikte commerciele off-the-shelF softwarepaketten om de in de atlas te incorporeren functionaliteit te imple- 21

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 23