Utrecht DE KAART OP STRAAT KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-2 Resume R. Oudejans - Elements historiques et archeologiques et les car- tes topographiqu.es Mots-cles: visualisation, conception cartographique, recher- che Contrairement aux cartes de l'Ordonnance Survey britanni- que, les cartes topographiques neerlandaises ne representent que De benaming Kaart op straat is dit keer beter op deze rubriek van toepassing. Het gaat namelijk om gratis plattegronden, waarmee bezoekers van Industrie- en bedrijfsterreinen, grote gebouwen en gemeenten feilloos en dus snel de plaats van bestemming kunnen vinden. De plattegronden zijn te ver- krijgen bij zogeheten Infostopzuilen, genoemd naar de ont- wikkelaar en leverancier van het elektronische bewegwijze- ringsysteem, Infostop bv uit Amsterdam. Dit systeem is sinds 1992 operationeel en breidt zieh steeds verder uit. De Infostopzuilen staan op strategische punten, zoals sta- tions, benzinepompen, invalswegen, afritten en dergelijke. Het welkomstscherm is in drie talen weergegeven: Neder- lands, Engels en Duits. Na het selecteren van de bestem ming produeeert de zuil in luttele seconden een overzichte- lijke kleurenkaart op Aq-formaat, met daarop geprint de snelste individuele route, inclusief adres-informatie en par- keermogelijkheid. Tevens is het mogelijk een bepaald be- drijf, dat zieh op de Infostopzuil 'geabonneerd' heeft, te kiezen. Sommige bedrijven staan met hun logo nader op de kaart aangeduid. Plaatsen, waar men de zuilen vandaag de dag kan aantreffen, zijn onder andere Rotterdam/Schie- dam, Hellendoorn/Nijverdal, Zevenaar, Utrecht (zie foto en plattegrond), Capelle aan den IJssel, IJsselstein, Ede en zelfs het 'Schiphol Business Area Door een on line-verbinding met de Infostopzuil kunnen gegevens op afstand worden toegevoegd of gewijzigd. Bij eventuele wegopbrekingen of omleidingen zijn de gebrui- kers derhalve onder alle omstandigheden verzekerd van de meest actuele routebeschrijving. Een 'Fout Detectie Sys teem' zorgt er bovendien voor, dat iedere storing vanuit de zuil wordt doorgebeld. Infostop hoopt op die manier de kwaliteit van de informatie en de bedrijfszekerheid van elke zuil te waarborgen. Van de elektronische bewegwijzering wordt goed gebruik- gemaakt. Zo trok bijvoorbeeld de zuil in Station Amster dam Zuid WTC vorig jaar 125 bezoekers per dag, terwijl die van Station Utrecht Centraal dagelijks maar liefst 800 men- sen de weg wees. Het gebruikersprofiel kenmerkt zieh vooral door particulieren, vertegenwoordigers, verkopers, chauffeurs en eenieder die zakelijk onderweg is. Momenteel zijn over het gehele land verspreid zo'n veertig Infostopzui len actief', die in totaal een miljoen plattegronden verstrek- ken aan ter plaatse onbekend zijnde weggebruikers. Het kartograhsch bronmateriaal, dat aan de plattegronden ten grondslag ligt, is afkomstig van de diverse opdrachtgevers. Inmiddels is Infostop echter een samenwerkingsverband aangegaan met de firma Cartan, die in het vervolg voor de kartografie zorgdraagt. Voor meer informatie: Infostop, telefoon 020 - 683 81 06; Website: www.infostop.nl; e-mail: info@infostop.nl. M. van Egmond rarement des objets historiques. A l'occasion d'un stage organise Wageningen au Centre 'Winand Staring, les partieipants ont examine les possibilites d'introduire beaueoup plus d'elements historiques et archeologiques dans les cartes topographiques neerlandaises, en y ajoutant - dans des regions choisies h titre d'essais - des symboles et textes additionnels. Suite a ces tests, des propositions detaillees quant la representation des objects historiques ont ete transmises au Service Topographique Neer- Landaise. Noot Met dank aan Lida Ruitinga (Bi- bliotheek Vrije Universiteit Am sterdam) en Dirk Broekmeyer (Info stop) voor het ver- strekken van de benodigde infor matie. -Anfostop routebeschrijving routedescription Busstationl Vnlg de rnntp naar' McDonald's (Oude Gracht) Oude Gracht 136 3511 AX Utrecht Tel: 030-2367692 Fax: 030-2322975 34

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 36