KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT huis. De Antwerpse drukkerij en uit- geverij heeft een belangrijke rol ge- speeld in de verspreiding en productie van het Theatrum orbis terramm. Or- telius kwam aanvankelijk in de boek- houding voor als inkleurder van kaar- ten. Vanaf de jaren zestig van de i6e eeuw werden van hem grote aantallen (wand)kaarten via Plantijns boekhan- del verspreid. Op zijn beurr kocht Or- telius bij Plantijn de producten van andere kartografen, waaronder Merca- tor, voor verdere verkoop. Toen in 1570 de eerste editie van het Theatrum verscheen, leidde dat tot een overrompelend succes. Nieuwe edities in verschillende talen volgden elkaar snel op. Plantijn stond echter niet in voor het drukken van de inleidende teksten en de begeleidende teksten bij de kaarten. Deze teksten werden ge- drukt door een andere Antwerpenaar, Gillis Coppens van Diest en later door zijn zoon Anthonis en nog weer later door Gillis van den Rade. Opvallend was dat Ortelius alleen de Latijnse edi tie van het Theatrum aan Plantijn lever- de. Toch verkocht de Plantijnse boek- handel 00k exemplaren van de Franse versie en enkele Duitse. Die exemplaren waren echter afkomstig van een andere boekhandelaar, Arnold Mylius. Anders ging het vanaf 1577 met de uitgave van de pocket-editie van het Theatrum, het Epitome. Plantijn zorgde hierbij voor het drukken van de begeleidende tek sten, terwijl de Antwerpse prentenuit- gever Filips Galle de platen van de ver- kleinde kaarten drukte en uitgever was. Na de dood van Plantijn in 1589 werd de succesvolle samenwerking met Or telius door opvolger Jan I Moretus voortgezet. In de periode dat hij aan het hoofd stond van de uitgeverij - van 1589 tot 1610 - werd de atlas nog twee- maal aanzienlijk uitgebreid. Zelfs tij- dens het jaar van Ortelius' overlijden, 1598, zagen nog verschillende van zijn werken het licht, waaronder een nieu- we uitgave van Theatrum in het Frans en een heruitgave van de Peutinger- kaart. Jan I Moretus werd in 1610 opgevolgd door zijn zonen Jan II en Balthasar I Moretus. Zij slaagden erin de koper- platen en onverkochte exemplaren van het Theatrum en Epitome van de we- duwe van Jan Baptist Vrients, die be- gin 17c eeuw de platen in bezit kreeg, op te kopen. Balthasar, die na de dood van Jan II in 1618 alleen het Plantijnse bedrijf leidde, wilde niets liever dan een nieuwe uitgave van het Theatrum op de markt brengen. Met de uitgave van het Parergon in 1624 probeerde hij al een deel van dit project te realiseren. Ondanks herhaalde pogingen van Balthasar stierf het project echter een stille dood, mede vanwege de moor- dende concurrentie met de in Amster dam uitgegeven atlassen. Met het drukken van de koperplaten met kaar ten van de Spaanse editie in 1641 - er lagen nog voor 25 exemplaren bladen met tekst in voorraad - was de laatste bemoeienis van het Plantijnse huis met (een werk van) Ortelius een feit. Na de lezingen en de lunch in de met kerstsfeer overgoten binnenstad van Antwerpen gaf Imhof een körte rond- leiding door de tentoonstelling in het museum. Tal van interessante objecten waren een genot voor het 00g, zoals het Album amicorum, bladzijden uit Plantijns boekhouding betreffende Or telius en verschillende karakteristieke edities van het Theatrum. Uiteraard was de dag met het bezoeken van de tentoonstelling nog niet