KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT en functionaliteit die ze in de atlas wilden zien. De resulta- ten daarvan zijn hieronder getoond: Thematische inhoud hoogste score: basiskaartinformatie administratieve grenzen sociaal-culturele informatie geschiedenis klimaat Functies hoogste score: brengen van hoogwaardige kaar- ten op het scherm gemakkelijke bediening logische gebruikers-interface mogelijkheid om kaarten met hoge resolutie te printen vanuit de applicatie mogelijkheid tot pannen en zoomen laagste score: energie mineralen water landbouw industrie laagste score: kaarten kunnen veranderingen in de tijd laten zien mogelijkheid om labels en tek- sten toe te voegen aan de kaart opname van beschrijvende/ver- klarende teksten bij de kaarten analysemogelijkheid van de over- eenkomsten tussen de kaarten mogelijkheid om informatie te bevragen, weer te geven en te ana- lyseren. 1999-XXV-2 kers binnengekomen, en we zijn nog bezig met de kwantitatieve analyse daarvan. Conclusies Bij de ontwikkeling van de nationale atlas van de Verenigde Staten in de kö rnende jaren zullen we proberen een evenwicht te bereiken tussen de wen- sen van de potentiele klanten en de voor een nationale atlas als essentieel beschouwde inhoud. Er dient geluis- terd te worden naar die potentiele klanten, en voorzien te worden in hun behoeften. We krijgen daarover waar- devolle informatie aan de hand van het gebruik van een aantal verschillende mechanismen. We weten daarnaast 00k dat bepaalde informatie over het land in elk geval in de atlas moet wor den opgenomen, ten einde een over- zicht te kunnen geven van de situatie en toestand van het land. Veel van de onderwerpen die bij dat laatste hören zullen voor het merendeel van de ge- bruikers niet relevant zijn, maar zon- der die onderwerpen zou de atlas niet volledig zijn. Andere onderwerpen die in crisistijd zeer veel belangstelling ge- nereren, zoals een groot energietekort, zouden 00k opgenomen moeten wor den omdat ze zo belangrijk zijn voor het land. Het National Atlas Steering Committee zal onze beslissingen over de hier te volgen Strategie in de kö rnende jaren helpen bepalen. Noot Dit artikel is een vertaling door Ferjan Or- meling van een bijdrage aan het seminar Electronic Atlases National Atlas Information Systems in the Information Age van de ica Commission on National and Regional Atlases dat in augustus 1998 in Reykjavik werd gehouden. Summary Bruce Wright - Production of the Na tional Atlas ofthe United States Keywords: atlas cartography, multi- media, official cartography, research In this paper the author describes the Or ganisation and the production of the se- cond version ofthe National Atlas ofthe United States as a public-private part- nership, aimed at making accessible to the generalpublic numerous data files on De antwoorden aangaande de gewenste onderwerpen kö rnen in belangrijke mate overeen met de antwoorden gege- ven bij het onderzoek van de International Map Trade Asso ciation, voor zo ver als het de behoefte aan overzichtskaar- ten, en kaarten betreffende mensen, geschiedenis en klimaat betrof. De potentiele gebruikers hadden 00k behoefte aan gebruikersvriendelijke basale functionaliteit, met name ge- richt op de kwalitatief hoogwaardige weergave van kaarten die men 00k uit moest kunnen printen. Ze hadden geen be hoefte aan sommige van de meer complexe Gis-achtige func tionaliteit. Wanneer men dergelijke functies in de atlas op zou nemen zouden ze in elk geval met een logische, makke- lijk te gebruiken interface moeten worden aangeboden. Respons op de Internet-enquete Sedert het moment dat de 'Interactive map browser' op de Internetsite van de nationale atlas is opgenomen zijn er veel reacties binnengekomen van bezoekers van deze site. Er wa ren voor bezoekers twee mechanismen beschikbaar om hun commentaar in te sturen: Men kon op open vragen een ant- woord met zelf te bepalen lengte insturen en men kon een uitgebreide enquete beantwoorden, die gericht was op het vaststellen van de voorkeur van de bezoekers voor een be paalde thematische inhoud en een bepaalde functionaliteit. De enquete trachtte 00k een profiel van de bezoekers vast te stellen. Het was bemoedigend om aan de hand van de open vragen veel gunstige reacties binnen te krijgen, en het vormde een zeer directe manier voor ons om te communi- ceren met degenen die de applicatie 00k gebruiken. Er is op alle ingezonden commentaren die daarvoor aanleiding ga- ven 00k geantwoord. Veel van die commentaren hebben ons een goed inzicht gegeven in de benodigde functies en gegevenslayers. Veel van de reacties bevestigden 00k de alge- mene voorkeur die naar voren kwam uit de voorgaande on- derzoeken. Er zijn meer dan 300 reacties van website-bezoe- 26

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 28