KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Peter heeft de dienst gebracht voor de haven van zijn ideaal: het nationaal geografisch instituut. Het is nu aan zijn opvolger dhr. F. Smit ra (rechts op de foto) om het schip binnen te loodsen. Frits Smit is als interim-directeur per 18 januari 1999 door de BevelheSber der Land- strijdkrachten aangesteld. Hij heeft zijn carriere gemaakt binnen het Mi- nisterie van Defensie en was werkzaam bij de Directie Control van de Land- machtstaf. Hij heeft in die hoedanig- heid reeds jaren geleden kennis ge maakt met de Topografische Dienst. De laatste maanden was hij nauw be- trokken bij de dienst in verband met de positionering van de Topografische Dienst buiten het Ministerie van De fensie. Bij deze taak zal hij naast de be langen van defensie nu 00k de belan gen van de dienst en haar medewerkers gaan vertegenwoordigen. H. van der Linde Nicoline Emmer blijft bij Tijdens een eerste körte aanstelling bij het ITC in En- schede heeft Ni coline Emmer zo- veel indruk ge maakt, dat haar nu is aangeboden om tot 17 augus- tus 2003 te blijven werken bij de afdeling Geoinformati- ca, Kartografie en Visualisatie van het instituut. Zij zal zieh de körnende ja ren vooral gaan bezighouden met Webkartografie, ondersteuning van wetenschappelijk onderzoek en onder- wijs. De officiele funetie-aanduiding is die van projeetmedewerkster. Nicoline is bereikbaar op het e-mail adres em- mer@itc.nl en onder telefoonnummer 053 - 487 44 02. C.P.J.M. van Elzakker Aanbieding Wolters-Noordhoff Wereld@tlas op cd-rom Vrijdag 5 februari 1999 werd het eerste exemplaar van de Wolters-Noordhoff Wereld@tlas aangeboden aan prof. drs. R.F.M. Lubbers, hoogleraar Globalise- ring aan de Katholieke Universiteit Brabant door dr. A.T. van Holten, uit- geefdirecteur Wolters-Noordhoff At- lasprodukties op het kantoor van Wol ters Kluwer Nederland te Den Haag. Het is de eerste elektronische atlas van Wolters-Noordhoff. De @tlas is het eerste resultaat van een samenwerking met de grootste atlasmaker van de we- reld: Rand McNally uit Chicago en met and International Publishers uit Rotterdam, in samenwerking waarmee de makers van de Bosatlas sinds 1995 elektronische produeten ontwikkelen. Aan de hand van definities van de kaart en van de atlas werden door Van Holten de voordelen van zowel een pa pieren atlas als een elektronische atlas uiteengezet. Als voordelen van een papieren atlas werden genoemd de goede grafische kwaliteit en het grote formaat die door een beeldscherm niet zijn te overtref fen, de vaste schalen en de vaste volg- orde die overzichtelijkheid en houvast bieden en last but not least het voor- deel dat er geen Computer bij nodig is, wat zeker in het onderwijs, waar deze atlas overigens niet voor is bedoeld, een enorm voordeel is. Dat het echt inzetten van een elektronische atlas in de aardrijkskundeles op school voorlo- pig nog een Utopie is blijkt uit de vol- gende rekensom. De uitgever schat dat de pc-penetratie in het voortgezet on derwijs 1 op 30 leerlingen is. Naar schatting is de helft van de Computers voorzien van een Pentium-processor. Dit betekent dat 1 op de 60 leerlingen een echte elektronische atlas kan ge- bruiken. Bij twee uur aardrijkskunde per week gedurende 40 schoolweken, kan een leerling dus ruim een uur per jaar op school achter een elektronische atlas zitten. Uit recent marktonder- zoek blijkt dat de papieren Grote Bos atlas in de helft van de lesuren aard rijkskunde wordt gebruikt. Als een van de voordelen van een elek tronische atlas werd de grote opslagca- paciteit genoemd. Een cd maakt het mogelijk om maar liefst 1,7 miljoen namen op te nemen. Om dezelfde hoeveelheid informatie in een papieren atlas af te drukken zou de bestaande papieren Wolters-Noordhoff Wereldatlas met 130.000 namen 40 cm dik moeten worden. Verdere voordelen bestaan uit het feit dat de kaart randloos is, er in formatie is op te vragen via een muis- klik, er de mogelijkheid is om heel snel te zoeken door gewoon een naam in te typen en de mogelijkheid om de schaal te veranderen door in- en uitzoomen. Uniek voor de Wolters-Noordhoff We- reld@tlas is het naast elkaar kunnen I999-XXV-2 zetten van verschillende gebieden die dan automatisch op dezelfde schaal worden afgebeeld. Zo kan men bij- voorbeeld in een oogopslag zien dat Kreta wel wat groter is dan een Neder- lands Waddeneiland, Tokio even groot is als de provincie Groningen, en Parijs maar heel klein is vergeleken met New York. Tot slot is het mogelijk om de kaart te veranderen; zo kunnen legen- da-elementen worden aan- en uitgezet, en kunnen kleuren naar eigen inzicht worden veranderd. Na het noemen van de verschillende voordelen van beide atlastypen werd de overtuiging uitgesproken dat beide atlassen elkaar niet uitsluiten maar juist aanvullen, omdat ze de gebruiker op verschillende manieren in Staat stel len om zijn horizon te verruimen en zieh te orienteren. Vanzelfsprekend volgde 00k een de- monstratie van de atlas. Overgenomen van het uitgedeelde 'factsheet' volgt hier een opsomming van kenmerken van de @tlas. Inhoud: meer dan 1,7 miljoen plaatsnamen; gedetailleerde plattegronden van 65 wereldsteden; kaarten met de vertrouwde kleuren van de Bosatlas; actuele beschrijvingen van alle lan den van de wereld; actuele thematische kaarten en statis tische informatie over alle gemeenten van Nederland en alle landen van de wereld; toegang tot Wolters Website op ge- bied en onderwerp; topografiespelen van Nederland, Eu ropa en de Werelddelen. Gebruiksmogelijkheden van de atlas: zoeksysteem met instelbare filters; zelf kaarten naast elkaar zetten op dezelfde schaal; het ITC 36

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 38