Cultuurhistorische waarden in de topografische kaart KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT R. Oudejans visualisatie, kartografische vormgeving, onderzoek trefwoorden visualisation, map design, research keywords visualisation, conception cartographique, recherche mots-CLES Over het algemeen worden topografische kaarten ge- zien als redelijk volledige gegevensbronnen en het kaartbeeld wordt meestal als behoorlijk vol ervaren. Volgens vele archeologen en historisch geografen ont- breken er echter een aantal essentiele dementen aan de topografische kaart. Bovendien is menig onnauwkeurig afgebeeld archeologisch of historisch dement hen een doorn in het oog. Tijdens een vier maanden durende stage bij de sectie Historische Geografie van het Staring Centrum in Wageningen is onderzocht of aanpassing van de topografische kaart door toevoeging van cul tuurhistorische objecten mogelijk is en zo ja, op welke mamer. Inleiding In Engeland bestaat een lange traditie om zichtbare, oudheidkundige waar den, zoals grafheuvels, forten, Ro- meinse villa's en dergelijke, systema tisch op te nemen op de topografische kaarten van de Ordnance Survey. In Nederland kent men een dergelijke traditie niet. Op de Nederlandse topo grafische kaarten komen dan ook slechts hier en daar oudheidkundige dementen voor. Slechts zelden blijkt uit het kaartbeeld of de legenda dat het om dergelijke cultuurhistorische relicten gaat. AI in 1983 heeft Michiel Hegener tijdens zijn Studie bij de vak- groep Kartografie aan de Universiteit Utrecht onderzoek gedaan naar de weergave van archeologische terreinob- jecten op topografische kaarten. Het onderzoek dat in dit artikel beschreven wordt, is eigenlijk een vervolg op de scriptie van Michiel Hegener. Het heeft plaats gevonden in het kader van een samenwerking tussen Staring Cen trum (sc-dlo), Topografische Dienst en de Rijksdienst voor Oudheidkun- Rozemarijn Oude jans is Student Kartografie aan de Universiteit Utrecht en liep sta ge bij het Staring Centrum in Wage ningen. E-mail: r. oudejans@stu- dents.geog. uu. nl dig Bodemonderzoek (rob). Naast vertegenwoordigers van deze drie instituten (resp. prof. drs. J.A.J. Vervloet, Ir. E. Kolk en drs. P.A.M. Zoetbrood) waren in het samenwer- kingsverband ook prof. dr. F.J. Ormeling en drs. M. Hege ner aanwezig. Het onderzoek werd uitgevoerd tussen 1 Sep tember en 31 december 1998. Voorbereiding Het doel van het onderzoek betrof het uitwerken van een voorstel voor het weergeven van cultuurhistorische waarden op de topografische kaart en het vervaardigen van een aan tal proefkaarten om dit voorstel te illustreren. Het afbeel- den van cultuurhistorische dementen op de topografische kaart is zeer wenselijk vanwege de bescherming en de recre- atieve waarde van deze dementen. Hierop heeft Hegener in zijn onderzoek uit 1983 al gewezen. In dit verband zijn cul tuurhistorische dementen gedefinieerd als landschapsele- menten van vöör 1940, die van cultuurhistorisch belang zijn en die beschermd zijn krachtens de Monumentenwet (door Monumentenzorg en rob). Ook betreff het landschapsele- menten van cultuurhistorisch belang die niet wettelijk be schermd zijn, maar wel beschreven worden in de streek plannen voor de verschillenden provincies of op de cultuur- waardenkaart staan vermeid (van deze dementen is de loca- tie dus bekend). Belangrijk punt hierbij is dat de cultuur historische dementen zichtbaar moeten zijn, willen ze in aanmerking komen voor afbeelding, net zoals dat voor alle, op de topografische kaart afgebeelde zaken geldt. Aan het begin van het onderzoek is allereerst gekeken naar de manier waarop men in de politiek bezig is met het on- derwerp. Sinds begin 1997 houdt men zieh in de project- groep Belvedere druk bezig met cultuurhistorie. Deze pro- jectgroep is een initiatief van de departementen van lnv, oew en vrom. Ze heeft tot doel, in dialoog met overheden, particuliere organisaties en anderen, een Beleidsvisie Cul tuurhistorie op te stellen. Het project beoogt voor de cul tuurhistorie (archeologie, historisch cultuurlandschap en historische bouwkunde) een samenhangend, gei'ntegreerd en actief overheidsbeleid op rijksniveau tot stand te brengen door discussie, debat en onderzoek in samenwerking met 29

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 31