KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT beurd, is in ieder geval niet toepasbaar bij de Topografische Dienst. Maar op basis van de moeilijkheden die tijdens de uit- voer opdoken en de gesprekken die daarover met de Topogra fische Dienst zijn gevoerd, kan wel een schematisch model opgesteld worden voor invoering bij de Topografische Dienst (zie figuur 4). Het belangrijkste doel van invoering bij de To pografische Dienst is het aanmaken van een digitale laag met cultuurhistorische gegevens die aan het TOPiovector-bestand toegevoegd kan worden. In deze laag zullen gegevens afkom- stig uit Archis en het (toekomstige) cultuurhistorisch gis ge- plaatst kunnen worden. Hiertoe zullen in Archis en het cul tuurhistorisch gis attributen moeten worden gehangen aan dementen die geschikt worden geacht voor afbeelding op de topografische, dan wel op een thematische kaart. Op deze ma- nier wordt in Archis en in het cultuurhistorisch gis een selec tie gemaakt. Deze geselecteerde gegevens zullen dan geconver- teerd moeten worden naar DXF-formaat (voor Archis) of naar iGDS-formaat (voor het cultuurhistorisch gis) en bij elkaar in een aparte laag aan het TOPiovector-bestand toegevoegd moe ten worden. Uit deze laag kan men bij de Topografische Dienst dan een selectie maken, op basis van de in het voorstel genoemde criteria, voor afbeelding op de standaard topografi sche kaart. Ten tweede kunnen voor afbeelding op een thema tische kaart (of in de toekomst: een kaartuitsnede met 'Döt ting on Demand) alle in de laag aanwezige gegevens gebruikt worden. Als derde mogelijkheid kan de laag met cultuurhisto rische gegevens de digitale gebruikers van het TOPiovector- bestand van dienst zijn. Dit alles wordt schematisch weergege- ven in het model in figuur 4. Conclusie Het afbeelden van cultuurhistorische elementen op de topo grafische kaart en in het TOPiovector-bestand is zeer wense- lijk vanwege de bescherming en de recreatieve waarde van deze elementen. Bij het vervaardigen van alleen een themati sche kaart zal deze beschermende werking sterk verminderen, aangezien planners en toeristen alleen gebruik zullen blijven maken van standaard topografische kaarten en het TOPiovec- tor-bestand. Natuurlijk mögen cultuurhistorische elementen de topografische kaart geenszins gaan overheersen, maar er is nog wel plaats voor een aantal elementen van groot belang. Op de proefkaarten (de b-versies) wordt duidelijk dat een be- perkte hoeveelheid elementen prima afgebeeld kan worden op de standaard topografische kaart zonder deze te overheer sen. Naast het opnemen van extra elementen op de standaard topografische kaart en het aanvullen van het TOPiovector-be- stand, is het vervaardigen van een thematische kaart 00k ze- ker een interessante optie, met name voor onderzoekers en andere gespecialiseerde gebruikers. Voor de invoer van veranderingen op de topografische kaart en in het TOPiovector-bestand en het maken van een the matische kaart, biedt het model uit het laatste hoofdstuk enige aanknopingspunten. En met de aandacht van de poli- tiek op de Beleidsnota Cultuurhistorie van de projectgroep Belvedere is er genoeg maatschappehjke aandacht en daar- mee enige financiele armslag te verwachten voor het door- voeren van de voorgestelde veranderingen. 1999-XXV-2 See cultuur- historisch GIS y Archis selectie en conversie (naar DXF- of IGDS-file) laag met cultuurhistorische gegevens ToplOvector digitaal product als toevoeging aan het Top1 Ovectorbestand selectie afbeelden op standaard topografische kaart geheel afbeelden op thematische kaart Figuur 4. Model voor invoering van het voorstel bij de Topografi- Model Figuur sehe Dienst. voor Literatuur Hegener, M. (1983), De weergave van archeologische terrein- objecten op topografische kaarten. Universiteit Utrecht: doc- toraalscriptie. Hegener, M. (1995), Archeologie van het landschap. Längs de aarden monumenten van Nederland. Uitgeverij Contact. Provinciaal Bestuur van Drenthe (1986), Toeristisch-recre- atiefi maatregelenplan. Cultuurhistorische en aardweten- schappelijke objecten in de provincie Drenthe. Rapport 631- 3.1928. Assen: Heidemij Adviesbureau BV. Renes, J. (1990), Cultuurlandschap en historisch-landschap- pelijke waarden in het herinrichtingsgebied Mergelland- Oost. Rapport 3. Wageningen: DLO-Staring Centrum. Renes, J. en K. Wagenaar (1986), Cultuurlandschap en his- torisch-landschappelijke waarden in het ruilverkavelingsge- bied Schagerkogge. Rapport 1918. Wageningen: Stiboka. Schölten, A. (red.) (1997), Belvedere Nieuws nr. 1. Den Haag: vrom-rpd (Projectgroep Belvedere). Topografische Dienst (zonder jaartal), Foto-atlas Drenthe. Den Ilp: Robas Producties. Wieberdink, G.L. (samenstelling) (1990), Historische Atlas Drenthe: chromotopografische kaart des rijks1:24.000. Bla- den 151, 169, 170. Den Ilp: Robas Producties. Summary R Oudejans - Historical elements and topographic maps. Keywords: visualisation, map design, research Unlike the English Ordnance Survey mapsDutch topographic maps do not always depict historical objects. Düring a trainee- ship at the Winand Staring Centre in Wageningen, the possibi- lities for depicting more historical objects on Dutch topographic maps were investigated. In Order to find the best way of adding historical elements to the map image, maps were produced for several test areas with additional symbols and text. As a result of these tests, a proposal for rendering historical objects on regu lär topographic maps was elaborated for the Topografische Dienst. 33

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 35