KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-2 toont een apart index-kaartje in welk deel van de v.s. men dan zit. Voor een kaart kan men wel meerdere vlakvormige thema's aanvinken, maar slechts een daarvan wordt zicht- baar gemaakt. Wel kunnen punt- en lijnvormige gegevens over vlakken heen worden afgebeeld. De kleuren en Symbo len zijn op zieh goed gekozen, kunnen niet zelf worden aangepast en een legenda is apart op te vragen. De Map Browser is een goed hulpmiddel om afzonderlijke thema's te bekijken, maar niet om complexe samengestelde kaarten te maken. Het resultaat van een sessie met de Map Browser is te zien in figuur 5. Verdere mogelijkheden binnen de Map Browser zijn onder meer het zoeken naar de locatie van een van de 2 miljoen officiele namen, het opvragen van nadere informatie over de thema's, of het raadplegen van een exter ne database over recreatiemogelijkheden. De Multimedia Maps, er zijn er drie, werken alleen met Internet Explorer 4 of Netscape 4 plus een Shockwave plug- in. Die laatste is gratis op te halen op de site van Macro media. Op mijn PC thuis kwam geen van deze kaarten tot leven, terwijl eerdere shockwave-toepassingen wel werkten. En mijn PC op het werk is nog uitgerust met Internet Ex plorer 3, war alleen maar foutmeldingen geeft. Het Map Layers Warehouse is een kaarten-pakhuis, waar men van bijna 30 ruimtelijke thema's een Gis-bestand kan opvragen. Het merendeel hiervan is in vectorvorm zowel in SDTS-formaat als in shapefile-formaat beschikbaar. sdts Staat voor Spatial Data Transfer Standard, een in Europa nog weinig bekende Amerikaanse nationale standaard voor informatie-systemen. Het shapefile-formaat is door esri ontwikkeld voor ArcView, maar kan 00k door veel andere Gis-programma's worden verwerkt. Van de ESRi-site www.esrinl.comkan men zelfs gratis het programma Are- Explorer ophalen. Dat is 7 Mb groot en kan wel de ruimte lijke shapefiles weergeven, maar niet de bijbehorende attri- buut-tabellen. In alle gevallen ontbreekt de opmaak, omdat zowel het sdts- als het shapefile-formaat standaard geen kleuren of Symbolen bevatten. Die moeten in het Gis-pro- gramma, waarmee de bestanden bekeken worden, zelf naar eigen smaak worden toegevoegd. En hoewel de atlas-site oproept tot 'download National Atlas digital cartographic data now', krijgt men geen kartografische bestanden, maar slechts kale Gis-bestanden. Een drietal thema's, over volkstelling en vlinders, is alleen in Dbase-formaat beschikbaar, dus zonder geometrie. Deze moeten in een Gis-programma zelf verbonden worden met het grenzenbestand van bijvoorbeeld de counties voor een ruimtelijke weergave. Dat heb ik geprobeerd in ArcView 3.1 en dat lukte nog 00k, hoewel het aardig wat vaardigheid vergt met ArcView. Alle bestanden zijn gecomprimeerd in het tar.gz-formaat: een wat ouder Unix-formaat, dat echter gewoon door Win- zip gelezen en uitgepakt kan worden. Aan de meeste bestan den is 00k uitgebreide metadata toegevoegd in een apart Ascu-bestand. Hierin is informatie over de herkomst en der- gelijke opgenomen, die in een gedrukte nationale atlas veelal op de achterzijde van de kaartbladen is terug te vinden. Alle bestanden tezamen zijn na uitpakken ruim 370 Mb groot en dus niet op een avond met een eenvoudig modern allemaal over te halen. Het beschikbaar stellen op cd-rom zou een goed alternatief zijn. Dat wordt 00k overwogen, maar nu niet uitgevoerd omdat de nationale atlas nog volop in ontwikkeling is. De afdeling Printed Maps tenslotte geeft informatie over de eerste drie gedrukte kaarten van de nieuwe atlas. De daarbij hörende afbeeldingen, helaas in een läge resolutie, zijn als figuren 1 t/m 3 hier toegevoegd. Verder is er een lijst opge nomen met kaarten uit de vorige uitgave die nog te koop zijn. Dat betreft 38 thematische en 21 geografische kaarten, waarvan ruim de helft geactualiseerd is sinds de eerste uit gave. Zowel oude als nieuwe bladen zijn te bestellen voor slechts 4.- per stuk, plus verzendkosten. De Website van de National Atlas ofthe United States is een plaats, waar men aardig wat tijd kan doorbrengen en waar veel ruimtelijke informatie over de v.s. is op te vragen. In de huidige opzet kan een ieder hiermee zelf zijn nationale atlas samenstellen. Men moet dan wel beschikken over vol- doende kennis en hulpmiddelen om deze gegevens 00k goed te kunnen visualiseren. De nadruk ligt nu nog vooral op de inhoudelijke aspecten van de atlas. De eerste drie ge drukte kaarten laten echter zien, dat het in de toekomst met de vormgeving en visualisatie van deze nationale atlas 00k wel goed zal komen. M.A. Damoiseaux 28

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 30