afgelopen. Vele uurtjes werden nog besteed aan het bezichtigen van het museum zelf, waarbij men zieh drie tot vier eeuwen terug in de tijd kon wanen. Voor de echte fijnproevers was het na al dit moois tijd voor een goed Belgisch biertje in het inmiddels eveneens ver- maarde Elfde Gebod tegenover de Onze Lieve Vrouwekerk. Mits men de volgende ochtend de nodige aspirines in huis had, was de studiedag ander- maal een succes te noemen. M. van Egmond technisch nieuws Stickerpuzzel Europa ^5 Het woord nieuwste in de tekst op de bij dit tijdschrift gevoegde stickerpuz zel van Europa is enigszins misleidend omdat deze educatieve sticker al enige jaren gebruikt wordt. In Amerika waar dit produet oorspronkelijk vandaan komt werkt men al jaren met deze mo- dellen. Op verzoek hebben wij van de firma Barton Nelson Europe b.v. Euro pa gekregen om te beplakken maar er zijn op dit gebied vele mogelijkheden. Mocht het gewenste onderwerp nog niet in de handel zijn dan kan het ver- vaardigd worden. Ook kan de tekst worden aangepast. Het bij dit tijd schrift gevoegde model is slechts een voorbeeld van de vele mogelijkheden. Dit behoeft niet speciaal een kartogra- fische uitstraling te hebben. De lezers zullen zieh ongetwijfeld het eerder af- gebeelde wereldbolletje bestaande uit losse memoblaadjes herinneren dat eerder in KT stond afgebeeld. Barton 1999-XXV-2 Nelson levert niet alleen deze stickers voor het onderwijs maar heel veel an dere artikelen voor de promotie. Zo zijn er memoblokjes in allerlei vormen verkrijgbaar, als lamp, als peer, als tele- foon en als landkaartvorm, om er maar een paar te noemen. Alles bedrukbaar naar eigen wens. Alle soorten Business Cards, Designs, Note- en Mousepads en de bekende kubussen met notitie- blaadjes. En veel meer. Alle stickers worden met een nieuwe lijmsoort geleverd die men overal op kan kleven, zelfs in boeken; zij laten na verwij deren geen spoor na. Wie meer wil weten of eventueel een catalogus wil aanvragen kan contact opnemen met: Barton Nelson Europe b.v., Roermondseweg 140 A, 5935 ad Tegelen (tel. 077 - 326 44 44, fax 077 - 326 44 43, e-mail: bebco@plex.nl, Internet: www.bebco.com. Chr.J. Snabilie aankondigingen Nieuw versehenen kaarten, atlassen en cd-rom's Onbegrensdfietsen van Amsterdam naar Barcelona. Amsterdam: Carto Studio, 1999. - DeelA: (Brüssel) - Leuven - Toul - Beaune - Cluny. 40 kaartbladen. Prijs ca. 42,50. - Deel ia: Maastricht - Luxembourg - Nancy. Herziene uitgave, 30 kaart bladen. Prijs ca. 27,-. Wolters-NoordhoffWereld@tlas. Eerste editie. Cd-rom voor Windows 95 en Windows NT. Groningen: Wolters- Noordhoff, 1999. isbn 90 01 96896 1. Prijs 149,95. Nieuwe stadsplattegronden van Suurland Falkplan: - Groningen (met Haren, Hoogkerk, Middelbert en Engelbert). 5ie dr., schaal 1:10.000. Eindhoven: Suur land Falkplan, 1998. Kaart in kleur; 84 x 102 cm, gevouwen 24 x 10 cm. - Tilburg stadsplattegrond met cen- trumkaart en volledig straatnamen- register (met Berkel-Enschot en Udenhout). 28e dr., schaal ca. 1:12.500. Eindhoven: Suurland Falkplan, 1998. Kaart in kleur; 91 x 71 cm, gevouwen 24 x 10 cm. - Dordrecht stadsplattegrond met centrumkaart en volledig straatna- menregister (met 's-Gravendeel, Hendrik-Ido-Ambacht, Oud-Al- blas, Papendrecht en Zwijndrecht). I3e dr., schaal 1:12.500. Eindhoven: 40

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 42