KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT PRINCIPAL AQUIFFRS menteren dan wel te simuleren. Hier- bij ging het bijvoorbeeld om het ge- bruik van audio, video, animaties, maar ook van traditionele kartografi- sche weergaven. Bij de daarvoor ont- wikkelde gereedschappen hoorden een programma om geografische gegevens te visualiseren, een serie programmeer- bare karteringsgereedschappen om een door de gebruiker bepaald zoeken en weergeven van gegevens mogelijk te maken, en een multimedia 'authoring'- programma. Het prototype kwam in oktober 1996 gereed. Het bleek zeer ef- fectief voor het aan potentiele partners demonstreren van de voor de atlas be- oogde weergave- en analysetechnieken. In januari 1997 begon het werk aan een interactieve op www gebaseerde applicatie. De doelstellingen daarvan waren onder andere het opdoen van ervaring met het ontwikkelen van een applicatie voor het www, het afbeel- den door de gebruikers van kaarten uit de nationale atlas, en het voorzien in een kartografische weergavemogelijk- heid die de teksten, afbeeldingen, ge- luiden, video en overige multimedia informatie die in de atlas zou worden opgenomen zou kunnen begeleiden. De technologie voor de productie van Figuur 3. Blad 'Principal Aquifers of the United States www-applicaties verändert snel. Het gereedschap dat men voor dergelijk ontwikkelingswerk gebruikt wordt als maar krachtiger en steh ook het algemene publiek in Staat om steeds grotere bestanden te bekijken. Tegelijkertijd blijft de functionaliteit van de www-browsers die men gebruikt om deze informatie weer te geven verbeteren, zodat steeds krachtiger 'scripting languages' kunnen worden gebruikt evenals componenten zoals 'plug-ins' die de basismogelijk- heden van de browsers verder aanvullen. Ontwikkelaars moeten een middenweg zien te vinden tussen de wens zo- veel mogelijk gebruikers te kunnen bereiken en de wens de nieuwste techniek toe te passen. Het gebruik van een aantal van de nieuwe gereedschappen zou de gebruikers die nog sommige oudere browsers toepassen de toegang ontzeggen; applicaties die in deze omgeving worden ontwikkeld moe ten dus eerst worden uitgetest op de vele verschillende ver- sies van deze browsers waartoe het publiek toegang heeft. Ons ontwikkelingsteam begon de productie van voor het www bestemde applicaties met Visual Basic, een program- meertaal voor Windows, en met een commercieel karteer- gereedschap dat Map Objects heette. Het programmeer- werk werd ook uitgevoerd in de context van html (hyper- text mark-up language) en Javascript, een 'scripting' taal. Beide worden gebruikt om de gebruikersinterface en de re- sulterende tekst- en kaartinformatie voor de gebruiker te vi sualiseren. Na het nodige testen en debuggen van de appli catie werd deze versie in mei 1998 voor het grote publiek vrijgegeven. De applicatie vormt ook een onderdeel van een andere Website die gebruikt wordt voor het zoeken naar re- creatieplekken op door de federale regering van de Verenig- de Staten beheerd gebied (zie: http:/lwww.recreation.gov) 23

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 25