KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT s ioobiw voor het openbaar vervoer. Daarbij werd eerst ingegaan op wat openbaar- vervoerkaarten zijn en de eisen waar- aan deze kaarten moeten voldoen. Uit een kaart voor het openbaar vervoer moet blijken hoe van A naar B te kö rnen en hoe snel dat gaat. Spoorkaar- ten kunnen niet alleen meer voldoen met een schematisch overzicht van het lijnnet met stations; de geografische ondergrond hoort er ook bij om een groter ruimtelijk inzicht te verschaffen evenals een omgevingskaart voor op de halteplaats om reisinformatie van deur tot deur te kunnen verschaffen. Uiter- aard speelt ook de marketing een roh het product moet er goed uitzien. Door gebruik van multimedia is het mogelijk om over te schakelen op een beeldcultuur. Was een historische ont- wikkeling in analoge vorm alleen maar mogelijk in de vorm van een serie kaartjes, tegenwoordig kan met behulp van animaties de factor tijd worden benadrukt. Om dit te illustreren werd de applicatie Intermetro gepresenteerd, waarin multimedia op een sequentiele en interactieve wijze wordt toegepast: verplaatsingen, historische ontwikke- lingen en de fasen voor en na belang- rijke onrwikkelingen kunnen worden weergegeven. Vervolgens gaf Tom de Jong van de Universiteit Utrecht een lezing over visualisatie van bereikbaar- heidsanalyses. Hij deed dit aan de hand van een onderzoek in het Wild Coast gebied in Zuid-Afrika waar men uitsluitsel wilde hebben over de effec- ten van eventuele nieuwe wegen en nieuw marktcentra. (Zie het artikel ei ders in dit nummer.) Hiervoor werd het pakket Flowmap gebruikt. Flow- map is een Gis-applicatie die door de Gis-werkgroep van de Universiteit Utrecht in het leven is geroepen om een belangrijke tekortkoming van gis- pakketten te ondervangen: namelijk de netwerkanalyse. Voor het onderzoek werd een 'what if toepassing gebruikt: nieuwe wegen en nieuwe marktcentra werden in de huidige situatie geplaatst en met Flowmap werd geanalyseerd wat de gevolgen zijn van deze nieuwe wegen en marktcentra. De Jong bena- drukte dat kaartbeelden hierbij onont- beerlijk zijn, niet alleen in het eindre- sultaat maar ook in de tussenrapporta- ge. Hiervoor was Flowmap dan ook speciaal gemaakt, opties voor kaartop- maak waren niet in de applicatie opge- nomen mede omdat dat bij tussenrap- portage niet van belang is. Hierna was het de beurt aan Jelles Bode, jawel de Jelles Bode, om de acti- viteiten van het Traffic Information Centre (tic) toe te lichten. Het Tic is het nationaal vekeersinformatie cen- trum. Hier wordt verkeersinformatie verzameld en bewerkt. Het product is kwalitatief hoogwaardige basisverkeers- informatie. Dit product wordt afgeno- men door aanbieders van verkeersinfor matie, de zogenaamde Service Provi ders, door verkeersmanagementorgani- saties en door buitenlandse Tics. De inwinning, verwerking en verstrekking gaat 24 uur per dag door en daarbij wordt het gehele net van a- en N-we- gen in Nederland gedekt. Het basis- product, de basisverkeersinformatie, bestaat uit informatie over de doorstro- ming van het verkeer, wegwerkzaam- heden, openbaar vervoer, parkeermoge- lijkheden en verkeersgerelateerde weer- situaties. Verder wordt informatie ver- strekt over congestieverwachtingen en wordt al dan niet dwingend advies ver schaff aan verkeersmanagementorgani- saties. Vervolgens ging Bode meer in op de werkwijze van het Tic. Inwinning vindt zowel automatisch (detectieappa- ratuur) als handmatig (meldingen uit het veld) plaats. De bewerking vindt plaats door inzet van 15 Operators, on- dersteund door informatietechnologie. De distributie geschiedt volledig auto matisch volgens een voorgeschreven da- taprotocol. Afnemers moeten gezocht worden onder de aanbieders van route- planners, radioverkeersinformatie en rds-tmc. Voor de informatie hoeft niet te worden betaald, althans volgens het Tic. Wel moet er betaald worden voor de overdrachtskosten. Na de lunch vertelde Antoinette Hendriks over Weg met Werkzaamhe- I999-XXV-2 den, een internetsite van de dienst We gen en Vervoer van de Provincie Utrecht die informeert over geplande en actuele wegwerkzaamheden. Aan- vankelijk dekte de site alleen de pro vincie Utrecht, nu is ook de rest van de Randstad opgenomen. De informa tie wordt gepresenteerd met eenvoudi- ge kaarten, aangevuld met tekst. Op de kaarten Staat de locatie aangegeven van de werkzaamheden en in de tekst wordt extra informatie verstrekt zoals mogelijke vertraging, aard en duur van de werkzaamheden enz. De site is ge maakt met behulp van programmeer- werk, uitgevoerd door Geodan en digi tale kaarten van Andes. Beoogd resul- taat is een 24-uurs Service inzake weg werkzaamheden en het vormen van een publiekstrekker voor de site van de Provincie Utrecht. Bart Thielens van Descartes Systems Europe gaf een lezing over toepassing van gis in de logistieke planning. Hier werd vooral dieper ingegaan op welke geografische data moet worden ge bruikt en hoe deze data moet worden toegepast in een applicatie voor logis tieke planning. Met zo'n applicatie kan worden bepaald hoe door een trans- portonderneming het Wagenpark zo efhcient mogelijk kan worden gebruikt door vast te stellen welke vracht met welke wagen, op welke tijden en over welke route wordt vervoerd. Thielens legde uit hoe de applicatie van Descar tes in elkaar zit en welke problemen zijn opgetreden bij het samenstellen van de applicatie: het gebruik maken van basiskaarten met verschil in schaal en opmaak, generalisatievraagstukken betreffende het schaalniveau, verschil- len in dataformaten en vormgeving van de kaarten die Descartes genereert. Rob Bieling gaf een voordracht over de hrma Andes en haar producten. Hierin werd de creatie van een landelijke we- gendatabase van Nederland belicht. Er werd gesproken over het bronnenma- teriaal, het veldwerk ter aanvulling van het bronnenmateriaal en de regels die opgesteld werden voor generalisatie van het te digitaliseren materiaal. Ver volgens sprak Bieling over de produc ten die van de database kunnen wor den gemaakt. Hierbij kwamen o.a. de routeplanners Easytravel en Citydisk naar voren. Verder werden nog enkele andere producten genoemd: een volle dig automatisch gegenereerde straten- gids, waarvan juist op deze dag een nieuwe versie uitkwam, een travelma- nager, Gis-data voor allerlei doeleinden 38

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 40