o m KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-2 Historische bebouwing zal in bruin worden aangegeven. Binnen de bebouwde kom kan dat alleen als het historische pand afeonderlijk op de kaart Staat (om overheersing van het kaartbeeld in historische binnensteden te voorkomen). Aanduiding van de ouderdom van elementen door middel van verschillende teksttypen is onvoldoende duidelijk. Op de thematische kaart zou eventueel met bijschriften die de ouderdom aanduiden gewerkt kunnen worden. De kleur bruin zal iets roder moeten zijn dan de reeds (voor hoogtelijnen) op de topografische kaart gebruikte kleur om verwarring van terpen met hoogtelijnen te voor komen en om de zichtbaarheid van kleine elementen (zo- als grafheuvels) te verhogen. Er is een eenduidige regel opgesteld over de kleur van het kaartschrift: soortnamen van cultuurhistorische objecten (bijv. 'raatakker') worden in bruin en eigennamen (bijv. 'Offerberg') in zwart weergegeven. Uitzondering hierop vormen de namen van nog bestaande kasteien (bijv. 'kas- teel Lemiers'): deze worden in bruin weergegeven, omdat de soortnaam hier voorrang krijgt boven de eigennaam. Resultaten en meerwaarde Na het vervaardigen van de kaarten is er een definitief voor- stel uitgewerkt voor het weergeven van cultuurhistorische elementen op de topografische kaart. Hierin wordt, naast een aantal algemene opmerkingen over kleurgebruik en uni forme behandeling van het kaartblad en een toelichting bij de keuze van de elementen en Symbolen, een lijst gege- ven met toevoegingen aan de standaard topografische kaart (zie hieronder). De vervaardigde proefkaarten (en dan met name de b-versies) geven een goed beeld van de manier waarop de topo grafische kaart er uit zou komen te zien als dit voorstel uitgevoerd zou worden. Tevens wordt met de c-versies gei'llustreerd dat cultuurhistorische ele menten op een lichte topografische ondergrond een thematische kaart op- leveren die goed bruikbaar is. Op deze thematische kaart kunnen zelfs nog veel meer cultuurhistorische gegevens geplaatst worden dan nu het geval is. De lichte ondergrond laat dit toe. Aanbevelingen Na het vervaardigen van het voorstel en de kaarten, blijft het de vraag: 'Hoe kan dit alles bij de Topografische Dienst in werking worden gezet?' De manier van werken zoals tijdens het onderzoek is ge- Lijst met toevoegingen aan de standaard topografische kaart (alles in bruin) zoals die is opgenomen in het voorstel: puntvormig symbool grafheuvel terp bijschrift vuursteenmijn kasteelberg (vm.) kasteel (vm.) klooster fort Romeinse villa b unker (bijen)schans drinkplaats lijnvormig symbool monumentale dijk iA*m bijschrift Romeinse weg landweer karrenspoor vm. tram-/treintrace vm. trekvaart waterlinie spreng Extra toevoegingen aan een thematische kaart (alles in bruin): puntvormig vlakvormig symbool symbool beschermd monument M es beschermd stads- of dorpsgezicht vlakvormig symbool hoogstamboomgaard historische bebouwing bijschrift raatakker wiel Romeins marskamp historische tuin visvijver vm. haven 32

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 34