7 7 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT n et werk Edzard Bos met pensioen en koninklijk onderscheiden Toen drs. E.S. Bos in 1984 conrector werd van het ITC in Enschede begon voor hem eigenlijk al het proces van afscheid nemen van de kartografie. Dat proces is nu in formele zin per 1 februari 1999 definitief ten einde geko- men met zijn vervroegde uittreding. Ook Ferjan en Hanneke Ormeling waren van de partij op de afscheidsreceptie van Edzard Bos. Op 29 januari 1999 werd er afscheid van hem genomen in aanwezigheid van vele gasten van binnen en buiten het instituut, waaronder een aantal gasten uit de (inter-)nationale karto- grafische vakwereld. Ter gelegenheid van het afscheid verzorgde de beroem- de professor David Rhind, nu rector van de City University of London en daarvoor algemeen directeur van de Ordnance Survey van Groot-Brittan- nie, een iezing over het onderwerp Mapping and Society. Ook werd er ge- sproken door Max van Huut, architect van het prachtige onderkomen van het ITC waaraan Edzard als bouwcoördina- tor van het instituut letterlijk en fi- guurlijk zeer belangrijke steentjes heeft bijgedragen. Dat het gebouw, dat in 1996 geopend werd, nu al van histori sche betekenis is voor de stad Ensche de, blijkt uit de plaquette die door de Stichting Elistorische Societeit Ensche- de-Lonneker op de buitenmuur bij de ingang is aangebracht. Op deze pla quette wordt ook expliciet melding ge- maakt van de rol van Edzard Bos bij de totstandkoming. Op deze plaats is het niet nodig om veel dieper in te gaan op de carriere van Edzard Bos. Als u een Internet-aanslui- ting heeft kunt u de gedetailleerde in- formatie hierover namelijk opvragen via de Website http://www.itc.nlEbos/. Deze persoonlijke homepage werd Ed zard ter gelegenheid van zijn afscheid aangeboden door de afdeling Geoin- formatica, Kartografie en Visualisatie; een afdeling waarvan hij, in 1971, een van de oprichters was en die mede door hem (als waarnemend hoofd tot 1984) tot volle bloei werd gebracht. De homepage voor Edzard Bos is rijkelijk (ook kartografisch) gei'llustreerd. Ed- zard's beroemde 'Cartomium' voor kaartontwerp vormt de basis voor de navigatie door de Website. Als zodanig is de site een uiting van de huidige acti- viteiten van het ITC op het gebied van de webkartografie. Via de homepage voor Edzard Bos werd ook voor het eerst wereldwijd en interactief toegang verschaft tot het Kartografisch Woordenboek van de nvk. Als lid van de werkgroep Kartografi- sche Terminologie was Edzard een van de auteurs van dit woordenboek, dat in gedrukte vorm verscheen in 1991. Juist ter gelegenheid van zijn afscheid werd het door Barend Köbben omge- zet naar een digitale database, die nu ook via de NVK-website bttp://nvkser- ver.geog.uu.nlI) te bevragen is: u typt gewoon een kartografische term in, en op het scherm verschijnt de definitie of omschrijving! Het Kartografisch Woordenboek was niet Edzard's enige Verdienste voor de nvk. Hij heeft de vereniging ook ge- diend als voorzitter (1983-1991), pen- ningmeester (1973-1977), voorzitter van de werkgroep Onderwijs en als lid van de redactieraad van het Kartogra fisch Tijdschrift. Jarenlang vertegen- woordigde hij ook Nederland in de ica (Internationale Kartografische Ver eniging). Hij was lid van de iCA-com- missie Cartographic Communication INTERACTIEF en zelfs vice-president in de periode I99I_I995 (°P de Website Staat ook een persoonlijke boodschap van de huidige President van de ica, dr. Michael Wood). De nvk is Edzard Bos voor al deze activiteiten veel dank verschul- digd en dat werd in 1990 al tot uiting gebracht door aan hem de NVK-vereni- gingsprijs toe te kennen. Voor al zijn Verdiensten is Edzard Bos nu ook onderscheiden op nög hoger niveau: op 29 april 1999 werd hij Se- noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Voorwaar een afscheid van niet zo maar iemand! C.P.J.M. van Elzakker Directeurswisseling Topografische Dienst Drs. P.W. Geudeke (links op de foto) is na 32 actieve jaren bij de Topografi sche Dienst van een welverdiende rust gaan genieten. Peter was de eerste geo- graaf die zieh tijdens zijn Studie al spe- cialiseerde in de kartografie en voelde zieh dan ook meteen thuis bij de Topografische Dienst. In het begin van zijn carriere bij de dienst heeft hij zieh naast de kartografie ook bezig gehou- den met de inwinning van gegevens in het terrein door de topografen. Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig kreeg hij de coördinatie van de sprei- dingsoperatie opgedragen. Via deze al- gemene managementtaak was de stap naar directeur in 1984 niet groot meer. en de körnende directeur: P. W. Geudeke (links) en F. Smit (rechts). (Foto: Harry van der Veen 35

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 37