KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-2 Deze applicatie wordt ondersteund door vier Windows NT werkstauons; ze valt bijzonder in de smaak bij het grote pu- bliek. Gedurende de eerste weken dat ze in de lucht was kende de site gemiddeld 60.000 hits per dag, gegenereerd door 4000 verschillende gebruikers. Dit bezoekniveau handhaaft zieh tot nu toe. Papieren kaartprodueten Behalve de vervaardiging van digitale kaartprodueten is het ontwikkelteam voor de nationale atlas 00k bezig met de produetie van prototypes van papieren kaarten. De ont- werpspecificaties voor kaartseries op de schalen 1:3,5, I:5> 1:7,5, I:I0> I:I7 en I:34 rniljoen zijn in 1998 opgesteld. De eerste die volgens deze specificaties uitkwam was de kaart 'Voornaamste waterhoudende formaties van de Verenigde Staten', die in juni 1998 werd gedrukt. Tot eind 1999 zijn kaarten van het door de nationale overheid beheerde ge- bied, van de wetlands, van de waterscheidingen, van het re- lief en de hoogte en van satellietbeelden gepland. De coördinatiecommissie Om de usgs bij de ontwikkeling van de atlas bij te staan werd een commissie ingesteld welke de samenwerking tus- sen de verschillende deelnemende instellingen moest be vorderen. Begin 1997 werden brieven aan een aantal poten- tiele deelnemende instellingen verstuurd met het verzoek een vertegenwoordiger voor het National Atlas Steering Committee aan te wijzen. Aangeschreven werden de instel lingen die hadden samengewerkt voor de produetie van de nationale atlas van 1970, met inbegrip van het Bureau of the Census en de National Oceanic and Athmospheric Ad ministration (samen zorgden ze voor meer dan 40% van de gegevens van de eerste nationale atlas), de National Re sources Conservation Service (tot voor kort de Soil Con- servation Service geheten), de Forest Service (beide organi- saties maken nu deel uit van de Environmental Protection Agency) en instellingen die deel uitmaakten van het Minis- terie van Binnenlandse Zaken. De eerste bijeenkomst van de commissie werd gehouden in oktober 1997. De com missie wordt voorgezeten door een vertegenwoordiger van de usgs en komt elke maand bijeen. De belangrijkste func- tie van de commissie is het adviseren van de project ma naget en van het usGS-personeel dat bij de produetie be- trokken is betreffende de inhoud en functionaliteit van de atlas. Verslagen van de vergaderingen en andere verwante documenten worden op een Intranetsite bewaard waar alle samenwerkende instanties toegang toe hebben. Om het werk van de commissie te sturen werd door de usgs een statuut opgesteld; de commissieleden hebben zieh hieraan na discussie geconformeerd. Het statuut moet nu nog door de hoofden van de door de commissieleden vertegenwoor- digde diensten worden ondertekend. Het statuut ziet er als volgt uit. Doelstellingen Taken Het National Atlas Steering Committee is ingesteld om de volgende taken uit te voeren: het organiseren, prioriteiten stellen en standaardiseren van dan wel betreffende de informatie en gegevensprodueten van de nationale atlas van de Verenigde Staten; het op verzoek van de leidende instantie (usgs) adviezen verlenen; het bevorderen van pogingen om te komen tot de ge- meenschappelijke ontwikkeling van afgeleide produeten; het identificeren en reduceren van inspanningen om over- lappende gegevensbestanden te creeren en bij te houden; het stimuleren en bevorderen van de vorming van samen- werkingsprojecten tussen overheid en bedrijfsleven. Verantwoordelijkheden De commissie heeft de volgende verantwoordelijkheden: het doen van aanbevelingen aan de usgs; het bevorderen van de coördinatie van de activiteiten van de verschillende instellingen; het bevorderen van de voorbereiding en uitwisseling van niet-kartografische elementen van de nationale atlas (zoals video's en multimedia-presentaties); het bijstaan van de usgs bij het vaststellen van prioritei ten; het bijstaan van de usgs bij het ontwikkelen en laten aan- vaarden van gemeenschappelijke standaarden; het ondersteunen van en bekendheid geven aan de natio nale atlas binnen de vertegenwoordigde instellingen; het voorbereiden van een plan van werkzaamheden voor het eerstvolgende jaar. Rechten Alle in de commissie samenwerkende organisaties behou- den de volgende rechten: ze bepalen zelf het passende inspanningsniveau om aan de publicatie van de atlas bij te dragen; ze bepalen zelf welke produeten ze daaraan zullen bijdra gen; ze mögen alle aangeleverde gegevens, informatie en appli- caties op elke gewenste andere manier gebruiken dan wel publiceren; ze mögen in reclame het feit van hun deelname aan het nationale atlasproject gebruiken; ze mögen zelf bepalen hoe ze de door hun bijgedragen ge gevens dan wel informatie beheren; ze moeten op correcte wijze ten aanzien van hun bijdra- gen in alle produeten vermeld worden. Het vaststellen van de gebruikerseisen Om de soort informatie te kunnen verschaffen die nuttig is voor het grote publiek, moeten we weten wat het publiek wenst. Hoewel dit niet de enige manier is om vast te stellen wat de inhoud moet zijn van een nationale atlas, vormt dit toch informatie die essentieel is voor de vervaardiging van een atlas die beantwoordt aan de behoeften van het publiek. Men kan dergelijke informatie op verschillende manieren verkrijgen: via schriftelijke, mondelinge of on-line enque- tes, via open-einde vragen, door prototypes te laten testen en door discussiegroepen. Enquete door de International Map Trade Association Elk jaar neemt de usgs deel in het consumentenonderzoek onder Amerikanen van de International Map Trade Asso ciation. Zowel in 1996, 1997 als 1998 werden vragen over wat gebruikers in een nationale atlas zouden willen vinden aan deze enquetes toegevoegd. De resultaten van de onder- 24

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 26