KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-2 andere overheden en particuliere instellingen. Het project sluit zoveel mogelijk aan bij bestaand beleid en lopende planontwikkelingen en bij de initiatieven die provincies en gemeenten al hebben genomen [Schölten, 1997]. Zoals het er nu naar uitziet, zal de beleidsnota in mei 1999 gepresen- teerd gaan worden. Duidelijk mag zijn dat het voorstel om cultuurhistorische dementen aan de topografische kaart toe te voegen, goed past binnen de visie van deze beleidsnota. Na deze eerste verkenning van wat er in de politiek speelt, zijn de bronnen van cultuurhistorische informatie bekeken en gei'nventariseerd. Bij sc-dlo wordt gewerkt aan een cul- tuurhistorisch gis. Binnen dit gis bestaan 2 lijnen: er wordt gewerkt aan landsdekkende gegevens en er worden speciale aandachtsgebieden aangegeven. Er zullen voorlopig 74 aan- dachtgebieden worden opgenomen. De verwachting is dat het gis eind 1999 gereed zal zijn. Bij de rob werkt men aan het informatiesysteem Archis. Archis is een gis dat werkt onder GRASS-software (en niet, zoals het cultuurhistorisch gis, onder Arclnfo). Het bevat informatie over archeologi- sche vindplaatsen en (beschermde) monumenten waarbij per element achtergrondinformatie beschikbaar is. De in- ventarisatie van Archis is nu volledig voor 7 provincies en aan de overige provincies wordt momenteel gewerkt. Na het inventariseren van de verschillende bronnen zijn een aantal proefgebieden gekozen op de topografische kaart 1:25 000 om daarin de archeologische en cultuurhistorische waarden weer te geven: Schagerkogge (N-H.), kaartblad 14D [Renes en Wagenaar, 1986]. Mergelland-Oost (L.), kaartblad 69E [Renes, 1992]. Ballooerveld (Dr.), kaartbladen 12D en G. Naast een gebied in hoog- en een gebied in laag-Nederland is gekozen voor een extra gebied in Drenthe, omdat hier vlak bij elkaar zeer veel cultuurhistorische waarden (onder meer grafheuvels, karrensporen en essen) voorkomen. Om de locatie van de karrensporen in dit gebied te achterhalen, is gebruik gemaakt van de foto-atlas van Drenthe van de Topografische Dienst [Topografische Dienst, zonder jaar- tal]Voor de locatie van de essen is gebruik gemaakt van de historische atlas van Drenthe, waarin de Bonneblaadjes staan afgebeeld [Wieberdink, 1990] en de locatie van de raatakkers is opgezocht in een boek van Hegener [Hegener, 095] Voor alle drie de gebieden zijn naast de genoemde bronnen voor cultuurhistorische gegevens 00k gegevens uit Archis gebruikt om de archeologische monumenten te loca- liseren. Na het inventariseren van de gegevens per gebied, zijn Schagerkogge en Mergelland-Oost en de daar aanwezi- ge cultuurhistorische waarden 00k van dichtbij bekeken door er rond te fietsen en te lopen. Hierbij werd duidelijk dat de grens tussen het al of niet 'zichtbaar' zijn van een ele ment vaak moeilijk te trekken is. Na de inventarisatie is er een voorlopig voorstel gemaakt voor aanpassingen en toe- voegingen van cultuurhistorische dementen op de topogra fische kaart. Op basis van dit voorstel kon begonnen wor den met het experimenteren met het weergeven van cul tuurhistorische waarden op de topografische kaart. Uitvoering Er bestond nogal wat onduidelijkheid over de manier waar- op de kaarten van de proefgebieden gemaakt moesten gaan Figuur 1. Rolde en omgeving. Fragment van de topografische kaart met daarop afge beeld alle beschik- bare cultuurhistori sche elementen. Fragment van de topografische kaart met daarop een se- lectie van cultuur historische elemen ten (hier zijn dus de essen en de aan- duiding van monu menten weggela- ten). Fragment van de grijsdruk met daar op alle beschikbare cultuurhistorische elementen. - "Ml M Ml 5-y\ Ballon Rold Rolde worden. De analoge methode viel al snel af, omdat deze geen mooi eind- product zou opleveren. Maar 00k de digitale methode leverde niet het ge- wenste resultaat op. De TOPiovector- bestanden in Arclnfo-formaat, zoals die bij het Staring Centrum beschik baar waren, bleken namelijk niet vol- doende om er een volledige topografi sche kaart van uit te kunnen printen: vlakvullingen en het kaartschrift ont- breken in het Arclnfo-formaat. Ook bij een later bezoek aan de Dienst Lan- delijk Gebied (dlg) in Utrecht, bleek deze kaartinformatie niet in Arclnfo- formaat te bestaan. Het alternatief (zelf een film met alle cultuurhistori sche gegevens aanleveren aan de Topo grafische Dienst) zorgde weer voor an dere moeilijkheden: reeds op de topo grafische kaart, in zwart afgebeelde, cultuurhistorische elementen (bijv. hu- I Sbhaapskooi Sphaapskooi QeW/mkel Noorder esch 30

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 32